Farid Farjad Kimdir ?

EroL

EroL

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Farid Farjat keman sanatına gönül vermiş olanların tanıdığı, hüzünlü notalarıyla kemanı ağlatan adam olaran tanınan ve Türkiye'de de sevilen bir sanatçıdır.

8 yaşından beri keman çalan İranlı bir müzisyen olan Farjad, 1938 yılında Tahran’da doğmuştur. 1966 yılında, Tahran Müzik Konservatuarı klasik müzik üzerine master yapmış, bundan sonraki adımında Tahran Senfoni Orkestrasında önemli görevler üstlenmiştir. Fars Halk Müziği birikimine sahip olan Farjad, keman ile Klasik Batı müziği üzerinde de çalıştı. Bu çalışmaları Fars müziğinin gelişiminde önemli bir yer tutmuştur. Farjad İran’da Pehlevi Hanedanı döneminde dünyaya gelmiş ancak 1979 yılındaki İran İslam Devriminden evvel ülkesinden ayrılarak Kaliforniya’ya yerleşmiştir. Aynı yıl ABD vatandaşlığına geçmiş ve orada yaşamaya başlamıştır. Fakat kendisini ABD’li değil, İranlı ve Fars olarak nitelendirmektedir. Devrimden sonra İran’da müziğin “haram” ilan edilmesi ve yasaklanmasından sonra Farjad’ın ve başka birçok Fars müzisyenin ülkesine girmesi yasaklanmıştır. Sanatçı yıllardır Los Angeles’ta yaşamaktadır. Farjad’ın sadece piyano ve keman kullanarak oluşturduğu Anroozha (O Günler) isminde beş albümden oluşan bir albüm serisi vardır. Ayrıca, Golha Orkestrası adlı kolektif iki albüm de sanatçının eserleri arasındadır. Farjad kendi deyimiyle bu albümlerde doğadaki hüznü notalara dökmüştür. Onun albümlerinin bu şekilde oluşmasının ana nedenlerinden birisi olarak devrim sonrası ülkesinden uzaklaşması ve ana vatanından uzakta yaşamak zorunda kalmasını göstermiştir. Anroozha serisinin ilk dördünde Farjada Abdi Yamini, beşinci albümde ise piyano ile eşi Mitra Tavakkoli Farjad eşlik etmiştir.
 
bilişimcii

bilişimcii

Üye
Fars asıllı ABD vatandaşı keman virtüözü. "Kemanı ağlatan adam" olarak bilinir ve dünyanın en iyi keman virtüözlerinden birisi olarak kabul edilir.
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt