Eylül 2013 Yeni Demokratikleşme Paketi Maddeleri Listesi

Sponsorlu Bağlantılar

 • 13 Ekim 2013
 • 325 Okunma
 • 2 Cevap

 1. 13 Ekim 2013 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kamuoyunun merakla beklediği demokrasi paketini 30 Eylül 2013 Pazartesi günü açıkladı. İşte pakette yer alan düzenlemelerin maddeleri.

  - İlkokullardaki öğrenci andı uygulaması kaldırılacak. - Kılık kıyafet yönetmeliği değiştirilerek, kamu kurumlarında başörtü yasağı kaldırılacak.
  - Mor Gabriel, diğer adıyla Deyrulumur Manastırı arazisi manastır vakfına iade edilecek.
  - Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kurulacak.
  - X,Q ve W harflerini kullanmak serbest olacak.
  - Nevşehir Üniversitesi'nin ismi, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilecek.
  - Kişisel verilerin korunmasına yasal güvence getirilecek. Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak, ilgisiz kişilerle paylaşılamayacak.
  - Yüzde 10 barajıyla devam edilebilecek. Baraj yüzde 5'e çekilip, 5'li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemi uygulanabilecek. Üçüncü seçenek olarak da ülke barajını tamamen kaldırılarak, Dar Bölge Seçim Sistemi getirilebilecek.
  - Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu kurulacak.
  - Farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanı getirilecek. - İlçede teşkilatlanma için beldelerde teşkilat kurma zorunluluğunu kaldırılacak.
  - Siyasi Partiler Kanunu değiştirilerek devlet yardımı için yüzde 7 olan mevcut oran yüzde 3'e çekilecek. - Tüzüklerde yer almak ve 2 kişiden fazla olmamak kaydıyla partilere eş genel başkanı sistemini uygulama imkanı getirilecek.
  - Belirli suçlar, kişinin, dili, ırkı, milliyeti, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini veya mezhebi nedeniyle işlenirse, cezası daha da ağırlaşacak. - Yaşam tarzına saygı TCK ile güvence altına alınacak.
  - Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin süreleri uzatılacak. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde hükümet komiseri uygulamasına son verilecek. Yükümlülükler düzenleme kurulları tarafından yerine getirilecek.
  - Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim verilmesi mümkün hale getirilecek.
  - Köy isimlerinin değiştirilmesinin önündeki yasal engel kaldırılacak. İl ve ilçe isimlerinin değiştirilmesi talebi dikkate alınacak
   


  Yazan: Doğuş Pertez

  Sponsorlu Bağlantılar
 2. 22 Ekim 2013 #2

  zombaka

  zombaka

  bence bişey yok chp ve mhp nin dediği gibi ülkeyi bölmez ama Siyasi Partiler Kanunu değiştirilerek
  devlet yardımı için
  yüzde 7 olan mevcut
  oran yüzde 3'e
  çekilecek. Kısmı bana göre kendi kendimize kurşun sıkmak gibi bişey
   
 3. 6 Kasım 2013 #3

  fk555897

  fk555897
  Teşekkürler
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
21/07/2019 - 03:34