Ey Ölüm Meleği, Yumuşak Davran !!!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Ey Ölüm Meleği, Yumuşak Davran !!!
Ensar'dan bir zat vefat etmek üzereydi. Alemlere rahmet Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz de bu zatın yanında bulunuyor, onunla ilgileniyordu. Efendimiz (s.a.v) ölüm meleği Azrail'in (a.s) geldiğini gördü ve aralarında geçen konuşmayı şöyle haber verdi.

Resûlullah (s.a.v), ölüm meleğine:

- Ey ölüm meleği, bu sahabeme yumuşak davran; şüphesiz o bir mü'mindir." buyurdu. Ölüm meleği Azrail (a.s) şöyle dedi.

- Gönlün hoş, gözün aydın olsun; bil ki ben her mü'mine yumuşak davranırım. Ey Muhammed, şunu bil: Ben bir insanın ruhunu alınca, onun ailesinden birisi feryat ederse, ben ruh elimde olduğu halde adamın evinin kapısında durur ve:

"Bu feryat da ne oluyor? Ve biz bu kimseye zulmetmedik, ecelinin önüne geçmedik, kendisi için takdir edilen vakitten önce gelmedik. Onun ruhunu aldığımız için bir günaha da girmedik. Eğer Allahu Teala'nın yaptığına razı olursanız, sevap alırsınız. Eğer üzülür ve kızarsanız, günaha girersiniz. Sizin bizi ayıplayacak bir durumunuz yok. Hem biz size daha çok geleceğiz. Siz kötü halden sakının, kötü ölümden sakının." derim.

Ey Muhammed! Yer yüzünde köylü-şehirli, iyi-kötü kim varsa, ben her gün onları gözden geçiririm. Ben onların büyüğünü ve küçüğünü kendilerinden daha iyi tanırım. Ve Ya Muhammed, Allahu Teala'nın izni olmadan ben bir sineğin canını almaya güç yetiremem."

Bu hadisi nakleden Cafer b. Muhammed (rah) demiştir ki:

"Bana şu haber ulaştı: Azrail Aleyhisselam insanları namaz vakitlerinde gözden geçirir. Ölüm anında ruhunu almak için baktığında, eğer o kimse namazlarını muhafaza eden bir kimse ise, melek ona yakın durur, şeytanı ondan uzaklaştırır. Bu arada melek ona: "Lâ ilâhe ill Muhammedu'r-Resûlullah" sözlerini telkin eder. Bu, gerçekten büyük bir hâldir."

• Beğen
Tepkiler: Fatih[Sag0]HiphoP, emmi ve akula

sublieutenant

sublieutenant

Üye

- Gönlün hoş, gözün aydın olsun; bil ki ben her mü'mine yumuşak davranırım. Ey Muhammed, şunu bil: Ben bir insanın ruhunu alınca, onun ailesinden birisi feryat ederse, ben ruh elimde olduğu halde adamın evinin kapısında durur ve:

"Bu feryat da ne oluyor? Ve biz bu kimseye zulmetmedik, ecelinin önüne geçmedik, kendisi için takdir edilen vakitten önce gelmedik. Onun ruhunu aldığımız için bir günaha da girmedik. Eğer Allahu Teala'nın yaptığına razı olursanız, sevap alırsınız. Eğer üzülür ve kızarsanız, günaha girersiniz. Sizin bizi ayıplayacak bir durumunuz yok. Hem biz size daha çok geleceğiz. Siz kötü halden sakının, kötü ölümden sakının." derim.

Çok güzel bir konu , Teşekkürler Nadir Ağbi..:spr

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
birşey değil canım..İnşallah faydalı olmuşumdur..

Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
Çok İyi bir konu Teşekkürler nadi abi Faydalı bilgiler

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
sağolasın Fatih..

kur

kur

Üye
Azrail kelimesi kuranda yokmus dogrumu?

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
şimdi hatırlamıyorum yarın bakarım olur mu?

kur

kur

Üye
bakmana gerek yok..
defalarca kontrol ettik yok.melekulmevt diye geciyor..
keske; diger meleklerin isimlerinide kuranda zikredildigi gibi
ogretilse..
Bilerek yada bilinci olarak;Allaha Tanri demekle melekulmevte azrail demek ayni sey..
gunahi degistirenlerin boynuna..

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
hayır noluyoruz? konuyla ne alakası var?

izmirligenc

izmirligenc

Üye
Allah razi olsun kardesin tesk guzel bilgi icin

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
sağolasın arkadaşlar..

mekanik

Üye
sağol nadir hocam...

-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
çok anlamlı ALLAH imanla ölmeyi nassip etsin cümlemize

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
amin İnşallah..

izmirligenc

izmirligenc

Üye
Allah razi olsun nadir kardesim :oke:

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
birşey değil..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...