Erkekler kadınlardan çok korkuyor

 • 6 Mart 2013
 • 356 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nce yapılan araştırma, erkeklerin diş tedavilerinde kadınlardan daha fazla korktuğunu ortaya koydu.

  OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi kliniklerine tedavi olmak için müracaat eden 650'si erkek bin 335 kişi üzerinde, ''diş hekimi ve diş tedavisi korku düzeyleri ile nedenleri'' araştırıldı.

  Çalışmayı yürüten Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Bodrumlu, araştırmanın hastaların korku düzeylerini belirleyerek korku uyandıran durumların dikkate alınıp tedavinin ona göre gerçekleştirilmesi amacıyla yapıldığını söyledi.

  Çalışma kapsamında 16 yaş üstü bin 335 kişiyle görüşüldüğünü anlatan Bodrumlu, şöyle devam etti: ''Araştırmamızın sonucunda hastaların yüzde 59'unun diş hekimi ve diş tedavisinden korktuğunu belirledik. Bu hastaların toplam 19 ayrı konuda değerlendirilen korku analizlerinde, erkeklerin diş hekimi ve diş tedavisi korkularının kadınlardan yüzde 12 oranında daha fazla olduğunu tespit ettik. Erkeklerin korku sırasında nefes alıp vermesi ve kalbinin hızlı çarpması izlenirken, kadınlarda kasların kasılması ve kalbin hızlanmasını gözledik.''

  Diş tedavisi olması gerekenlerin diş hekimi ve diş tedavisi korkusu nedeniyle randevu almaya veya tedaviye gitmediğini de çalışmayla tespit ettiklerini dile getiren Bodrumlu, en fazla korkunun ''iğnenin görülmesinde ve iğne yapılırken'' oluştuğunu vurguladı.
   


  Yazan: doctorrr
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/01/2019 - 04:12