Erciyes Kayak Merkezi - Kayseri

 • 4 Kasım 2010
 • 1482 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Erciyes Kayak merkezi, orta Anadolu'nun en yüksek doruğu olan Erciyes Dağında ( 3916 m.) kurulmuş olup Erciyes dağı Kayseri ilinin 25 km güneyinde yer almaktadır. Erciyes Dağı, sönmüş genç bir volkan dağıdır. Erciyes üzerinde birçok yan volkan konisi bulunur. Erciyes dağının yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlarla örtülüdür. Erciyes dağının kuzeyinde ise 1 km. uzunlukta bir dağ buzulu mevcuttur. Krater, dış kuv*vetlerle parçalanmış ve dorukta birkaç tane sivri belirmiştir. Erciyes dağının doruğunda ka*ya sütunlar arasında, Bizans rahiplerinin ayin yeri olarak kullandıkları ilginç bir mağara vardır. Erciyes kayak merkezi, Erciyes dağının kuzey yamaçlarında yeralan Tekir Yaylası üzerindedir.

  Erciyes Konaklama
  Erciyes Kayak Merkezinde otellerin yanı sıra Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne ait 140 yataklı Kayak evi, Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü'ne ait 100 yataklı, Dsi 12. Bölge Müdürlüğü'ne ait 100 yataklı Dinlenme Tesisleri bulunmaktadır. Erciyes kayak merkezinde yaz ve kış aylarında hizmet veren kafeteryalarda kayseri mantısı , sucuk ekmek,köfte gibi zengin seçenekler bulunuyor.

  Erciyes Kayak Merkezi Pistler
  Erciyes kayak merkezinde kayak alanı 1800 - 3000 m arasındadır. Erciyes kayak merkezinde kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 km yi bulmaktadır. Erciyes kayak merkezinde en uzun pist 3.5 km. dir.Toz kar zevkini ve kayağın tadının doruklarına ulaşacağınız Erciyes'de 8 adet mekanik lift bulunmaktadır. Erciyes kayak merkezindeki liftlerden 3'ü Baby-lift 3'ü teleski ve 2'si zümrüt telesiyej tarafından işletilen ve en çok tercih edileni telesiyejdir. Erciyes kayak merkezindeki 1'inci telesiyej 1500m uzunluğunda olup, 2215 rakımdan başlar ve 2550 rakımda biter. Daha çok profesyonel kayakçılara hitap eden 2'inci telesiyej 1600 mt uzunluğunda olup kayakçıları 2550 rakımdan 3000 rakıma ulaştırır. Erciyes kayak merkezindeki bu telesiyej Türkiye de bulunan en uzun chair -liftlerdendir. Erciyes kayak merkezinde kasım ayından mart ayına kadar kayak yapma imkanı vardır. Erciyes kayak merkezinde normal kış koşullarında kar kalınlığı 2 metre civarında olup, toz karda kayma imkanı vardır. Erciyes de sezon boyunca kayakçıların karşılaşabileceği sağlık problemler için 24 saat hizmet veren Sağlık ocağı bulunmaktadır. Ayrıca kayak pistlerinde Jandarma kontrolü sağlamaktadır.

  Erciyes Kayak Merkezi Ulaşım
  Erciyes kayak merkezi Kayseri Havaalanı'na 30 km., şehir merkezine 25 km. mesafededir. Kayseri şehir merkezinden Erciyes kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla mümkündür. Ayrıca Erciyes kayak merkezindeki bir çok otel müşterileri için servis organize etmektedir.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
19/02/2019 - 07:21