Endüljans


Efe Yakup Karahanlı

Efe Yakup Karahanlı

Moderator
    Konu Sahibi
Latince sözlük manası "bağışlama" olan bu sözcük, Katolik kilisesinde, ıstılah olarak, işlenen bir günahın Tanrı tarafından affedildikten sonra o günahın dünyevi cezasının kilise tarafından kısmen ya da tamamen affedilmesini ifade eder. Bu müessese temel olarak günahın dünyevi karşılığı olan keffaretin günahkar tarafından kendi başına yerine getirilmesinin mümkün olmayacağı esasına dayanmaktadır. Günahın bedeli ancak kilise ve din adamları vasıtasıyla ödenebilir. Endüljans uygulaması XI. ve XII. yüzyıllarda başlamış ve XIII. yüzyılda meşruiyeti resmen kabul edilmiştir. Zamanla ölüler için de uygulanmaya başlamış ve çokça suistimale uğramıştır. İslam'da kul hakkına ilişkin olanları hariç, günahların dünyevi ve uhrevi cezalarının affı tamamen Allah'a aittir. Kul hakları ise genellikle insanların canları, bedenleri, ırz ve namusları, manevi şahsiyetleri, makam ve mevkileri, dini inanç ve yaşayışları gibi konulardaki kişilik haklarıyla mallarına ve aile fertlerine ilişkin haklarından oluşmaktadır. Bunlara yönelik olarak yapılan kötülükler, verilen zararlar kul haklarına tecavüz olarak görülmektedir. Belli bir kişiye verilen zararlar yanında zimmet, irtikap, karaborsacılık, fitne, idari baskı ve zulüm gibi ammenin maddi ve manevi haklarına ve menfaatlerine, huzur, güvenlik ve refahına zarar verme sonucunu doğuran her türlü faaliyet de çeşitli ayet ve hadislerle diğer İslami kaynaklarda kul hakkına tecavüz sayılmış ve yasaklanmıştır. Öte yandan kul haklarına dair hükümler aynı zamanda Allah’ın koyduğu hükümler olduğundan bunlar da geniş anlamda hukukullah içinde görülmüştür. Bu hakların gözetilmesi Allah’ın emrine saygı olarak değerlendirilmektedir.

Günah affı konusunda Peygamberler de dahil olmak üzere kimsenin yetki sahibi olması söz konusu değildir. Gerek Kuran-ı Kerim'de, gerek hadislerde kulun affı, uluhiyete ait bir konu olarak yalnızca Allah'a nisbet edilmiştir. Bunun için günahkar kişinin samimiyetle bizzat kendisinin tövbe etmesinden başka bir çare ve şart yoktur. Şefaat ise ahirete ait bir meseledir ve sadece Allah'ın izin verdiği kişiler tarafından, yine Allah'ın izin verdiği kişiler için söz konusu olabilecektir. Kul hakkına bir tecavüz varsa, zararın tazmin edilmesi ya da helallik alınması gerekmektedir. İbadet ve diğer yükümlülüklerde kusur, günah ve eksikliklerin giderilmesi için gerekli çareler (kaza, keffaret ve ceza gibi) de bellidir. Bunun için hiç kimsenin aracılığına imkan olmadığı gibi, gerek de yoktur. Ve her şey, önceden bilinen fıkhi esaslara göre yürümektedir. Bu itibarla İslam'da endüljans'a benzer, ona mümasil ya da ona tekabül eden bir müessese yoktur ve hiçbir zaman da olmamıştır. Kuran-ı Kerim, ehl-i kitabın, din adamlarını ilahlaştırdığını ve bu şekilde tevhid inancını bozduğunu, din adamlarının da halkın malını haksız yere yediğini ve onları Allah yolundan saptırdığını bildirmiştir. Bu ayetlerde herhalde, zamanla endüljans'a da yol açmış olan tipik inhiraflara bir işaret vardır.
 
  • Beğen
Tepkiler: PALA.
Efe Yakup Karahanlı

Efe Yakup Karahanlı

Moderator
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: PALA.
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt