En yakın galaksi bize ne kadar uzak?

 • 8 Mart 2013
 • 766 Okunma
 • 8 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Bilim adamları, Samanyolu Galaksisi'ne en yakın galaksinin 163 bin ışık yılı ya da 49,97 kiloparsek uzaklıkta olduğunu hesapladı.


  "Nature" dergisinde yayımlanan çalışmada, Büyük Macellan Bulutu (LMC) adı verilen galaksi ile Samanyolu Galaksisi arasındaki mesafe, ilk kez doğru olarak ölçüldü.

  Ölçüm, bilim dünyasında evrenin boyutlarının belirlenmesi açısından son derece önemli bir gelişme olarak yorumlandı. Daha önce yapılan ölçümler yüzde 5-10 doğruluk payına sahipken, yeni ölçümün doğruluk payının yüzde 2,2 olduğu belirtildi.

  Ölçümü yapan Şili'deki Concepcion Üniversitesi'nden Astronom Dr. Grzegorz Pietrzynski, 49,97 kiloparseklik uzaklığın diğer gök cisimlerinin uzaklığını hesaplamak için referans kabul edilebileceğine dikkati çekti.

  Pietrzynski, ölçümü birbirlerine yakın mesafedeki yıldız çiftlerini gözlemleyerek yaptıklarını söyledi. LMC cüce galaksisi, tıpkı Ay'ın Dünya çevresinde döndüğü gibi Samanyolu Galaksisi'nin çevresinde hareket ediyor.

  LMC Galaksisi, Samanyolu Galaksisi yakınlarındaki en parlak gök cismi olan Tarantula Bulutsusu'nu da içeriyor. Devasa bir gaz bulutu olan Tarantula Bulutsusu içinde yeni yıldızların oluşumu gözlenebiliyor.
   


  Yazan: Haydar
 2. :tşk: haydarım
   
  Byhaydar bunu beğendi.
 3. En yakın galaxi elimde S3 :D
   
  Byhaydar bunu beğendi.
 4. Konu için teşekkürler. Bu evrenin büyüklüğüne akıl sır ermez :D:D
   
  Byhaydar bunu beğendi.
 5. rica ederim
   
 6. :rica:
   
 7. teşekkürler güzel bir bilgi :)
   
  Byhaydar bunu beğendi.
 8. eyvallah
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
19/01/2019 - 13:41