En güvenli root kaldirma hangisi ?

Sponsorlu Bağlantılar

abj3ct

Üye
    Konu Sahibi
En güvenli root kaldirma hangisi ?
Herkese merhabalar.

4-5 ay kadar önce telefonumu rootladım. bunu rom yükleyerek değil de bir kaç mb'lık bir dosya ile yaptım. Aynı rootlama anlatımı içerisinde unroot yöntemi de anlatılıyordu.

uzun zamandır cep bankacılığı kullanıyorum. Ancak hep küçük miktarlarla işlem yaptığımdan açıkçası aklıma bile gelmemişti rootun zararı olabileceği.

Bugün telefonumu resetledim (format) rootun da silineceği gibi yanlış bir düşünceye kapılmışım. Yeniden rootlayacaktim telefonumu. Ancak cep bankacılığı uygulamasını yüklediğimde cihazınız rootlu iken güvenli değil yine de yüklensin mi gibi bir soru çıktı karşıma. Rootchecker programıyla kontrol ettim ve cihaz hala rootluydu.

Cep bankacılığında işlem yaptığım miktarların artması ve karşılaştığım bu durum karşısında telefonumun rootunu kaldırmaya karar verdim. Unroot yöntemlerini araştırdım. Sitede bir çok yontem mevcut tabiki. Ancak benim kendimi hic riske atmadan orijinal olduğuna ikna olup yükleyebileceğim bir rom ya da yönteme ulaşamadım. samsungun sunduğu bir rom mevcut mudur? Ya da en güvenli şekilde root esnasında cihazıma gelen dosyaların tamamını kesin kaldırabileceğim bir yöntem mevcut mu ?

Konu hakkındaki cehaletimi umarım maruz görürsünüz yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkürler.

Ekleme: Cihazım; samsung GT-I8190XXAMG4

kralberk13

kralberk13

Üye
root nasıl kaldırılır onu söyliym rootu aç super su diye geçer ona gir ayarlar bölümünden en alta yakın root kaldırma var ona basarsan kaldırır

abj3ct

Üye
    Konu Sahibi
ama bu benim root işlemini yaparken işletim sistemim içerisine bir dosya sızmadığı veya sızdıysa onunda rootla kalkacağı anlamına gelir mi ki ?

kralberk13

kralberk13

Üye
rootu kaldırırsan zaten tamamen kalkıyo

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
ama bu benim root işlemini yaparken işletim sistemim içerisine bir dosya sızmadığı veya sızdıysa onunda rootla kalkacağı anlamına gelir mi ki ?
keyloggerdan bahsediyorsan eğer bilinmeyen duyulmayan birşeyler yüklememişsen bulaşmamıştır, root yapınca bu tür şeylerin de geleceği anlamına gelmez yani

abj3ct

Üye
    Konu Sahibi
keyloggerdan bahsediyorsan eğer bilinmeyen duyulmayan birşeyler yüklememişsen bulaşmamıştır, root yapınca bu tür şeylerin de geleceği anlamına gelmez yani

aynen kastetmiş olduğum tam olarak bu. ben bilgisayarcıyım. ama android benim bilgimin bayağı dışında bu tarz olaylarla çok fazla karşılaştığım için şüphedeyim. kesin olarak nasil emin olabiliriz ?

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
kesin emin olabilecek olan telefonun kullanıcısıdır sonuçta ben ne yüklediğini indirdiğini göremiyorum :), dediğim gibi alışılmışın dışında garip programlar yüklenmemişse sorun olmaz, güvenlik yazılımları yükle maden işini garantiye almak istiyorsun

Üst Alt