Elektronik işinden anlayan varsa bakabilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Elektronik işinden anlayan varsa bakabilir mi
Merhaba. Elimde ısı ve nem ölçer aleti var. Ama yeni farkettim ki mevcut hava ısısını göstermiyor.

İçini açtım, acaba hangi parça termometre görevi görüyor, bakıp yorumlayabilir misiniz?

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Anlarım belki

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Ekli dosyalar

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Birden çok ısı sensörü çeşidi var bende de arduino projeleri için elimde DHT11 var ve aynı mavi olan gibi benim benzettiğim mavi renkli olan.

• Beğen
Tepkiler: messevim
messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Birden çok ısı sensörü çeşidi var bende de arduino projeleri için elimde DHT11 var ve aynı mavi olan gibi benim benzettiğim mavi renkli olan.
Haklısınız dediğiniz gibi dht11 diye arattığımda onun aynısı çıkıyor. Sadece bunun arkasında 2 tane lehim yeri var DHT11 lerin 4 tane.
Mesaj birleştirildi:

Peki bu bozulmuş olabilir mi? Nemi gösteriyor ama ısı yı göndermiyor cihaz.

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Haklısınız dediğiniz gibi dht11 diye arattığımda onun aynısı çıkıyor. Sadece bunun arkasında 2 tane lehim yeri var DHT11 lerin 4 tane.
Mesaj birleştirildi:

Peki bu bozulmuş olabilir mi? Nemi gösteriyor ama ısı yı göndermiyor cihaz.
Aklıma bir şey gelmiyor. Sak kurutma makinesi ile bir 5 dakika üstüne ısı vur. Değerler değişecek mi bak.

• Beğen
Tepkiler: messevim ve MAERKEK
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
O Kristal Onunla İşin Yok.Sanki Ekranda Sorun Var Gibi Elinle Ekranı Bastırdıgında Filan Düzelmiyor Değil Mi? En Üstteki Sensörlerden Birisi Büyük İhtimalle Siyah Nem İçin Olabilir

• Beğen
messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
O Kristal Onunla İşin Yok.Sanki Ekranda Sorun Var Gibi Elinle Ekranı Bastırdıgında Filan Düzelmiyor Değil Mi? En Üstteki Sensörlerden Birisi Büyük İhtimalle Siyah Nem İçin Olabilir
Ekranda sıkıntı yok hocam. Sensörler bozulmuş büyük ihtimal. Çünkü ben göstergesi'de sürekli 85 te kalıyor.

Bugün söktüm o mavi sensöre benzer şeyi lehimlerini tazeledim ama değişen birşey olmadı. Üstünde herhangi bir kod ta yazmıyor. Yoksa yenisini alır onu takardım.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Ekranda sıkıntı yok hocam. Sensörler bozulmuş büyük ihtimal. Çünkü ben göstergesi'de sürekli 85 te kalıyor.

Bugün söktüm o mavi sensöre benzer şeyi lehimlerini tazeledim ama değişen birşey olmadı. Üstünde herhangi bir kod ta yazmıyor. Yoksa yenisini alır onu takardım.
Genelde Lm35 Tarzı Şeyler Takıyorlar.Lehimleri Yenilemekle Olmaz Komple Sök Birde Öyle Dene.O Siyahi Nem Ölçere Benziyor Onuda Sökebilirsin

• Beğen
messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Genelde Lm35 Tarzı Şeyler Takıyorlar.Lehimleri Yenilemekle Olmaz Komple Sök Birde Öyle Dene.O Siyahi Nem Ölçere Benziyor Onuda Sökebilirsin
Zaten öyle yaptım. Maviyi tam söküp tekrardan lehimledim. O dediğinide kısmetse yine denerim.

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Zaten öyle yaptım. Maviyi tam söküp tekrardan lehimledim. O dediğinide kısmetse yine denerim.
Siyah olan derece ölçen sensör (büyük ihtimal termistör), mavi olan da nem ölçerdir büyük ihtimalle. Gümüşü olana dokunmayın o kristal osilatör. Siyah olanın yanında lehimi kopmuş rezistör vardır belki, voltaj bölücü için olan rezistörün bir ayağı koptuğundan çalışmıyordur.