Ekonomik Sıkıntı Diş Sağlığını Etkiliyor

 • 11 Ekim 2012
 • 254 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Diş Sağlığı,diş sağlığını etkileyen faktörler,diş sağlığını etkileyen etmenler

  Ekonomik Sıkıntı Diş Sağlığını Etkiliyor

  Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Alkan, ekonomik sıkıntıların toplumun ağız ve diş sağlığını doğrudan etkilediğini bildirdi.
  Prof. Dr. Alkan, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik durgunlukla toplumun ağız ve diş sağlığının bağlantılı olduğunu, gittikçe bozulan mali dengeler karşısında halkın dişlerini tedavi ettirecek ekonomik ya da moral gücünün kalmadığını ileri sürdü.
  Türkiye'de de ekonomik dengelerin ''dalgalı seyretmesi'' nedeniyle halkın mevcut diş sorunlarını ikinci plana attığını ifade eden Alkan, şöyle devam etti:
  ''Ekonomik sıkıntılar toplumun ağız ve diş sağlığını doğrudan etkiliyor. Vatandaş, bu nedenle diş çekimi gibi ucuz ve günü kurtaracak tedavileri tercih ediyor. Ancak bu tercih, ilerleyen dönemde hastada daha karmaşık ve masraflı olabilen tedavilerin yapılmasını zorunlu kılabilir. Dişlerinin tamamını veya büyük kısmını bu nedenle erken yaşlarda çektiren bir bireyin çene kemiğindeki erime, ileride klasik bir diş protezi dahi yapmaya engel teşkil edebilir.''
  Kaybedilen diş veya dişlerin yerine yerleştirilen, halk arasında ''vidalama'' olarak bilinen diş implantlarının oldukça pahalı bir tedavi seçeneği olduğunu bildiren Alkan, diş hekimliği tarihinin en önemli buluşu olan diş implantlarının yüksek maliyetleri nedeniyle devlet tarafından ödenmediğini, bu nedenle sadece gelir düzeyi yüksek kişilerce yaptırıldığını vurguladı.
  Erciyes Üniversitesi bünyesinde yüksek teknolojiye ve yetişmiş insan gücüne sahip merkezlerin kurulmasını sabırsızlıkla beklediklerini belirten Prof. Dr. Alkan, şunları kaydetti:
  ''Üniversitemizde yakın zamanda kurulacak biyoteknoloji ve klinik mühendisliği merkezlerinin açılmasıyla, diş implantı ve benzeri diş malzemelerinin ileri teknolojiyle üretilmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Toplumun ve devletimizin bizlerden beklentisi budur. Halkımızın hak ettiği çağdaş diş tedavi hizmetleri lüks değil bir ihtiyaçtır.''
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/01/2019 - 14:51