Egede it dalaşını bitirmek için pazarlıklar son noktada

 • 2 Kasım 2010
 • 391 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Yunan basını Türkiye ve Yunanistan arasında devam eden müzakerelerde karasuları ve hava sahası konusunda anlaşmaya varıldığını iddia ediyor​  Türkiye ile Yunanistan arasında son dönem yaşanan yakınlaşma ve işbirliğini “taçlandıracak” müzakereler son noktasına yaklaşıyor. Yüksek tirajlı TaNea gazetesinin haberine göre, dışişleri müsteşarları Feridun Sinirlioğlu ile Pavlos Apostolidis arasında yürütülen ve kasım ayında devam edecek olan müzakerelerde iki ülke arasındaki en önemli sorun olan karasuları konusunda da anlaşma sağlanması yakın.
  Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki karasuları halen 6 mil, hava sahası ise 10 mil. Yunanistan yıllardır karasularını 12 mile çıkarmak istiyor, ancak birçok bölgede bu Türkiye kara sularına çok yaklaştığı için Ankara tarafından reddediliyor. Şimdi iki taraf Yunanistan’ın karasularının sınırları konusunda anlaştı. Yeni formüle göre Ege Denizi’nin güneyinde ve doğusundaki Türkiye’ye yakın bölgelerde Yunan karasuları 6 mil olmayı sürdürürken, Türk kıyılarından uzak bölgelerde 9 mile kadar çıkabilecek. Sorun hava sahasının buna uygun hale getirilmesinde yaşanıyor.
  Türkiye, tüm dünyada olduğu gibi Yunanistan’da da karasuları ve hava sahasının aynı genişlikte olmasını, yani yeni uygulama uyarınca karasularının 6 mil olduğu yerde hava sahasının da 6 mil olmasını, 9 mil olduğu yerde hava sahasının da 9 mil olmasını istiyor. Bu gerçekleşirse Ege Denizi’nde it dalaşının da sonu gelecek. Zira it dalaşları, iki ülke uçakları en çok Türkiye’nin Yunanistan’ın hava sınırı olarak tanımadığı 10 mil ile 6 mil arasındaki bölgeye girmesi ve Yunanistan’ın önleme ve püskürtme operasyonları sonucu meydana geliyor.
  Yunanistan’da hava sahasının ise 1931 yılında alınan karar uyarınca 10 mil olduğu için bunu 6 veya 9 mile düşürmek “toprak kaybı” olarak yorumlanıyor. Dolayısıyla bu düzenleme “siyasi düzeyde karar” gerektiriyor. İki ülkenin dışişleri müsteşarları arasında devam eden görüşmelerin resmileşmeden önce siyasiler tarafından onaylanması gerekiyor.
  TaNea gazetesine göre, Yunan Başbakanı Yorgo Papandreu bu konuyla ilgili, Ege konularında uzman, uluslararası hukuk profesörü ve eski dışişleri bakan yardımcısı Hristos Rozakis ile sıkça görüşüyor.
   


  Yazan: HeiLmasTer®
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/01/2019 - 11:41