Efektler, Pedal sıralanışı ve Bakımı

Sponsorlu Bağlantılar

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
Efektler, Pedal sıralanışı ve Bakımı
Efektleri anlatmaya çalışacağım bu son yazıda sadece efektlerin ne işe yaradığını değil nasıl bağlanacaklarını ve bakım gerekirse ne yapılması gerektiğini de açıklamaya çalışacağım ….
Daha önce kısaca anlatmaya çalıştığım tüm efektleri bir kez daha biraz daha geniş kapsamlı olarak ele alacağım…

Açıkçası elektrogitar ne kadar ton anlamında geniş bir yelpazeye sahip gibi görünse de elinizde sadece bir amplifikatör varsa sesi diğer gitarlardan daha yalın görünecektir. Bu durumda efekt aletlerine ihtiyaç duyulmuş ve çeşitli efektlerle müzikal anlamda ton zenginliği hedef alınmıştır.
Basit anlamda efektörler elektrogitar tellerinin manyetikler üzerinde titreşerek oluşturduğu yalın elektrik sinyali üzerinde değişiklikler yaparak elektrogitardan alınan sesi değiştiren elektronik devrelerden oluşan aletlerdir…
Efektlerin etkin bir şekilde kullanılması açıkçası tecrübe ve insanın kişisel çabaları ile mümkün olacaktır.
Piyasada bir çok efekt aleti bulunmakta ve bunlar temel ve isim olarak aynı olsalar bile üretici firmaya göre bazı farklar barındırmaktadırlar. Kullanılan malzemeden tutun teknik farklarına kadar görülen değişiklikler bir markanın sesinin diğerine benzememesinin en büyük sebebidir.

Temel anlamda efektleri 4 ana gruba ayırırsak bunlar :

1 – Ses Şiddetinde
2- Frekans özelliklerinde
3- Zamanlamada
4- Ses özelliklerinde

Değişik etkiler yaratırlar…

SESİN SEVİYESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPAN EFEKTLER

Sesin seviyesinde değişiklik yapan efektler sesin miktarını azaltıp çoğaltan veya belirli formlara göre düzenleyen efekt türleri olmakla beraber çok çeşitlidirler…


Preamplifikatörler : Zayıf bir sinyali, miktarı kontrol edilebilir şekilde güçlendiren elektronik devrelerdir…
Gitar manyetiğinden çıkan sinyal bir güç amplifikatörünü çalıştıramayacak kadar düşüktür. Bu nedenler her gitar amplifikatöründe bir çeşit ön preamplifikatör bulunur…
Bu preamplifikatör gitar manyetiğinden gelen zayıf sinyali güçlendirerek güç amplifikatörünün kullanabileceği hale getirir.
Gitar amplifikatörlerinin içinde bulunan bu preamplifikatörlerden başka efektör olarak yer alabilecek iki çeşit preamplifikatör vardır. Bunlar :
Doğrudan gitar içerisine yerleştirilen ve gitar ile amplifikatör arasına yerleştirilen preamplifikatörler olarak sıralanabilir…
Gitar içerisine yerleştirilen preamplifikatörler gitar sesinin ve tonunun daha iyi kontrolünün yanı sıra uzun kablolar boyunca giden zayıf sinyali güçlendirerek bozulmamasını sağlarlar…
Gitar içerisine yerleştirilen preamplifikatörlerde dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta gitar gövdesi içerisine uyacak büyüklükte ve manyetiklerin çıkış seviyesine uygun nitelikte olmasıdır…
Preamplifikatörlerde en önemli özellik ise kazanç olarak nitelendirilmektedir. Bu kazancı çıkış sinyalinin giriş sinyaline oranı belirler…
Eğer distortion efekti isteniyorsa bu kazanç büyük tutulmalı , temiz ve net bir ses isteniyorsa (clean ) düşük tutulmalıdır…
Pedal olarak kullanılan preamplifikatörlerde ise gövde içerisine yerleştirilen preamplifikatörlere göre bazı avantajlar vardır. Öncelikle büyüklük ve pil değişimi gibi konular büyük problem teşkil etmemektedir adaptör kullanılabilmesi de pil sorununu tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Fuzz / Distortion : Distortion efektinin bulunuşu ve yaygınlaşmaya başlaması kendiliğinden gşerçekleşen bir olaydır. Elektrogitar amplifikatörlerinin gücü ilk başlarda oldukça sınırlıydı bu durum sonucunda sesi çok açıldığı zaman amplifikatörden çıkan ses bozuluyor ve gürültü olarak adlandırılan gitar soundu elde ediliyordu. Kazara oluşan ve önceleri kesinlikle istenmeyen bu ton daha sonra Hendrix gibi bir çok öncü gitaristin kayıtlarında yer edinmeye başlayacaktı.
Kayıtlarda kullanılmaya başlanmasıyla popülerleşen bu tonu herkes kullanmak istedi. Bu yıllara kadar bu sesi yok etmek için yüklü paralar harcayan ses teknisyenleri ve mühendisleri birden tam tersi durum için paralar harcamaya başladılar.
Basit bir anlatımla distortion veya fuzz gitardan gelen sinyali bozarak elde edilir.
Bir bakıma preamplifikatörün fazla yükseltilmesi ile elde edilen tonun kısayoldan elde edilmesidir.
Seste bozulmaya neden olan bir çok farklı devre olduğu için transistor lü bir devre ile lambalı bir devrenin üreteceği distortion oldukça farklıdır…
Daha önce de anlatmaya çalıştığım gibi normal olarak bir distortionu elde etmek için preamplifikaör kazancını yüksek tutmak gerekir. Böylece devreyi beslemeye çalışan voltaj çıkışta oluşması gerekenden daha küçük tasarlandığı için preamplifikatör bu sesi voltaj seviyesinin üstündeki kısmını keserek bozar. Bu durumda ses köşeli bir dalga halini alacaktır.
Bazı distortion devreleri ise biraz daha farklı şekilde daha doğal sesler elde etmektedirler…
Ses dalgası keskin köşeli olarak kesilmeyip filtreleme yöntemiyle daha yuvarlak bir şekilde kesilir. Bu ton ilk anlattığım yönteme göre daha yumuşak ve müzikal bir halde olacaktır. Bunun sebebi normal sesin bir anda değil yumuşak bir geçişle bozulmasıdır. Ayrıca bu yöntemde gitar tellerine daha hızlı vurulmasıyla birlikte ilk yönteme oranla daha çok değişim ortaya çıkacak yani bu yöntem gitaristin çalış stillerindeki değişimlere daha duyarlı olacaktır…
Fuzz keskin kçşeli bir distortion olduğu için solo için daha uygundur. Bu tip distortion kullanılıp akor basıldığında istenmeyen ve birbirine karışan sesler elde edilmektedir.

Overdrive : İsminden de anlaşıldığı gibi preamplifikatöre daha fazla sinyal verip onu fazla yükleyerek oluşan efekttir. Distortiondan pek farklı olmamakla birlikte distortion daha genel bir terimdir... Aslında ikisi de sesi bozan efekttir. Ama genel anlamda bakılırsa distortion overdrivedan daha sert sesler üretmede kullanılır.

Overdrive ve distortion efektleri genel anlamda giriş sinyalini çok fazla yükselttikleri için bir dipses oluşacaktır. Aslına bakılırsa çalındığı zaman bu sesten daha yüksek bir ses elde edileceği için bu durum sorun teşkil etmeyecektir ancak tellere vurulmadığı zaman bu sesin duyulmaması için bazı distortion tiplerinde teller titreşmiyorken distortionu devre dışı bırakan noise-gate ler bulunur.

Hex-Fuzz (Altılı Fuzz ) Efekti : Klasik fuzz box efektinin gitarın altı teli için ayrı ayrı uygulanmasını sağlayan efekt tipidir. Bu tonu elde etme maksadıyla gitarda hex pickup adı verilen her tel için ayrı çıkış verebilen tür manyetikler kıllanılır. Tellerden gelen altı ayrı çıkış, altı ayrı fuzz devresi tarafından bozulur ve hepsi çıkış mikserinde tek bir çıkış şeklinde birleştirilir ve böylece fuzz ile akor basılırken elde edilen istenmeyen sesler engellenir. Çünkü bu sistemde her fuzz devresi sadece bir notayı işlemden geçirecek ve akor çalarken her nota ayrı ayrı bozulup birleştirilerek daha düzgün bir fuzz sesi elde edilecektir.
Bu durum akor ve solo için ideal bir distortion sağlamaktadır.
Bu tonda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta pickupların köprüye yakın şekilde yerleştirilmesi gerektiğidir. Çünkü manyetik sap tarafına yerleştirildiğinde bend yaparken ses manyetiğin etkisinden çıkabilir ve ses duyulmamaya başlayabilir.

Compressor ( Sıkıştırıcı ) : Bu ton ise temel anlamda gitardan gelen yüksek ve alçak seviyeli sinyalleri sıkıştırarak birbirlerine yakın bir seviyeye getirir ve bu durumda yüksek sinyali alçaltır ve alçak sinyali yükseltir. Yani alçak ve yüksek sinyalleri birbirlerine eşitlemeye çalışır.
Bu efekt kullanıldığında yüksek ve alçak düzeyleri birbirine uzak olmayan kararlı ve uzun süre devam eden ( sustain ) bir ses elde edilir.
Bu nedenle ilk başlarda compressorlere sustainer adı verilmiştir.
Bu efekti kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sıkıştırma miktarının azaltılması veya arttırılmasıdır. Sıkıştırılma miktarı arttırılırsa yüksek ve alçak seviye birbirine daha yakın olacak ama volüm düşük olacaktır. Bu sorunu gidermek maksadıyla çoğunlukla compressorlerin üzerinde bir volume düğmesi bulunur. Bu volume kontrolü ses miktarını istenen düzeye getirmeye yarar.
Compressorleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise compressorden önce başka bir efekt kullanmamak gerektiğidir. Bunun sebebi compressorün gürültü yaratan sinyalleri gitardan gelen alçak sinyal gibi görüp yükseltmesi ve istenmeyen sesler oluşturabilmesidir.

Expander ( Genişletici ) : Compressor’ün tam tersi olan işleve sahiptir. Yani yüksek sinyali daha yüksek düşük seviyeli sinyali ise daha düşük hale dönüştürür.
Compressor ve expander istenmeyen ses gürültüsünü azaltmak için kullanılan birbirini tamamlayan iki efekt türüdür…

Limiter : Compressorlere benzer şekilde çalışırlar. Limiterlerin Compressorlerden farkı ise compressorlerin hem düşük hem de yüksek seviyeli sinyalleri düzenlemesi , Limiterlerın ise sadece belirli bir düzeyin üstüne çıkan sesi limitleyerek istenilen seviyeye indirmesidir.
Özellikle kayıt ve canlı yayın sırasında oluşabilecek ani ses yükselmeleri önlenerek daha güvenli bir kayıt ve konser ortamı yaratılmış olur.

Tremolo : Gitardan gelen sesin seviyesini belirli bir düzeyde sürekli olarak arka arkaya arttırıp azaltan efekttir.
Vibrato ile çok karıştırılan bir efekttir. Aslında bu iki efekt birbirinden çok farklıdırlar. Tremolo sesin seviyesinde periyodik değişiklikler yaparken vibrato sesin frekansında periyodik değişiklikler yapar.

Volüm Kontrol Pedalları : Gitaristin gitar çalarken ayağıyla gitarın volümünü değiştirmesi için tasarlanmış pedallardır.

Noise Gate : Efektlerden ve diğer elektronik aletlerden kaynaklanan gürültüyü yok etmek için kullanılan efekt türüdür. Özellikle bir çok efektin arka arkaya bağlandığı bir sistemde bu efektlerden doğan dip sesi azaltmak için oldukça gereklidir.
Daha önce de distortionda bahsettiğim gibi gitar çalarken arka taraftaki dipses müzik tarafından bastırılır. Ancak çalmayı bıraktığınız zaman gürültü iyice ortaya çıkar ve rahatsız edici bir boyuta ulaşır. Tam bu noktada noise gate devreye girerek sesi tamamen kapatır ve gürültünün duyulmasını engeller. Asıl ses gelmeye başladığında ise otomatik olarak devreden çıkar.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta noise gate’in üzerinde bulunan sesin hangi seviyeden sonra hangi seviyeye kadar kesileceğini belirten iki kontrolün sağlıklı ayarlanmasıdır. Bu seviyeler belirlenirken dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu seviye yüksek tutulursa sadece gürültü değil asıl sesin de bir kısmı noise gate tarafından kesilerek istenmeyen durumlara yol açacaktır.

Panning / Ping Pong ( Ses Kanal Dağıtıcı ) : Tremolo efekti gibi çalışır. Ancak bir değil birden çok kanal üzerine uygulanan bir efekttir. Bir kanaldaki ses azaltılırken diğer kanaldaki ses yükseltilir ve hemen sonra bu işlemin tam tersi başlar böylece ses bir kanaldan diğerine sürekli geçiş yapmaya başlar. Sesin birden çok kanala geçiş yapmasıyla oluşan bu efekte paning adı verilir.

Gürültü Filtreleri ( Noise Fitler ) : Noise gate’lere oldukça benzeyen efektlerdir. Ama bunlardan farklı olarak gürültüyü ses belli bir seviyenin altına düşünce sesi tamamen kapatarak değil yüksek frekans filtresini devreye sokup çıkararak yok ederler.
Gürültü filtreleri noise gatelerdeki gibi açılıp kapanma şeklinde bir kesikli çalışma olmayacağından ötürü daha doğal etki yaratırlar.

Atak Geciktirici ( Attack Delay ) : Sesin maksimum seviyeye geçene kadar geçen zamanı değiştiren efekt türüdür. Noise gateler gibi çalışmakla beraber ses üzerinde çok fa rklı bir etkiye sahiptirler.
Atak değiştirici üniteler geriye doğru çalınan teyp etkisi yaratırlar. Normal bir ses maksimum seviyesine çıktıktan belli bir süre sonra yavaş yavaş sönerek kaybolurken atersten dinlersek minimumdan maksimuma giden bir ses duyarız… Böyle bir etki atak değiştiricideki atak süresinin büyük tutulması ile elde edilir. Böylece ses alçak seviyeden yavaş yavaş yükselerek en üst seviyeye çıkacak ve ters çalınan bir bant etkisi yaratacaktır. Pink Floyd , Hendrix gibi grup ve müzisyenlerin oldukça sık kullandığı efektlerin başında gelmektedir…
Atak geciktirici üniteler belli bir gecikmeye neden olacağı için hızlı değil yavaş ve basit çalışlarda daha iyi ve temiz sonuçlar verir…

FREKANS DEĞİŞTİRİCİ EFEKTLER

Wah-Wah : Volüm pedalına benzer bir görünüme sahiptir ancak işleyişi oldukça farklıdır.Pedal volüm pedalındaki gibi bir potansiyometreye bağlıdır ancak bu potansiyometre volümü değil frekansı ayarlanabilir bir filtre devresini kontrol eder. Bu filtre devresi gitardan gelen sesi filtreleyerek bir elek gibi sadece belli bir frekanstaki sesin geçişine izin verir.
Wah-wah pedalının kullanımıyla oluşan etki insan ağzının bir sesi çıkarırken ağzının açılıp kapanmasına benzeyen etkiyle benzerlik gösterir.
Wah-wah ın ilk örneği şu anda da oldukça popüler olan 1960’lı yıllarda üretilen Cry Baby adlı pedaldır.

Auto Wah-wah : Bu efekt de wah wah pedalı ile aynı etkiyi yaratır ancak burada pedalın ileri geri hareketi değil gitardan gelen sesin seviyesi önemli rol oynar ve bu seviyeye göre otomatik olarak bu etki yaratılır.
İlk olarak synthesizerlarda geliştirilen bu efekt daha sonra küçültülerek gitarlarda da kullanılabilen hale getirilmiştir.

Talk Box : İnsan sesinin özelliklerinin gitar üzerinde uygulanmasına olanak tanıyan efekt türüdür. Gitardan gelen sinyal bir amplifikatörde sese dönüşerek plastik huni şeklindeki parçadan plastik serum lastiğine benzeyen bir boruyla gitaristin ağzına kadar ulaştırılır. Böylece gitarist konuşur gibi yaparak ağzını hareket ettirdiğinde mükrofondan insan sesine benzeyen sanki gitar konuşuyormuş gibi duyulabilecek sesler elde edilir.

Talk box kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ağza giren boruyu sıkıştırmamak, borunun içini ağzın içine doğru tutmamak ve dilin bu boruyu kapatmamasına özen göstermektir.

Phaser ( Faz Kaydırıcı ) : Orijinal sinyal ile bu sinyalin fazı kaydırılmış şeklini üst üste bindirerek uçuşan ses veya hareketli bir hoparlörden çıkan sese benzeyen etki yaratan efekt türüdür.
Phaser efektinin en büyük avantajı yalın bir sesi alıp onu zengin bir hale getirmesidir. Normalde bir ses kaynağından gelen ses kulaklarımıza aynı anda ulaşmaz biraz gecikme olur. Sesin farklı noktalardan yansıyarak kulağa ulaşması sesin nereden geldiğini anlamamıza yardımcı olur. Benzer şekilde phaser ile yaratılan faz kayması daha gerçek ve doğal bir ses elde edilmesini sağlar. Bu özellik kullanılarak kendi etrafında dönen hoparlör etkisi de yaratılabilir.

Equalizer ( Eşitleyici ) : Sesin belli frekans bölgelerini arttırıp Azaltan ve böylece daha rahat ve kullanışlı tonlar elde edilmesini sağlayan elektronik devrelerdir. Sesin ton seviyesini düzenlemek veya adından da anlaşıldığı üzere eşitlemek için kullanılırlar.

SESİN DUYULMA ZAMANINI DEĞİŞTİREN EFEKTLER

Üretilen sesin belirli bir gecikme süresinden sonra tekrar duyulmasını sağlayarak değişik etkiler yaratan efekt türleridir.

Echo : Bu tarz efeklerin en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan türüdür. Çalınan müzik çok kısa aralıklarla sürekli olarak tekrarlanır böylece ses sanki başka bir yerden yansıyarak geri dönüyormuş gibi bir izlenim uyandırır.

Analog/ Digital Delay : Echoya benzer şekilde seste gecikmeye yol açarak sesin yankılanmasını sağlayan efekt türüdür. Analog devreler daha ucuz olmasına karşın daha gürültülü sesler çıkaracakları için dijitallere oranla daha kalitesiz sesler üretirler.

Reverb : Geniş bir konser salonunda dinleyicilerin kulağına ulaşan ses sadece enstrümanın hoparlörden çıkan sesi değildir. Yansıma söz konusudr. Reverb de bu etkiyi yapay olarak yaratan bir efekt türüdür. Ses echodan farklı olarak düzenli aralıklarla değil gelişi güzel aralıklarla tekrarlanarak geniş bir salonda sesin her yönden gelip yansımasını taklit eder.

Flanger : Sesin gecikmesi 5-15 milisaniye ya da 10 milisaniye kadar tutulursa flanging etkisi elde edilir. Bu etki sesin uçuşması olarak veya kendi ekseni etrafında dönen bir hoparlörün ürettiği ses olarak adlandırılabilir. Daha önce de anlatılan phaserlara benzer şekilde çalışırlar. Gitardan gelen sinyal bir geciktirme efektindeki gibi ikiye ayrılır ve bir bölümü geciktirmeye uğratılır. Bu gecikmiş sinyal ve normal sinyal üst üste bindirilerek çıkışa yollanır. Böylece aynı müziğin yavaş çalınmış bir şekli geciktirme yöntemiyle üst üste bindirilir.

Chorus : Sesin gecikme süresi 15-25 milisaniye arasında yani 20 milisaniye dolaylarında tutulursa chorus efekti yani aynı anda birden fazla enstrüman çalınıyormuş gibi bir etki meydana gelir. Tek başına çalınan bir gitarın sesini daha dolgun ve zangin göstermek için kullanılır.

Octave Divider ( Oktav Bölücü ) : Çalınan notanın bir veya iki oktav kalınını vermek için kullanılırlar. Orijinal notayla bir veya iki oktav düşük nota karıştırılarak daha zengin ve derin bir ses elde edilir. Genel olarak oktav bölücüler ses dalgasının boyunu iki katına çıkararak frekansı yarıya düşürürler ve böylece bir oktav düşük ses elde ederler.

SES ÖZELLİKLERİNİ DEĞİŞTİREN EFEKTLER

Harmonist : Çalınan notanın armoniğindeki notaları üreterek sesi zenginleştirirler. Harmonist gitardan gelen sinyali inceler ve armoniğindeki notaları orijinal sese ekler.
Oldukça karmaşık bir tasarıma sahip olan harmonistler sinyali incelerken belli bir gecikmeye neden olurlar.

E-Bow : E-Bow gitar için kullanılan keman yayı olarak adlandırılabilir. Pille çalışan ve gitaristin sağ eliyle tellerin üzerinde tuttuğu bu alet sonsuz denilebilecek seviyede uzun bir sustain sağlar.. Gitardan çıkan sinyal üzerinde değil direkt olarak ses üzerinde değişim yapar. Bu durumda gitardan keman , flüt , çello gibi farklı enstrümanların sesini elde etmekte kullanılır.

Ring Modülatörü : Aynı frekanstaki iki sinyali alıp bunların birbiriyle toplanıp çıkarılmasıyla elde edilen fazla armonik bir ses olmayan efekt türüdür bu nedenle yaygın değildir.

EFEKT BAĞLAMA YÖNTEMLERİ ( ANALOG PEDAL DİZİLİMİ )

Genel anlamda gitaristler daha naturel ses elde etmek maksadıyla processorler değil analog pedalları tercih ederler. Ancak bu durumda başka bir sorun ortaya çıkar o da analog sistemlerde her efektin ayrı bir pedal olması ( processorler gibi tek bir kutu üzerinden seçilememesi ) ve yer sıkıntısıdır. Bu nedenle bazı tablelar yapılmış ve bir çok pğedalı birbirine bağlamaya yardımcı olmuştur. Ancak bununla birlikle hangi pedalın nereye takılacağı hangisinin önce olacağı gibi başka sorunlar ortaya çıkmıştır. Burada biraqz buna yardımcı olmaya çalışacağım.

Efektler arka arkaya yani seri veya paralel olarak bağlanabilir. Çok sayıda efekt birbirine bağlanırken karşılaşılacak en büyük sorun gürültüdür. Bu nedenle kurulacak olan sistemde mümkün olduğunca az efekt kullanmak her efektin az da olsa gürültü yaratacağı bu sitemlerde istenmeyen seslerin önlenmesinde faydalı olacaktır. Efektlerin girişlerine yüksek seviyeli sinyal girilirse çıkışta oluşabilecek sinyallerin az olması muhtemeldir.

Hangi efektin daha önce geleceğine karar vermek düşünülmesi gereken diğer bir konudur. Genellikle ilk eklenecek olan efekt tüm sitemi etkileyeceğinden compressor veya preamplifikatör başlangıç olarak uygun olabilir. Bunlar sinyali düzenleyerek veya yükselterek diğer efektlerin rahatça kullanabileceği şekle sokarlar. Compressor ilk kullanılması gereken bir efektördür. Çünkü compressorden önce herhangibir efekt takılırsa bundan gelecek dip gürültüsü compressor tarafından düşük seviyeli bir sinyal gibi algılanıp işlem görep büyütülebilir.

Fuzz veya distortion efektinin önüne compressor eklenirse sesin devamlılığı artar ve daha iyi bir fuzz veya distortion efekti elde edilir.
Equalizerlar dip gürültüsü yaratan efektlerden sonra eklenip istenmeyen frekanstaki seslerin filtrelenmesine yardımcı olabilir. Benzer şekilde flangerdan sonra kullanılabilecek bir noise gate de aynı etkiyi sağlar. Noise gateden sonra kullanılan bir delay ise daha doğal bir echo yaratacaktır.

Örnek vermek gerekirse :

GitarcompressorDistortionWah-WahEqualizerPhaserNoise Gate-Delay-Amplifikatör

Şeklinde bir sitem kurulabilir…

PEDAL BAKIMI ve BASİT TAMİR İŞLEMLERİ

Efektlerin çoğu ayak pedalı şeklinde olduğu için öncelikle toz ve kir gibi etkenler bozulmaya neden olabilir. Bu nedenle bunların temiz tutulması ömürlerinin uzatılmasında çok büyük etkendir. Eğer pillerle çalışıyorsanız pillerin güçlerinin zayıflaması tonu kalitesizleştirecektir.
Jak yuvalarının gevşememesine ve jakların da herhangibir sorunu olmamasına özen göstermek de sorunların çıkmadan ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
Temizlikte özellikle temizleyici spreyleri kullanmanız diğer kimyasallardan daha sağlıklı olacaktır.
 


Üst Alt