Duyuruyu Kapat

dünyanın en ilginç hayvanları

 • 19 Aralık 2008
 • 243895 Okunma
 • 11 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. 1) Cüce “İpek Maymun”
  Ağaçlarda yaşayan cüce “ipek maymun”, dünyanın en küçük maymunu. En fazla 12 cm uzunluğa ve 168 gram ağırlığa kadar büyüyebiliyorlar.

  Amazon ormanlarında yaşayan bu sevimli hayvanlar, boyutlarına oranla inanılmaz yüksek ses çıkarma yeteneğine sahipler. Çığlıkları ormanın bir ucundan diğer ucuna yankılanabiliyor.< Resmi açmak için tıklayın >

  2) Kitti'nin Domuz Burunlu Yarasası
  Kitti&#8217;nin domuz burunlu yarasası &#8211;diğer bir adıyla yabanarısı yarasa- bilinen en küçük memeli. Yetişkinleri ortalama 2 gram ve 30-40 milimetreler. Büyük kulakları, kırmızı-kahverengi tüyleri ve domuz burnu gibi burunları var.Tayland ve Myanmar&#8217;da yaşıyorlar.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  3) Brookesia Minima Bukalemun
  Brookesia minima bukalemun, 2.5 cm uzunluğuyla dünyanın en küçük sürüngenlerinden biri. Madagaskar ormanlarında yaprakların arasında zorla fark edilen bu hayvan, gelişmiş bir bukalemunun tırnak boyuna gelinceye kadar çekmiş hali sanki.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  4) Paedocyris Sazanı
  2006&#8217;da, Sumatra bataklıklarında bulunan paedocypris sazan, dünyanın en küçük balığı. En fazla 7.9 milimetreye kadar uzayabiliyorlar. Beyinlerini korumasız bırakan gelişmemiş bir kafatasına sahipler ve planktonlarla besleniyorlar. Palmiye yağı üretimi için Endonezya bataklıklarının kurutulması nedeniyle soyları tükenmek üzere.< Resmi açmak için tıklayın >

  5) Filipin &#8220;Cadı Maki&#8221;si
  Böcek gözlü, tüylü küçük Filipin &#8220;cadı maki&#8221;si, dünyanın en küçük maymunu farz ediliyor. Fakat bu maki, aslında bir maymun bile değil! Bilim adamları bu canlıyı koyacak bir kategori bulamıyorlar çünkü bu cadı maki benzersiz.

  Günlerini ağaç gövdelerindeki küçük deliklerde uyuyarak, gecelerini de böcek avlayarak geçiriyorlar. Ortalama 10-12 cm uzunluğa ve 20 cm uzunlukta bir kuyruğa sahipler. Cadı maki hakkında ilginç bir bilgi daha: gözleri midelerinden daha büyük!
  < Resmi açmak için tıklayın >

  6)Arı-Sinekkuşu
  Erkek arı-sinekkuşu, dünyanın en küçük kuşu. Küba'nın yerlilerinden olan bu kuşlar, ortalama 1.8 gram ağırlığa ve 5 cm uzunluğa sahipler. Kanatlarını saniyede 80 kere çırpabiliyorlar ve bunu insan gözü algılayamıyor. Hatta dikkatli bakmazsanız, onu bir böcekle bile karıştırabilirsiniz!< Resmi açmak için tıklayın >

  7) Leptotyphlops Carlae Yılanı
  Dünyanın en küçük yılanı 2008 Ağustos&#8217;unda Barbados&#8217;ta bulundu. Bir spagetti kadar ince ve yetişkinleri bile kendi etraflarında dolandıklarında bir bozuk parayı ancak kaplıyorlar. Böcek larvalarıyla beslenen bu yılan, yaşam alanının binalarla kaplanması nedeniyle çok az sayıda kalmış durumda.< Resmi açmak için tıklayın >

  8) Bayan Denizatı
  Bayan Denizatı, bir insanın serçe parmağından yani 16 milimetreden daha büyük değil. Endonezya kıyılarında içlerinde yaşadıkları mercanlarda onları farketmek çok güç.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  9) Fare Maymun
  Madagaskar&#8217;ın fare maymunu resmi olarak en küçük gelişmiş canlı. Nadiren yaşadıkları ağaçları terkediyorlar ve geceleri hareket ediyorlar, bu yüzden sekiz Fare Maymun türünün yeni tanımlanmış olması pek şaşırtıcı değil. Kısıtlı yaşam alanlarını kaybettikleri için, neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıyalar.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  10) Pembe Peri Armadillo
  &#8220;Pembe Peri&#8221; adını duyduğunuzda, muhtemelen pembe zırhlı ve ürpertici uzun tırnaklı bir memeli düşünmemişşinizdir. Pembe Kokoş Armadillo, biraz değişik bir yaratık ve çok sıklıkla görülmüyor. Armadillo&#8217;nun sırtındaki kabuk neredeyse vücudundan ayrı. Arjantin&#8217;in otlaklarında ve kumlu ovalarında yaşıyor.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  11) İberya Kurbağası
  Diğer bir küçük yaratık, Küba&#8217;da bir dağda yakın zamanlarda keşfedilmiş olan İberya Kurbağası. 8.5 milimetre boyundaki örnekleri bulundu ve kendisi dünyanın en küçük kurbağası oldu. O güne kadarki rekorun sahibi olan Brezilyalı altın kurbağa ise 9 milimetre boyutlarındaydı. İberya kurbağasının neslinin tükeniyor olması dışında hakkında pek az şey biliniyor.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  12) Dünyanın En Küçük Kedisi Peebles
  Küçük canlılara ek olarak, genelde büyük olan bazı türlerin de küçük örnekleri var. Peebles, bunların arasında, Guiness Rekorlar Kitabı tarafından yaşayan en küçük kedi olarak ilan edildi.

  Bu fotoğraf çekildiğinde, Peebles iki yaşındaydı ve bir bardağa girebilecek ölçülerdeydi. Peebles&#8217;in genetik bir kusuru var ve kilosunu koruyabilmesi için günde en az dört kez beslenmesi gerekiyor.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  13) Dünyanın En Küçük Köpeği Ducky
  Ducky üç yaşında Chihuahua cinsi bir köpek. Kolaylıkla bir önceki rekor sahibi olan 5.4 inç uzunluğundaki diğer Chihuahua&#8217;yı alt etmeyi başardı. Ama bu onun şimdiye kadar kaydedilmiş olan en küçük köpek olduğu anlamına gelmiyor. Bu şeref sadece 2.8 inç uzunluğundaki bir Yokshire teriyerine ait.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  14) Dünyanın En Küçük Hamster&#8217;i Peewe
  Peewe bir inçten bile küçük yetişkin bir hamster. Normal boyutlardaki Hamster&#8217;larla kıyaslandığında, Peewe yeni doğmuş gibi gözüküyor. Sahibinin dediğine göre, Peewe 3 haftalıkken büyümesi durdu.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  15) Dünyanın En Küçük Atı Thumbelina
  Dünyanın en küçük atı sadece 17 inç uzunluğunda, yani bir kediden biraz daha büyük. Minyatür atlar üreten bir çiftlikte doğan Thumbelina, çiftliğin 34 inç boyutlarına erişebilen diğer atlarına göre de çok minik. Yani, ona kısaca &#8220;minyatürün minyatürü&#8221; diyebiliriz.
  < Resmi açmak için tıklayın >
   


  Yazan: dreamnurse
 2. ÇOk Güzel Elıne SAglık İyi Bİ guldum
   
 3. güzelmiş eline sağlık
   
 4. Başlıktaki gibi bir hayli ilginç yaratıklar :cool
   
 5. Güzel Paylaşım... (: At Bi Acayip Geldi Yav... Onunla Kovboyculuk Oynucan :ehe
   
 6. Saol meleğimm gerçekten ilginçler :)
   
 7. Atı daha önce görmüştüm ama maymun ilgimi çekti:)
   
 8. eline ve emeğine teşekkürler ilğinç
   
 9. çok ilginç bilgiler :)
  hepside çok tatlı :) teşekkürler...
   
 10. Çok yararlı Bilgiler
   
 11. paylaşım için teşekkürler at açok ilginç :)
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - dünyanın ilginç hayvanları
  Dünyanın En Pahalı 10 Yiyeceği Belgesel 10 Eylül 2014
  Dünyanın En Zeki 19 Hayvanı Belgesel 19 Mart 2014
  Dünyadaki En Zehirli 10 Yılan Türü Belgesel 23 Ağustos 2013
  Dünyanın En İlginç 25 Hayvanı Belgesel 30 Ocak 2010
  Dünyadaki İlginç ve güzel yerler Belgesel 16 Haziran 2009
Yüklüyor...
24/09/2017 - 11:46