Dünyanın En Büyük Hayvanı:Mavi Balina

Sponsorlu Bağlantılar

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
Dünyanın En Büyük Hayvanı:Mavi Balina
Dünya üzerinde yaşayan en büyük hayvanın mavi balina olduğu bilinmektedir. Olgun bir mavi balinanın uzunluğu kuyruk kısmından baş kısma kadar yaklaşık 23 metre ila 30,5 metre arası değişmektedir. Ağırlığı ise yaklaşık 150 tondur. Bu balinaların uzunluğu 8-10 katlı bir binanın uzunluğuna ve ağırlığı da 112 tane yetişkin erkek zürafanın ağırlığına denk gelmektedir. Son zamanlarda balina avcıları tarafından avlanan en yaşlı balina yaklaşık 25 metre uzunluğundadır. Dişi mavi balinalar genellikle erkek mavi balinalardan daha ağırdır. En ağır mavi balina dişi ve yaklaşık 176,792 kg ağırlığındadır.

Mavi balinaların başı oldukça geniştir,tüm
oyuncularıyla profesyonel bir futbol takımı rahatça balinanın diline sığabilir ki bu yaklaşık 50 kişi demektir. Kalbi yaklaşık bir araba boyutunda ve atardamarları rahatça tırmanabileceğiniz genişliktedir. Yeni doğmuş bir mavi balina 7,6 metre uzunluğunda ve ağırlığı bir filden daha fazladır. Çok hızlı gelişlim gösteren bebek balinalar ilk 7 ayda kendi başlarına yaşamlarını sürdürebilecek hale gelirler. Bir bebek balina her gün neredeyse 379 litre anne sütü içer.Yetişkin bir mavi balina ise her gün 4 ton karides tüketir.

Hala birçok insan dünyanın en büyük hayvanın
dinozor olduğunu sanmaktadır. Ancak en uzun
dinozor 81,647 kg dır.Bu miktar yetişkin bir mavi balinanın yarı ağırlığından çok az fazladır. Bu da şu kanıyı oluşturmaktadır: dünyanın en büyük hayvanı bir deniz yaratığı olmalıdır çünkü kara hayvanları kendi ağırlıklarını dengelemek zorundadır, deniz hayvanları ise sudan yardım aldıklarından dolayı çok fazla ağırlığı bile taşıyabilme kapasitesine sahiptir.

Ağızları 100 İnsanı kavrayacak büyüklükte.Yaşam süreleri açısından da en uzun yaşayan
canlılardan biri olan dev mavi balinalar, ortalama 110 yıl yaşıyor. Denizlerin en büyük canlısı aynı zamanda en fazla ses çıkaranlardan biri. Bir jet motoru ile benzer ses çıkaran mavi balinaların çıkardıkları bu sesler insan kulağının duyamacağı kadar düşük frenkansta. Genellikle Kuzey Atlantik ve Kuzay Pasifik'te yaşıyolar. Ve tehlikesiz hayvanlar listesinde bulunuyorlar.

PremiumWork

PremiumWork

Üye
Bilgilendirme için :tşk:

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
Rica ederim :)

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
Dünyanın en büyük Hayvanı kambur balinadır mavi balınayi enine yutar

[video=youtube;s39QqoTe08A]http://www.youtube.com/watch?v=s39QqoTe08A[/video]

BYFECI

BYFECI

Üye
Teşekkürler Mert

x-scarface

x-scarface

Üye
:oha:

comando_legend

comando_legend

Üye
Bunlar karaya vursa kaldıracak ekipman yok

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
:rica:

Wikipediadan baktım mavi balinalar daha büyük ve ağır :hmmm

Ben 170 küsür tondan bahsediyorum..

Kambur balinalar 30-40 ton ve yaklaşık 15-19 metreymiş :)

hikmet366

hikmet366

Üye
ne kadar büyük bilgi için tesekkürler.

Turan

Turan

Üye
maşallah kurbanda bunlardan kesmek lazım.d

Preloader

Preloader

Üye
:tşk: