Dünyanın en ateşli derbileri!

Sponsorlu Bağlantılar

YsF_90

YsF_90

Üye
    Konu Sahibi
BOCA JUNIORS - RIVER PLATE

Super Clasico... Arjantin'in iki ünlü kulübünün arasındaki rekabet dünyanın en büyük üç derbisi arasında gösteriliyor. İki takım arasındaki rekabetin temel nedeni için 'Zengin-Fakir çatışması' diyebiliriz. 1905 yılında kurulan iki kulüpten Boca, fakir mahallelerin; River Plate ise zengin kesimin taraftarlarının desteklediği bir kulüptür. Forbes'ın 'Boca Juniors-River Plate' maçı yorumu: Görülmesi gereken 10 spor olayından biri.

CELTIC - G.RANGERS

İki İskoç ekibi... 1888 yılında kurulan Celtic; katolik azınlığı, 1873 yılında kurulan Rangers ise proteston çoğunluğu temsil ediyor... İki kulüp arasındaki mezhep ayrılığı rekabetin asıl nedeni... Dünyanın en eski rekabetinin olduğu kulüplerin başında gelen iki ekip... Celtic zaten anlam olarak keltleri ifade eder. Keltler de İskoçya'nın yerli halkıdır ve katolik mezhepindendirler. Rangers ise protestandır ve ingilizler'in takımıdır.

FENERBAHÇE - GALATASARAY

Fenerbahçe ve Galatasaray... Türk futbolunun iki büyük çınarı... Biri 1905 diğeri 1907 yılında kuruldu... 100 yılı aşkın süredir bu iki takımın maçları ilgiyle izleniyor... Mekteb-i Sultani kökenli olan Galatasaray, batı değerleriyle eğitim veren bir okulun takımı olduğu için kurulduğu zamanlarda rakibi kadar halka inememişti... Fenerbahçe ise halka daha yakın ve halkın takımı olarak biliniyordu... Günümüzde bu kulüpler arasındaki bu temel farklılık büyük oranda ortadan kalkmıştır... Her kesimden insanın desteklediği bu kulüpler arasında ortadan kalkmayan tek şey ebedi rekabet gibi görünüyor... Her zaman için üst düzey performansların sergilendiği ve gerilimlerin yaşandığı bir oyunun sergilendiği Fenerbahçe-Galatasaray derbisi dünyanın en büyük üç derbisinden biri olarak kabul ediliyor.

ROMA - LAZIO

İkisi de Roma ekibi... İkisi de Serie A'da mücadele ediyor... Lazio, İtalyan Ordusu mensupları tarafından kurulmuştur ve ezeli rakibi göçmenlerin takımı olarak bilinen Roma'dır. iki kulüp arasındaki siyasi görüş ayrılığı rekabeti kine dönüştürmüştür. Romalılar, daha demokrat, Laziolular ise ırkçı ve Mussolini yanlısıdır... Roma'yı göçmenler ve halkın çoğunluğu, Lazio ise aşırı sağcılar destekler... Bu nedenle bu takımlar arasında geçen maçlar İtalya'da ve dünyada ilgiyle izlenir ve genellikle taraftarlar arasında çıkan kavgalarla gündeme gelir...

BARCELONA - REAL MADRID

Barcelona - Real Madrid... İspanyollar'ın tabiriyle El Classico... Her yıl, tüm dünyada sonucu merakla beklenen karşılaşma.. Bir çok insana göre Kraliyet: Güç, cumhuriyet, özgürlük anlamına gelir. Ancak İspanya´da durum biraz farklı. "Kraliyet" Real Madrid´le, "Cumhuriyet" ise Barcelona ile özdeşleşmiş durumda... İspanya´da, Kraliyet takımı Real Madrid ile Katalonya´nın sembolü Barcelona arasında, 1 asırdan fazladır süre gelen bir çekişme yaşanıyor. Yıllardan beri her iki takım da birbirlerine üstünlük sağlamak için her şeyi yapıyor. Barcelona ve Real Madrid arasındaki nefret tarihsel ve politik nedenlerle başlamış olsa bile şimdilerde ise rekabetin daha çok mali niteliklere sahip, reklam yapma telâşı, futbol endüstrisinin bu iki devinin arasındaki rekabetin en büyük yapıtaşlarından biri hâline geldi.

GÖZTEPE - KARŞIYAKA

İzmir derbisi olarak kabul edilen Karşıyaka-Göztepe arasındaki maçlar her zaman olaylı geçmiştir. Real Madrid - Barcelona, Boca Juniors - River Plate, Celtic - Rangers, Inter - Milan vb. gibi siyasi, sosyo-kültürel bir ayrımdan kaynaklanan bir rekabet yoktur... İzmir'in Göztepe ve Karşıyaka semtlerinin futbol kulüpleri arasındaki mücadeleden kaynaklanır... Göztepe; 'Göz Göz' ve 'Tam 35', Karşıyaka ise 'Kaf Sin Kaf' ve '35,5' sloganlarını kullanır... 1980 yılında Göztepe ve Karşıyaka takımları arasında İzmir Atatürk Stadı'na oynanan maçı 80.000 taraftar izlemiş ve bu olay İngiliz Guardian Gazetesi'ne haber dahi olmuştu...

INTER - MILAN

Hem İtalya'nın en büyük kulüplerinden olmaları, hem Avrupa'da iki kulübün de büyük başarılara imza atmış olmaları, hem de müthiş tribün atmosferleri nedeniyle İtalya'nın ve dünyanın en önemli derbilerinden biridir. Roma derbisi kadar nefret dolu değildir... Çünkü Inter ve Milan arasında Roma ve Lazio arasındaki gibi bir kutuplaşma yoktur. Bu kulüpler arasında zirveye oynamanın verdiği hırs ve önde olma yarışı vardır...

PANATHINAIKOS - OLYMPIAKOS

Panathinaikos ve Olympiakos arasındaki ezeli rekabet, yaklaşık yüz yıldır her geçen gün artarak devam ediyor. Atina'da bu iki takım arasında oynanan maçlarda ortalık karışıyor... Bugün bu iki takım, Yunanistan'daki iki ayrı sosyal kesimi temsil ediyor. Panathinaikos taraftarları zengin, Olympiakos taraftarları ise fakir kesimden oluşuyor. Şiddet gösterilerine sahne olan ilk maç, 1949 yılında oynandı. iki takımın taraftarları ve futbolcuları birbirine girdi ve iki oyuncu hastaneye kaldırıldı. iki takım arasında yaşanan ve artık nefrete dönüşen ezeli rekabetin son yirmi yılında Olympiakos'un bariz üstünlüğü göze çarpıyor.

EVERTON - LIVERPOOL

Liverpool kentinin iki takımı... Proleter kesim Liverpool'u, kraliyetçiler ise Everton'u destekler... Liverpool kentinin işçileri Liverpool'un 'fanatik' taraftarlarıdır... İki takımın da arasındaki maçlar cok cekişmeli geçer. Asla bir takım diğerine büyük bir üstünlük saglayamamış, Anfield Road'da Liverpool; Goodison Park'ta Everton üstünlügü vardır...

KIZILYILDIZ - PARTİZAN

Sırbistan - Karadağ Fedarasyonu'ndaki en güçlü kent içi rekabet Belgrad'ın Kızılyıldız'ı ile Partizan arasındaki rekabette... Kızılıyıldız kralcıları, Partizan ise sosyalistleri temsil ediyor ve bu takımların maçları büyük ilgi topluyor...

ASTON VILLA - BIRMINGHAM

İngiltere'nin Birmingham şehrinin iki önemli takımı... İki kulübün kuruluş tarihleri de birbirlerine çok yakın... Aston Villa 1874, Birmingham City 1875 tarihinde kuruldu... Dünyanın en eski takımlarından olan bu iki kulübün rekabeti 100 yılı aşkın bir süredir devam ediyor ve ilgiyle izleniyor...
 
  • Beğen
Tepkiler: Uzmandede


ada965

Üye
forza göztepe!...:yuru
 
Uzmandede

Uzmandede

Üye
Her zaman karşıyaka :oke:
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt