Dolar neden yükseldi? Dolar’ın yükseliş nedenleri


Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Son dönemde Dolar’da yükselen artış devam ediyor. Ekonomistler ve yatırımcıların en çok merak ettiği sorular arasında ise Dolar neden yükseliyor ve Dolar yükseliş nedenleri neler merak ediliyor.

Dolar adı altında da değerlendirebilirsiniz bu yazıyı döviz adı altında da, bir ülkenin para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybedip, kazanmasının pek çok farklı sebebi mevcuttur. Bu durumu yüzlerce değişkene bağlamanız mümkün. Ancak biz güncel olaylar üzerinden giderek ve günümüzdeki dolar artış sebepleri üzerinden size konuyu izah edeceğiz.

Biranda doların 2.87 dolaylarından, sadece 5 ay gibi kısa sürede 4TL dolaylarına çıktığını hepiniz görmüşsünüzdür. Normalde, bir ülkenin para biriminin bir başka ülkenin para birimine oranla bu kadar hızlı değer kaybetmesi normal karşılanmaz. Ancak, ülkemizin son zamanlarda karşılaştığı pek çok problem, böylesine büyük bir hızlı çıkışa zemin hazırladı diyebiliriz.

Önce 15 Temmuz darbe girişimi ile ülke büyük bir sıkıntıya düştü, bir ülkede bırakın darbe girişimini, darbe söylentileri bile o ülke para biriminin ciddi oranda değer kaybetmesine neden olur. Bu yüzden, o gece doların 3TL dolaylarına çıktığını gördük. Tam ülkemizin para birimi toparladı derken, dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşları, Türkiye’nin kredi notunu, yatırım yapılamayacak seviyenin de altına çekti, bu da para birimimizin değer kaybetmesine neden oldu. Hatta kredi fonunun bu açıklması ile dolar, 3.10dolaylarına kadar çıktı. Peki sonra ne oldu?

Amerikan federal bankası, sürekli Amerikan doları üzerinde birtakım derecelendirmeler yaptı, bu kararları hızlı ve istikrarlı sürdürdü. Bu da doları merdiven gibi adım adım yukarılara taşıdı ve dolar 3.30 seviyelerini gördü. Yatırımcı, artık bu zirve derken, Amerikan dolarının faiz oranı arttı. Yatırımcılar hangi para biriminin faiz oranı artarsa o alana yatırım yapmaya koyulur. Şimdi, yatırımcı Türk lirasını dolara döndürünce, küresel bazda para birimimiz değer kaybeder gözükür. Faizler artınca da tam da bu oldu ve dolar 3.50 dolaylarını gördü. FED faizi düşürecek diye beklerken, onlar bu kurda sabit kaldı yani dolar yine değer kaybetmediği gibi yeni yatırımcı çekti. Bu devir böyle süregeldi.

Başbakanın çağrısı üzerine yatırımcı yeniden Türk lirasına seri şekilde dönü. Doların ateşi büyük oranda düştü ve tekrardan 3.60 dolaylarından 3.40 dolaylarına kadar gerilemeyi başardı. Sonrasında, faiz lobilerini ve döviz lobilerini ellerinde tutan dış güçler, yeni hamleler üzerine yenilerini ekledi. Spekülatif haberlerin ardı arkası kesilmesi, doların ateşi yeniden yükseldi.

Doların ateşi tam düşecek derken, beklenen olmadı. Amerika’da ki seçim sanılanın aksine doların ateşini yeniden yükseltti. Dolar 4TL’ye kadar çıktı. Amerika ile Rusya arası açık gibi gözüktüğü bu dönemde, doların böyle hızlı yükseleceği tahmin edilmiyordu, ancak parayı elinde tutan küresel güçler, yine yapmıştı yapacağını. Kendi yatırım yaptıkları alanların gelişmesi için, çeşitli haberleri piyasaya sürüyor, piyasaları kendi istedikleri doğrultuda yöneltiyordu.

Nitekim geçtiğimiz Cuma günü Amerika’da Turmp yeniden başa geçti. Siyasi boşluk doldurulmuş oldu, şuan piyasalar kapalı ve dolar 3.76 seviyelerinde geziyor. Gelecek dönemde ne olacağı ise tam bir muamma.
 
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
3,86 TL Şu Anda.İneceğinide Zannetmiyorum.
Gezi Parkından Sonra Dikkat Edin Yani 2013 Den Sonra Dolar Bi Çıktı Durmak Bilmedi.1.7 veya 2.7 TL Mıydı Neydi 2 Katına Çıktı.Ne Yapıp Edip Kendi Para Birimimizi Öne Sürmeliyiz Doları Hayatımızdan Silmeliyiz Aslında.
Ama Halinize Şükredin Çinde Bile 1 Dolar 6.8767 Çin Yuanı Yapıyor Bizde 4 TL Olmuş Çok Mu :D asdxfgh
En
 
teknodmr

teknodmr

Üye
Yanlıdğını söyleyebilirim. 01.03.2018 dolar şu an 3.811TL Dolar yeni yılda 4'ü bulur demiştik ama maalesef aksine düşüse geçti. Salı günü Fed başkanının yaptığı açıklamalar sonrasında 3.80 seviyesinde sabit kalmıştı 0.34% oranla yükseliş gösteriyor. sayesinde sürekli analiz yapabiliyorum. Grafiklerin çok yardımı oluyor.
 
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Devletin kendi politikası dışarıdan mal alımını zorlaştırmak ve dışarıya mal satan bir firmanın daha fazla kâr elde etmesini istiyor . Kendi de birçok özelleştirmeyi yabancılara yapıyor bir başka neden de bu .
 
  • Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Devletin kendi politikası dışarıdan mal alımını zorlaştırmak ve dışarıya mal satan bir firmanın daha fazla kâr elde etmesini istiyor . Kendi de birçok özelleştirmeyi yabancılara yapıyor bir başka neden de bu .
Yabancı yatırımcı göbek atıyor diyebiliriz. Kendi ülkesinde 2000 dolara işçi çalıştıracağına, ülkemizde 500 dolara çalıştırıyor.
4-5 yılda dolar 2 ye katlandı, bu durumda dış borçta 2 ye katlanmış oluyor anlayabilene, borcumuz çok güzel sıfırlanıyor...
 
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
Yanlıdğını söyleyebilirim. 01.03.2018 dolar şu an 3.811TL Dolar yeni yılda 4'ü bulur demiştik ama maalesef aksine düşüse geçti. Salı günü Fed başkanının yaptığı açıklamalar sonrasında 3.80 seviyesinde sabit kalmıştı 0.34% oranla yükseliş gösteriyor. sayesinde sürekli analiz yapabiliyorum. Grafiklerin çok yardımı oluyor.

Admin yanılmadı, dolar düşecek diyenler şimdi amerika bizi kıskanıyordur.
2009da küresel kriz teğet geçti söylemleriyle yükselişe geçen dolar 2019 a kadar yükselmeye devam edecek.
Kimse istemez paramız değer kaybetsin ama ülke olarak bizi zor günler bekliyor, harcamalarımıza dikkat edelim.
1 dolar 4.10 lirayı, 1 euro 5 lirayı geçti. Haliyle telefonlara da yine zam gelecek...
 

Mustafir

Üye
Doların ve altının ateşi biraz olsun düşse de çok ta iyi yerde olmadığı açık umarım daha da yükselmez. güncel grafikler eşliğinde takip edebilirsiniz.
 
Son düzenleme:
PALA.

PALA.

Üye
Doların ve altının ateşi biraz olsun düşse de çok ta iyi yerde olmadığı açık umarım daha da yükselmez.
Yükselsin ne olacak ki merkez bankası bir faiz kararı alıyor herşeye zam geliyor, ceremeyi millet çekiyor.
Faiz kararı almasalardı, dolar 10 lirayı geçmişti, faiz iyi mi oldu ? elbette hayır... Piyasalar durgunlaştı bu yüzden.
 
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
Dolar yükselmiyor biz batıyoruz
 
  • Beğen
Tepkiler: Symbianist ve PALA.
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt