Doktorlar, Ölü Bir Kalbi Hayata Döndürerek Başka Bir İnsana Naklettiler


Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Duke Üniversitesi’nden doktorlar, “ölümünden sonra bağış” (DCD) nakli gerçekleştirdiler. Nakil ameliyatı için bir kalp, 8 saat boyunca korundu. Ameliyat, ABD için bir ilk niteliği taşıyordu.

ABD’de bulunan Duke Üniversitesi Kardiyovasküler ve Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan doktorlar, ABD’de bir ilk olan "kalp ölümünden sonra bağışlanmış bir kalbin başka bir hastaya nakli" ameliyatını gerçekleştirdiler.

Duke Üniversitesi’nden doktorların gerçekleştirdiği operasyondaki teknik için, kalp ölümü gerçekleşmiş bir hastadan kalbin alınması gerekiyor. Daha sonra bu kalp çalıştırılarak, kalp nakli ihtiyacı olan başka bir hastaya naklediliyor.ABD’de gerçekleştirilen operasyonda, donörden alınan kalp, 8 saat boyunca korunabildi ve atmaya devam etti. Kalp Transplantasyonu Programı Direktörü Dr. Jacob Niall Schroder, 8 saat boyunca korunan kalbin bir videosunu Twitter’dan paylaştı.

Duke Üniversitesi’nde gerçekleştirilen DCD kalp nakli, ABD’nin bu şekilde yapılmış ilk kalp nakli. Ancak bu yöntemle yapılan kalp nakilleri, 2009’dan beri İngiltere’de yaygın bir şekilde kullanılıyor. İngiltere’de DCD bağışçıları, ölen organ bağışçılarının yüzde 39’unu oluşturuyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Ne Kadar Esrarengiz Bir Vucudumuz Var Ne Kadar Güzel Çalışıyor Hiç Şükrünü Bilmiyoruz Cidden.
 
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Eren Değerli
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt