Dişlerimizin doğal kalkanı Soya

 • 11 Ekim 2012
 • 282 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Soyanın ağız ve diş sağlığı üzerindeki faydaları için dünyada ilk kez Japonya’da yapılan araştırma ile çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Araştırmaya göre; soya ve içeriğindeki izoflavonlar ağız ve diş eti hastalıklardan koruyor...
  Ağız ve diş sağlığı ile ilgili hastalıklar, diş etindeki veya üst ve alt çenelerdeki kronik enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bu hastalıklar diş eti kanamalarına, diş kaybına ve hatta diş etinde büyük sorunlara sebep olabilir. Genellikle tüm bu rahatsızlıkların nedeni ise bakteri plaklarıdır. Bu hastalıkları önlemedeki en önemli tedbirler ise düzenli diş fırçalamak, diş ipliği kullanarak dişlerin arasını temizlemek, sigara içmemek ve düzenli kontroldür. Ancak bağışıklık sisteminin de ağız ve diş rahatsızlıklarından korunmada önemi büyüktür. Soyadaki izoflavon maddesinin ise bağışıklık sistemi üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Bu nedenle Japonyalı araştırmacılar soyanın ağız ve diş sağlığı üzerindeki etkilerini incelediler.
  Araştırma 4 bin Kişi Üzerinde Yapıldı
  Japonya Fukuoka Üniversitesi’nde 18 ile 22 yaş arasındaki 4 bin Japon öğrenci üzerinde soyanın ağız ve diş sağlığına faydalarını görebilmek için bir araştırma yapıldı. Öğrencilere yemek alışkanlıkları üzerine bir anket yaptırıldı. Yüzde 8 oranında öğrencilerin ağız ve diş sağlığı konusunda şikâyetleri olduğu belirlendi. Araştırmayla, yüksek oranda (günde 86.5 g) soya tüketen öğrencilerin, daha az soya tüketen (günde 13,1 g) öğrencilere oranla ağız ve diş sorunları yaşamadıkları ortaya çıktı. Soyanın pozitif etkileri araştırılırken, düzenli diş fırçalama alışkanlığı, düzenli kontrole gitmeleri ve öğrencilerin sigara içmeleri gibi diğer etkenler de göz önünde bulundurularak bu sonuçlara ulaşıldı.
  Yapılan bu araştırma soya ve ağız sağlığı üzerine yoğunlaşan ilk araştırma oldu. Sonuçları oldukça pozitif olan bu araştırmanın devamı olarak aynı araştırma grubu ile yapılacak.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/12/2018 - 21:58