Diş Gıcırdatma Hakkında Bilgi

 • 11 Ekim 2012
 • 270 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Diş Gıcırdatma nedenleri
  Diş Gıcırdatma tedavisi
  Uykuda diş gıcırdatma

  Diş gıcırdatma, uyku esnasında dişleri birbirine sürterek gıcır*datma alışkanlığıdır. Yatak partne*rini uyandıracak derecede sesli olabilir ve çene o derece sıkılır ki, gıcırdatma diş minesini aşındı*rabilir ve bu diş köklerinin gevşe*mesine yol açabilir.

  Diş gıcırdatma, genellikle stres ya da gerilimden kaynaklanır ve psikoterapi yoluyla, altta yatan sebebin bulunması suretiyle tedavi edilir. Dişçiniz, dişlerinizin zarar görmemesi için geceleri takaca*ğınız bir dişlik hazırlayabilir.

  Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık “bruksizm” adıyla da bilinmektedir.

  Diş Gıcırdatma için önerilen modern tıp tedavileri

  Çocuğunuzun duygusal sorunlarının çözülmesi oldukça önemlidir. Duygusal so*runların çözülmesinde ilerleme kaydedemediyseniz ya da duygusal sorunlar çö*züldüğü halde diş gıcırdatma alışkanlığının önüne geçemediyseniz, diş gıcırdat*masını önlemek amacıyla özel olarak satılan ve çocuğunuz uyumadan önce ağzının içine yerleştirebileceğiniz damaklıklardan alabilirsiniz.

  Evde yapabilecekleriniz

  Çocuğunuz uyku esnasında dişlerini gıcırdatıyorsa, yatmadan önce rahatlatın ve sakinleştirin, stres yapmasını önleyin. Çocuğunuzun evde, okulda, arkadaşlarının yanında ya da başka ortamlarda sinirlenmesine neden olan sorunları tespit etmeye çalışın. Küçük çocuklar vücutlarının gelişim döneminde dişlerini gıcırdatabilir. Ancak bu durum çok uzun sürmez. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun üstüne gitmemeye çalışın. Çocuğu*nuzun dişlerini gıcırdatmasını bir sorun haline getirirseniz, durum daha da kötüleşir.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/02/2019 - 02:30