Diş Fırçası Bakımı ve Değiştirilmesi

 • 11 Ekim 2012
 • 194 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Diş Fırçası Bakımı ve Diş Fırçasının Değiştirilmesi
  Diş Fırçamın Bakımını Nasıl Yapabilirim?

  Diş fırçanızı temiz tutmak ve kendi sağlığınızı korumak için, kullanımlar arasında diş fırçanızı kurumaya bırakmanız gerekir; çünkü mikroplar, mantarlar ve bakteriler diş fırçasında birikebilirler. Diş fırçanızı kullandıktan sonra, suyla güzelce temizleyin ve dik pozisyonda kurumaya bırakın.

  Nezle ve grip virüslerinin bir fırçadan diğerine geçmesini önlemek için, diş fırçalarını birbiri ile temas etmeyecek şekilde muhafaza etmeye çalışın. Fırçaları dik pozisyonda tutabilmek ve birden fazla fırçayı bir arada saklamak için yuvası bulunan standart bir diş fırçası kabı ailenizin sağlığı için doğru bir tercihtir.

  Diş Fırçamı Ne Sıklıkta Değiştirmeliyim?

  Birçok diş hekimi diş fırçasının her üç ayda bir değiştirilmesi fikrinde birleşmektedir. Çalışmalar sonucunda, üç aylık normal yıpranma ve aşınmadan sonra, eski diş fırçalarının yenilerine göre dişetlerinden ve dişlerden plak çıkarmada daha etkisiz olduğunu göstermektedir. Fırça kılları kırılıp gevşediklerinden dolayı dişinizin çevresindeki dolambaçlı köşelere ulaşmadaki etkinliklerini kaybederler.

  Bunun dışında; nezle, grip, ağız enfeksiyonu veya boğaz rahatsızlığından sonra diş fırçanızı değiştirmeniz gerekir. Çünkü diş fırçası kılları arasında mikroplar saklanabilir ve yeniden enfeksiyona neden olabilir. Hasta olmasanız dahi diş fırçanızın kılları arasında mantar ve bakterilerin çoğalma ihtimali diş fırçanızı düzenli olarak değiştirmeniz için başka bir sebeptir.

  Seyahat Ederken Diş Fırçamı Nasıl Koruyabilirim?

  Plastik bir diş fırçası kılıfı, diş fırçası kıllarını, seyahat çantanızın içinde ezilmekten veya yassılaşmaktan koruyacaktır. Bununla beraber, fırçaladıktan sonra, mikropların yayılmasını önlemek için diş fırçanızı açık olarak kurumaya bırakın.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
13/11/2018 - 08:06