Diş ağrısı nasıl oluşur

 • 11 Ekim 2012
 • 385 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Diş Ağrısının Sebepleri
  Diş Ağrısı Neden Olur
  Diş Neden Ağrır  Diş ağrısı dişin içi ya da çevresinde oluşur. Ağrı iltihaplı dişten veya diş etinden tahriş olmuş diş sinirinden sinüsler ya da çenede bulunan bir problemden kaynaklanır.

  Çürük diş: Evet. Yanlış okumadınız! Çürük diş veya dişler dayanılmaz bir ağrıya neden olur.

  Diş minesi: Diş minelerinde oluşan aşınmalar ağrıya sebep olan önemli bir etkendir.

  Diş eti hastalıkları: Diş eti hastalıkları kanama sebebidir, bu durumda ağrı kaçınılmazdır.

  Diş eti iltihaplanmaları: Diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar en uzun süreli ağrı kaynağıdır.

  Ani ısı değişimleri: Ani ısı değişimleri diş ağrısına yol açabilir. (Ani olarak sıcaktan soğuğa yada tam tersi bir durumda dişinizin ağrıması olasıdır). Bu dişlerinizin sızlamasına da sebep olur.

  Sinüzit: Ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyiz..! Sinüs boşluklarına yerleşen yoğun salgı diş ağrısınıda beraberinde getirir yada ağrılı bölgenin şiddetini artırır.

  Fakat yukarıda saydığımız bu dört ana unsur sanıldığı gibi önlenemez bir durum değildir. Dişçi korkusu taşımıyor ve batıl olan birtakım ilkellik barındıran yöntemlerede inanmıyorsanız hiç zaman kaybetmeden, konusunda uzman bir tabipten yardım almanın tam zamanı..

  Hepimiz biliyoruz ki diş ağrısı, dayanılması en güç olan ve günlük yaşam kalitesini düşüren ağrılardan biri olarak kabul edilir ve ihmal edilmemelidir. Geç kalınan bir tedavi, ağrınızı dayanılmaz hale getirebilir, artan şiddetle beraber daha farklı sağlık sorunlarınıda tetikleme riski taşır. İltihaplanan diş etleri şişliklere yol açtığı gibi ağız içi hassasiyetlerin azalmasına neden olabilir.

  Ağrıyan diş ihmal edilmemesi gereken bazı istisnai durumlarda ise ızdırap halini alan sağlık problemi olarak algılansada diş hekimine gitmemekte çok fazla ısrarcı olmamalı ve derhal harekete geçilmelidir. Çünkü diş ağrısı çok ender olarak kendiliğinden geçer ve hasar görmeye başlayan dişin tekrar geri kazanılması ve sağlıklı halini alması mümkün olmaz. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı konusunda en geçerli ve doğru olan tedavi, erken müdahale ile önlem alınan sürecin kendisidir.

  Sağlıklı dişler için 6 aylık periyodlar ile mutlaka doktorunuza başvurunuz.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
19/11/2018 - 09:52