[DEV REHBER] MAKARALAR

Sponsorlu Bağlantılar

TheLastRevolution

TheLastRevolution

Üye
    Konu Sahibi
[DEV REHBER] MAKARALAR
Makara Nedir ?

Makaralar, cisimleri hareket ettirmekte kuvvet kazancı sağlayan, kuvvetin yönünü değiştiren basit makinelerdir.
İlk arkeolojik makara resimleri MÖ 8. yüzyıl Asur kabartmasında bulunmuştur.

Makara Çeşitleri

Makaralar sabit makara ve hareketli makara olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrıca bu iki makaranın bir arada kullanılmasıyla oluşan palangalar vardır.

A-Sabit Makara

Makaranın tavana bağlanmış olduğu durumdur. Temel kullanım amacı kuvvetin yönünü değiştirmektir. İdeal bir makarada(sürtünmenin olmadığı) kuvvet ne kadar yol alırsa, yük de o kadar yol almış olur.

B-Hareketli Makara

Bu tip makaralar herhangi bir yere sabitlenmemişlerdir ve düşey eksende hareket edebilmektedir.

C-Palangalar

Palanga, az kuvvetle ağır yükleri kaldırmak için kullanılan makaralar sistemidir. Sabit makaraya, aynı gövdeye bağlı bir veya daha fazla hareketli makaranın ilave edilmesiyle meydana gelir.

Tüm içerik alıntıdır
Arkadaşlar bu kadar yararlı bir konu neden buraya taşındı ! Eski forumuna taşınmasını istiyorum

• Beğen
Tepkiler: H0lligan

H0lligan

Üye
Teşekkürler yararlı olmuş. Ayrıca haklısın bence bu kadar gerekli bilgiler bu forumda olmamalı. @Dogus Pertez hocam yararlı bilgiler de olması lazım.
Ayrıca bende ekleme yapmak isterim herkes yararlansın;

Makaraların Kullanım Alanları;
Makaralar başta kömür ocakları olmak üzere inşaatlarda ve diğer sanayi kollarında sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca fabrikalarda da kullanılan makaralar, evlerimizde basit pek çok araçta yer alır. Örneğin dikiş makinelerinin düzeneğinde basit makara sistemleri kullanılmıştır. Geniş çaplı kullanımında ise gemilerin büyük yükleri kaldırmasında hareketli makaralardan yardım alınmaktadır.

Diğer kullanım alanları ise bahçelerde bulunan kuyular, yer altı kazı çalışmaları ve diğer arazi işleridir.

TheLastRevolution

TheLastRevolution

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkürler yararlı olmuş. Ayrıca haklısın bence bu kadar gerekli bilgiler bu forumda olmamalı. @Dogus Pertez hocam yararlı bilgiler de olması lazım.
Ayrıca bende ekleme yapmak isterim herkes yararlansın;

Makaraların Kullanım Alanları;
Makaralar başta kömür ocakları olmak üzere inşaatlarda ve diğer sanayi kollarında sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca fabrikalarda da kullanılan makaralar, evlerimizde basit pek çok araçta yer alır. Örneğin dikiş makinelerinin düzeneğinde basit makara sistemleri kullanılmıştır. Geniş çaplı kullanımında ise gemilerin büyük yükleri kaldırmasında hareketli makaralardan yardım alınmaktadır.

Diğer kullanım alanları ise bahçelerde bulunan kuyular, yer altı kazı çalışmaları ve diğer arazi işleridir.

Öncelikle katkıların için teşekkürler ayrıca fikrime destek olduğun için de teşekkür ederim @Dogus Pertez hocam lütfen konuyu taşıdığınız gibi tekrar eski yerine taşır mısınız. Teşekkür ederim.

• Beğen

H0lligan

Üye
Öncelikle katkıların için teşekkürler ayrıca fikrime destek olduğun için de teşekkür ederim @Dogus Pertez hocam lütfen konuyu taşıdığınız gibi tekrar eski yerine taşır mısınız. Teşekkür ederim.
Rica ederim. Konu yerine taşınırsa daha da ekleme yapmayı düşünüyorum. Makaraları severim. Hayatımızda önemleri büyük muazzam aletler bence.

• Beğen
Tepkiler: ghstr
TheLastRevolution

TheLastRevolution

Üye
    Konu Sahibi
Rica ederim. Konu yerine taşınırsa daha da ekleme yapmayı düşünüyorum. Makaraları severim. Hayatımızda önemleri büyük muazzam aletler bence.

sanırım konu taşınmayacak şikayette bulundum doğru yere taşınması için ama reddedildi ! gerçekten de hayatımızda makara nın yeri büyük ve asla doldurulamayacak bir yeri var ancak gerekli değeri görmüyor makara.

• Beğen

H0lligan

Üye
sanırım konu taşınmayacak şikayette bulundum doğru yere taşınması için ama reddedildi ! gerçekten de hayatımızda makara nın yeri büyük ve asla doldurulamayacak bir yeri var ancak gerekli değeri görmüyor makara.
Resmen emeğe saygısızlık! Bu kadar da beklemiyordum açıkcası. Forumda makara ya karşı büyük bir tepki var sanırım ve bu makaraya karşı da büyük saygısızlık!

• Beğen
Tepkiler: ghstr
TheLastRevolution

TheLastRevolution

Üye
    Konu Sahibi
Resmen emeğe saygısızlık! Bu kadar da beklemiyordum açıkcası. Forumda makara ya karşı büyük bir tepki var sanırım ve bu makaraya karşı da büyük saygısızlık!

Gerçekten emeğe saygı zaten yok tu forumda şimdi iyice abarttılar bu olayı MAKARA gibi büyük bir icadı bu kadar hafife almak gerçekten büyük saygısızlık !

• Beğen