Dertleri ÖSS değil ödülmüş!


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KAFKAS KARTALI

Üye
    Konu Sahibi

Dertleri ÖSS değil ödülmüş!
13 Temmuz 2008 Pazar 12:30
Onlar zaten üniversite öğrencileri! Sınava az bir süre kala bir dersaneyle anlaşıp sınava giriyorlar. Sonra gelsin paralar...


Altı öğrencinin birinciliği paylaştığı sınavda, bazı şampiyonlar geçen yıldan tanıdık çıktı. Kimi Amerika'da okuyor kimisi de Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde...
Ödül avcılarından bazıları dersanelerle reklam anlaşması yapıp sınava giriyorlar ve hiç gitmedikleri dersanelerin reklam panolarının önlerinde derecelerini kutluyorlar. İşte ÖSS'de ödül avlığı yapan bu gençler ve dersanelerin onlar üzerinden yaptıkları reklamın öyküsü...

ÖSS 2008 açıklandı, birincilik kürsüsüne ulaşan adaylar tartışma yarattı. 2007 yılında dereceye giren kimi adaylar ÖSS 2008’de de zirveye ulaştı. Gençlerin en iyi Türk ve Amerikan üniversitelerinde eğitim aldıkları halde, sınav yarışına ortak olması dershanelerin vaat ettiği otomobil ve para ödüllerine bağlandı. Derece karşılığı verilen hediyelerin, öğrencileri ‘ödül avcılığına ittiği yorumları yapıldı. Şampiyon ‘sınavcıların’ açıklamaları da bu yönde oldu.

Dershanem Citroen C-4 alacak
2007’nin ÖSS ikincisi bu yılın ÖSS EA2 ve Sözel 2 bölümlerinin birincisi olan Princeton Üniversitesi öğrencisi Çağrı Berk Onuk, “Geçen sene gittiğim dershane sözünü tutmadı, istediklerimi alamadım. ÖSS’ye girip birinci oldum. Deshanemden bana Citroen C-4 marka otomobil alacakları söylendi. Ben de otomatik vitesli olmasını istedim. Sınava kendimi denemek için girdim. Bu başarma azmimden kaynaklanıyor” dedi. Başarılı gencin babası Dr. Berk Onuk ise Çağrı’nın yeniden bölüm seçmeyeceğini söyledi. Baba Onuk, “Geçen yıl ki dershanesi 21 birinciye otomobil verirken oğluma sadece laptop vermek istediler. Biz de kibarca reddettik. Zaten çocuklarım devamlı dershanede birinci oldukları için laptop kazanıyorlardı. Normalde herkese verildiği gibi hakkı otomobildi” dedi. Çağrı’nın ağabeyi Fatih Berk Onuk ise, bu yıl ÖSS’de 7’nci oldu. Ağabey Fatih Koç Üniversitesi’noe okuduğunu, yeniden sınava girdiğini şimdi Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü istediğini söyledi.

Vaat edilen paranın onda birini verdiler
Çağrı Sert, geçen yıl Sözel ve Fransızca’da birinciliğe, eşit ağırlıkta ise üçüncülüğe ulaşmıştı. Çağrı bu yıl Sözel-2 puan türünde 2’nci oldu. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Çağrı, eski dershanesinin vaat ettiği ödülün onda birini verdiğini belirterek, “Bu durum büyük hayal kırıklığı yaşattı. Bunu telafi etmek ve kendimi denemek için sınava girdim” dedi. Birinciliği kaçırdığı için buruk bir sevinç yaşadığını dile getiren Çağrı, “Okulumdan memnunum, bölüm değiştirmeyeceğim” diye konuştu.

Tercih yok otomobil var!
Çağrı’nın Boğaziçi’nden oda arkadaşı Murat Ahıskalı da tanıdık şampiyonlardan. Geçen yıl EA’da 2’nci olan Murat, bu yıl Sözel-2 de 3’üncü oldu. Uluslararası İlişkiler öğrencisi Murat “Geçen sene bir otomobile eş değer bir para ödülü verdiler. Bu sene de verirler herhalde. Tercih yapmayacağım” dedi.

Akşam
 
qurbuz

qurbuz

Üye
ilginç
 
mAd_girL

mAd_girL

Üye
ayıp yaa niye milletin hakkını yiyolar olmuşunz olacagınız kadar başarılı bırakın da bu sene başkaları o sevinci yaşasın.. aç insanlar nolacak.
 

DefectoR

Üye
şerefsizler... okul okuyacak bir kaç gencin önüne geçtiklerinin onların haklarını çaldıklarının farkındalar mı... şerefsizler...
 
Salihyet

Salihyet

Üye
cin olmadan adam çarpmak derim.. :S
 
  • Beğen
Tepkiler: mısto61
mservank

mservank

Üye
yaptıkları şerefsizlik ama onları yagılamamak gerek ne de olsa devlet bunlara bu hakkı veriyor
hak işine gelince kimsenin hakkının yendiğini düşünmüyorum ne de olsa yeniden bölüm seçmeyecekler ve kontenjanlarda bir oynama yapılmayacak
 

komutan34

Üye
EVET AYNI GÖRÜŞTEYİM MSERVANK:oke:
 
iremm

iremm

Üye
yaptıkları şerefsizlik ama onları yagılamamak gerek ne de olsa devlet bunlara bu hakkı veriyor
hak işine gelince kimsenin hakkının yendiğini düşünmüyorum ne de olsa yeniden bölüm seçmeyecekler ve kontenjanlarda bir oynama yapılmayacak


+1 ;)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

kartal835
Cevap
4
Görüntüleme
473
fk555897
spy ghost
Cevap
7
Görüntüleme
414
HaqperesT
bydexer
Cevap
0
Görüntüleme
445
bydexer
Haydar
Cevap
2
Görüntüleme
355
Haydar
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt