[DERS] Windows Phone 8 oyun programlamaya giriş

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
HaYalPeresT TM

HaYalPeresT TM

Üye
    Konu Sahibi
[DERS] Windows Phone 8 oyun programlamaya giriş
Windows Phone 8 oyun programlamaya giriş

Merhaba

Aslında konu başlığını dersten çok paylaşım olarak seçmek istedim. Çünkü ders sunacak kadar birikime sahip değilim ama araştırmalarım sonucu elde ettiğim bilgileri paylaşmak istedim, konun içerik tipi açısından ders etiketini seçtim.

Windows Phone; Microsoft un geliştirdiği mobil platformdur ve en son sürümü Windows Phone 8 dir, bu sene içerisinde Windows Blue güncellemesi ile Windows 8 in tablet versiyonu olan winrt ile Windows Phone 8 i ortak platforma taşınması fikri mevcut fakat kesin tarih hakkında bilgiye ulaşamadım. Windows Blue ile bir yazdığınız oyunlar hem Windows Phone da hem de Winrt li tabletlerde çalışacak.

Windows Phone için temel geliştirme platformu Visual Studio dur. Express sürümü ücretsiz olarak sunulmakta ve amatör işler için yeterlidir. Windows Phone 8 için Visual Studio 12 ve Windows 8 yüklü bir bilgisayara ihtiyaç var iken Windows Phone 7 için Visual Studio 10 ve Vista veya Windows 7 yeterli olur. Visual Studio piyasadaki bir çok dili desteklemektedir ama temel olarak c#,c++,Visual Basic ve HTML5/javasicript i destekler diğer dilleride ek yüklemeler ile kullanabiliriz.

Gelgelelim Windows Phone için oyun programlamaya. Bunun için 3 farklı yol izleyebiliriz. Bunlar;

1 : c++ ve DirectX kullanarak. Yüksek performans gerektiren fazla içeriğe sahip oyunlarda tercih edilebilir. Hem 2d hem de 3d oyunlar geliştirilebilir. Fakat bu yol en zor yoldur.

2 : xna kullanarak. Bu yol ile orta boyutta oyunlar geliştirmek için idealdir. Hem 2d hem de 3d oyunlar geliştirilebilir. DirectX e göre daha kolaydır

c#,Visual Basic ve c++ ile kullanılabilir. Visual Studio 12ile beraber gelir iken Visual Studio 10 için ekstradan yüklenmelidir.

3 : Xml kullanarak. En kolay yol budur fakat performans beklemeyin. C# veya Visual Basic ile kullanılabilir. Basit ve fazla içeriğe sahip olmayan 2d oyunları geliştirmek için kullanılabilir.

Oyunumuzu geliştirdikten sonra Windows Phone markette yayınlayabiliriz yani bizim ülkeye destek veriyor. Fakat üyelik ücretli. İlk üyelik ücretinden sonra bir yapılan hiçbir işlemden ücret alınmıyor. Satış sonucu elde ettiğiniz para direk banka hesabınıza gönderiliyor tabi oyunu ücretsiz sunmadı iseniz.

Paylaşımlarımı talebe göre arttıracağım bir sonraki paylaşımımda basit bir oyun geliştirmeyi anlatacağım tabi talebe göre farklı bir konuda paylaşabilirim.

not : telefondan yazdığım için yazım hataları için özür dilerim.

Windows Phone Developer

arkadaşlar başka bi forumdan yine kendi konumdan alıntıdr reklem olmasın diye linki koymuyorum eğer isterseniz koyabilirim

windows sdk için sistem gereksinimleri
4gb ram
26gb boş hdd
lisanslı win 8 64bit yada win 8 pro 64bit
kelebekavcisi na teşekkürler :ehe

arkadaşlar burdanda kılavuza bakabilirsiniz

ashot

Üye
wp yok ama bilgisayardan oyun yapmayi deniyecem kardesim bilgilendirme icin tesekkurler devamini bekliyorum

papakudioflu

papakudioflu

Admin
konu ve bilgilendirme icin teşekkurler. şimdiden kolay gelsin iyi calişmalar. Umarim bu konu vesilesi ile bir cok kişi bir araya gelip guzel işlere imza atilir.

pirenuri

pirenuri

Üye
Windows 8 im olsa yapacağım da windows 7 ye kaldık. hem de ne zamandır uygulama yapmıyorum. En son uygulamam Bulmaca uygulamasıydı :D

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Evet WP alanında yerli geliştiricilere gerçekten ihtiyaç var.
Umarım geliştirici sayısı daha da artar ve ileride birbirinden değişik uygulamalar görürüz mağazada.
Konu için teşekkürler.

HaYalPeresT TM

HaYalPeresT TM

Üye
    Konu Sahibi
hepinize rica ederim ve program konusunda her türlü yardım edebilirim

ashot

Üye
ornek bir basit oyun anlatarsan iyi olur

kelebekavcisi

Üye
Windows 8 sdk için sistem gereksinimlerini de yazsaydın keşke boşa umutlanmasın arkadaşlar :)

4gb ram
26gb boş hdd
64bit kurmak için gerekenleri de yazmama gerek yoktur herhalde :ehe

HaYalPeresT TM

HaYalPeresT TM

Üye
    Konu Sahibi
peki zaten kısa bi süre sonra mağazada bi uygulama yaparım büyük bi ihtimal o zman anlarsınız :ehe

ashot

Üye
Windows 8 sdk için sistem gereksinimlerini de yazsaydın keşke boşa umutlanmasın arkadaşlar :)

4gb ram
26gb boş hdd
64bit kurmak için gerekenleri de yazmama gerek yoktur herhalde :ehe

wp icin yapcagimiz icin yinede sdk gerekli mi ?

HaYalPeresT TM

HaYalPeresT TM

Üye
    Konu Sahibi

emrel156

Üye
hocam unity yakında windows phone içinde çıkacak ozaman zaten bende dahil bir çok kişi windows phoneyede oyun yazmaya başlıyacak :)

HaYalPeresT TM

HaYalPeresT TM

Üye
    Konu Sahibi
inşallah herkes yapar ne diyeyim başka :d:

papakudioflu

papakudioflu

Admin
hocam unity yakında windows phone içinde çıkacak ozaman zaten bende dahil bir çok kişi windows phoneyede oyun yazmaya başlıyacak :)

unity 3D şu anda wp icin cikti zaten. Hatta gecen gun unity 3D ile yapilan ilk wp oyununu paylaşmiştim.

HaYalPeresT TM

HaYalPeresT TM

Üye
    Konu Sahibi
unity ile yapmak basit iş zaten :ehe

kelebekavcisi

Üye
wp icin yapcagimiz icin yinede sdk gerekli mi ?

Evet, malesef gerekli. Uygulamayı sdk olmadan c++ da (v.st.) yazabilirsin ancak uygulamanın wp8de çalışması için wp8 sdk üzerinden "windows phone 8" uyumlama işlemi yapılması gerekiyor :)

katil_197

katil_197

Üye
bilgisayardan 3boyutlu çizim yapanlara animasyonlar zor gelmez

HaYalPeresT TM

HaYalPeresT TM

Üye
    Konu Sahibi
bence benle beraber daha bir çok aRKAdaşlarımız bir araya gelirsek süper uygulamar yapabiliriz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt