Delphi ne demek? Delphinin anlamı

 • 28 Ekim 2010
 • 8124 Okunma
 • 0 Cevap

 1. Merhabalar sevgili arkadaşlarım, bu yazımızdan delphi kelimesinin anlamını öğrenebilirsiniz :)

  Eski Yunan inançlarına göre, tanrılar tanrısı Zeus'ün oğlu Apollon, yılan-canavar Python'un bekçilik ettiği bu tapınağı onu öldürerek ele geçirmiş. Pythia adlı kahin-büyücü kadını buraya yerleştirmiş, bu kadın gelecekten haber soranlara babası Zeus'ün sözcüsü olan Apollon'dan aldığı karşılıkları bildirirmiş. Yarışma yeri Olympia'nın karşısında bir düşünme ve duyma yeri olan Delphoi'nin ortasında kutsal taş Omphales varmış, onun durduğu yer, dünyanın tam ortasıymış.

  Gelecekten haber verme alanında ünlü eski Yunan kentlerinin sınırlarını çok aşan ve hemen o çağın bütün uygarlığına yayılan Delphoi tapınağı gerçekte, geleneğin hukuksal bir düzene dönüşmesini gerçekleştirmiştir. Apollon'un yetkesi, Zeus'ün sözcüsü olarak, düzenin sağlanması yolunda tanrılık yasalar oluşturmuştur. Delphoi antikçağ Yunanlılarının bir çeşit kilisesidir. Yunan tarihinde rastlanan ilk mezhep olan Pythagorasçılıkta bu kilisenin ürünüdür.

  KAYNAK : Dünya İnançları Sözlüğü

  Bunu Yayınlamamın Nedeni Delphi Öğrenmek İstiyen Arkadaşlara Bir kez Başlamak İstedikleri Programın Sözcük Anlamını Bilerek Başlamalarıdır.
   


  Yazan: Whisper

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
17/01/2019 - 02:22