Yardım CPU kullanımı %100...

Sponsorlu Bağlantılar

FK5896

FK5896

Üye
    Konu Sahibi
CPU kullanımı %100...
mrb. arkadaşlar.. geçen crea u100 bilgisayarıma sinirlenme sonucu yumruk attım.(250 gb) hdd arızalandı.. dün tamire verdim, ikinci el 120 gb hdd takmışlar + sistem kurulumu (win. 7) 70 lira ödedim. eve geldim bilgisayarda bayağı bişey yaptım donma ve kasma olmadı. ( bilgisayar masanın üstündeydi.) sonra tekrar açtım bu sefer koltuğun üstüne koydum ve daha önceki kullanımda açtığım kadar uygulama açmadım ve cpu %70-%100 arasındaydı.. masanın üstüne aldım yine soğusun diye ama fayda etmedi. az önce reset attım cpu kullanımı şuan %15-65 arası.. sizce sorun ne olabilir? tamir ettirdiğim yere götüreyim mi? bu arada eskiden işletim sistemim xp'ydi o zaman bu kadar kasmıyordu. aslında yine kasmıyordu ama birden bire cpu %100 ü görünce şaşırdım. mesela chrome'u simge durumunda küçültüp büyültünce chrome'da sayfa siyah görünüyor ve 3 4 sn. sonra kendine geliyor.. sekmelerde geçiş yaptığımda facebookta bana atılan mesajlar geç yükleniyor (donuyor). şuan sorun yok ama, fikri olan varsa söylesin.. 1 gb daha ram taktırmayı düşünüyordum ama şimdi kararsızım.. ram fayda eder mi?

şimdiden teşekkürler..

Desaparecido9454

Desaparecido9454

Üye
Virüs bulaşmış büyük ihtimalle. bendede aynı sorun vardı tarattım sildim normal haline döndü cpu kullanımı. eğer ki virüs programları ile olmaz ise arka planda cpu'yu en çok çalıştıran şeye bak sil

• Beğen
Tepkiler: FK5896
FK5896

FK5896

Üye
    Konu Sahibi
Virüs bulaşmış büyük ihtimalle. bendede aynı sorun vardı tarattım sildim normal haline döndü cpu kullanımı. eğer ki virüs programları ile olmaz ise arka planda cpu'yu en çok çalıştıran şeye bak sil
öncelikle teşekkürler. virüs programı var, eset yüklü şuan. ve o esnada en çok cpu kullanan program eset görünüyordu. program olarak bilgisayarcının attığı microsoft office paketini bir de songr diye bir program kurdum. songr'u güvenilir bir siteden indirdim zaten.. microsoft office'i kaldırsam mı? yada taratsam mı bilgisayarı? hangisini önerirsiniz?

Desaparecido9454

Desaparecido9454

Üye
malwarebytes anti-malware veya AVG öneririm. bide ekran görüntüsü çekip atar mısın kaynak izleyiciden

• Beğen
Desaparecido9454

Desaparecido9454

Üye
Dediğim virüs programları ile tek tek tarat, eğer oda olmazsa xp ye dön

FK5896

FK5896

Üye
    Konu Sahibi
SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
öneriler için teşekkürler. müsait bir zamanda taratırım.. peki 1 gb daha ram taktırsam, performansı artar mı sizce?
performans artar ama sn de diyorsun işlemci kullanıyor ctrl+alt+del den bak svchost diye dosyalar ne kadar işlemci kullanıyor söyleve win7 ultimate mi kurdu ultimate ise çok işlemci yer 1.6 işlemcide

• Beğen
FK5896

FK5896

Üye
    Konu Sahibi
performans artar ama sn de diyorsun işlemci kullanıyor ctrl+alt+del den bak svchost diye dosyalar ne kadar işlemci kullanıyor söyleve win7 ultimate mi kurdu ultimate ise çok işlemci yer 1.6 işlemcide
evet ultimate kurulu. svchost dosyaları hiç işlemci kullanmıyor şuan.. bilgisayar boştayken cpu %5-10 arası ama basit bir işlem yapıyorum mesela bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere giriyorum bu sefer %70 oluyor sonra 20 lere düşüyor. bazende 35 lere çıkıyor benzer işlemleri yaptığımda .. sanırım ısınınca işlemci çok etkileniyor..

SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
evet ultimate kurulu. svchost dosyaları hiç işlemci kullanmıyor şuan.. bilgisayar boştayken cpu %5-10 arası ama basit bir işlem yapıyorum mesela bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere giriyorum bu sefer %70 oluyor sonra 20 lere düşüyor. bazende 35 lere çıkıyor benzer işlemleri yaptığımda .. sanırım ısınınca işlemci çok etkileniyor..
görüntü ayarlarını düşür aero filan kullanma

• Beğen
bilge_adam

bilge_adam

Üye
kardeşim windows 7 ultimate kasar eski bilgisayarları. Tabi senin bilgisayar eskiyse. İkincisi sistem özellikleri nedir senin bilgisayarın. Gelelim işlemcinin neden ısındığına. İlk olarak bilgisayarın kaç senelik. Hiç işlemcinin üstüne termal macun sürdürdün mü. Onun etkisi önemli. Daha sonra yukarıda arkadaşların dediği gibi. Görev yöneticisini aç ve tüm çalışan sistem dosyalarından programlardan hangileri çok yiyor ona bak. Virüs programı kullanacaksan normal birşey kullan eset gibi avast gibi kasacak programları kullanma. Daha sonra sen bilgisayarını xp ye dönder ve birde öyle bak işlemcisinin durumuna eğer değerler aynıysa sorun başka birşeyde. Kolay gelsin ve hayırlı olsun yeni alacağın canavarın.

• Beğen
FK5896

FK5896

Üye
    Konu Sahibi
kardeşim windows 7 ultimate kasar eski bilgisayarları. Tabi senin bilgisayar eskiyse. İkincisi sistem özellikleri nedir senin bilgisayarın. Gelelim işlemcinin neden ısındığına. İlk olarak bilgisayarın kaç senelik. Hiç işlemcinin üstüne termal macun sürdürdün mü. Onun etkisi önemli. Daha sonra yukarıda arkadaşların dediği gibi. Görev yöneticisini aç ve tüm çalışan sistem dosyalarından programlardan hangileri çok yiyor ona bak. Virüs programı kullanacaksan normal birşey kullan eset gibi avast gibi kasacak programları kullanma. Daha sonra sen bilgisayarını xp ye dönder ve birde öyle bak işlemcisinin durumuna eğer değerler aynıysa sorun başka birşeyde. Kolay gelsin ve hayırlı olsun yeni alacağın canavarın.

sistem özellikleri;
Intel Atom N270 1.6 Ghz
1 GB Bellek
120GB

bilgisayarımı 2010 yılında aldım o kadarda eskimedi 250 gb hdd vardı bozduğum için yeni 120 gb lık hdd aldım o kadar. işlemciye termal macun sürmedim aslında bilgisayarın işlemcisi normale döndü %100 olmuyor kolay kolay. ama ısınınca %40-50 olsa bile kasıyor.. sanırım dediğiniz gibi termal macuna ihtiyacı var. xp ye geri dönmek istemiyorum açıkcası. bir süre sonra oda yavaşlıyor.

SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
sistem özellikleri;
Intel Atom N270 1.6 Ghz
1 GB Bellek
120GB

bilgisayarımı 2010 yılında aldım o kadarda eskimedi 250 gb hdd vardı bozduğum için yeni 120 gb lık hdd aldım o kadar. işlemciye termal macun sürmedim aslında bilgisayarın işlemcisi normale döndü %100 olmuyor kolay kolay. ama ısınınca %40-50 olsa bile kasıyor.. sanırım dediğiniz gibi termal macuna ihtiyacı var. xp ye geri dönmek istemiyorum açıkcası. bir süre sonra oda yavaşlıyor.
bir de adam sana yavaş bir hdd vermiş olabilir ve çabuk ısınan

• Beğen
bilge_adam

bilge_adam

Üye
sistem özellikleri;
Intel Atom N270 1.6 Ghz
1 GB Bellek
120GB

[/QUOTE

tamam kardeşim dediğim gibi windows 7 kasar. Xp ye dön ondan sonra 7 nin kastığını farkedersin

• Beğen
fk555897

fk555897

Üye
XP'ye dönersen pek sorunun olacağını sanmam yani RAM taktırmaya gerek kalmaz.

• Beğen
FK5896

FK5896

Üye
    Konu Sahibi
anladım, peki termal macun + 1 gb daha ram taktırsam faydası olur diye düşünüyorum? öyle mi yapsam?

Üst Alt