[ çözüldü] Windows 8 yüklü bilgisayarda harddisk sıfırlama..Yardım eder misiniz ki?

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
[ çözüldü] Windows 8 yüklü bilgisayarda harddisk sıfırlama..Yardım eder misiniz ki?
Merhaba arkadaşlar.
Maalesef kardeşim windows 8 yüklü notebook'un harddiskini çıkarıp başka bir bilgisayar üzerinde tümüyle silmiş. Yani recovery falan hep gitmiş.
Şimdi Windows 7 kurmaya çalışsa da nafile.
Ben de denedim, ne usb ne de dvd ile kurulum yapılamıyor.
Dvd boot'u hiç görülmüyor, usb ise açılamadan reset atıyor.
Ne yapmalıyım?

Bütün bölümleri sil tek bölüm kalsın daha sonra biçimlendir bölümleme yapacaksan yap. Daha sonra çak formatı muhtemelen olacaktır zaten silinen silinmiş.

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
Şu an tek bölüm. Format ekranına ulaşamıyorum.
Format hiç başlamıyor yani.

O zaman f disk yapman gerekebilir o da biraz karışık sanırım başka pcde biçimlendirdiğinden bios tanımıyor.

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
Harddiski görüyor da Windows 7 yazılımını her hangi bir aygıt ile yükleyemiyorum.

Başka 7 veya 8 yüklemeyi dene 7 yükleyeceksen saf 7 yükle oynanmış olanlar problem çıkarabiliyor.

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
Bir çok 7 yüklemeyi denedim. Orijinal kurumsal yazılımım var ama yine de olmuyor.
Windows 8 sahibi olmadığım için deneyemiyorum ama satın alıp denerim artık. Lâkin Linux dahi kullanamıyorum şu an.

- - - Eklendi - - -

Lâkin bios'tan dvd rom'u first boot yapamıyorum. Kapalı o işlem.

Sorunun bu yüzden olabilir bios ayarlarıyla oynaman gerekir. Biostan güvenliği kaldırıp yapman gerekir. Birkaç kere arkadaşlarımın pcsinde başıma gelmişti ama şuan görmediğim için aklıma gelmiyor. Google amcaya sorarsan bulabilirsin.

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
Bulamadım hâlâ sorunu.

Uhops

Üye
Flaş belleğe ubuntu falan kurup yapmaya çalışsan sonra görürse biçimlerdirsen falan olurmuki.

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
Denedim, maalesef.

İste boyle seylere dikkat etmek lazim leptoplarda bios kurulu gelmiyor sizde boyle seylerle ugrasacak kapasitedeyseniz gidip bi bios attirmaliydiniz onu siz duzeltemezsiniz servise yollayin garantiliyse yoksa normal bilgisayarciya verin

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
Bios yazarım da atarım da. Sorun değil. Lâkin başka bir yöntem var mı diye bilgi danışayım dedim.
Pek uğraşacak vaktim yok.

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
çözdüm sorunu. çözümü fark ettiğimde kendimden utandım yahu.

Mad Eagle, çözüm bizim Linux sorunsalına da çare oluyor. Hatırlarsın belki.

çözdüm sorunu. çözümü fark ettiğimde kendimden utandım yahu.

Mad Eagle, çözüm bizim Linux sorunsalına da çare oluyor. Hatırlarsın belki.

neymiş söyle bakalım hala kuramadım yahu gerçi uğraşmadım o günden sonra

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
Önce bios'a giriyoruz.
Security Bölümünde Security boot'u disable yapıyoruz.
Kaydedip çıkıyoruz.

Tekrar bios'a giriyoruz.
Boot bölümünde launch csm 'yi enable yapıyoruz.
Tekrar kaydedip çıkıyoruz.

Sonra zaten sorun hâl oluyor. Yani diğer boot'ları tanıyor cihaz ve Linux da açılıyor.

Yalnız tüm işlemleri tek seferde yapıp kaydet deyince kaydetmiyor bios. Tek tek yapılması lazım.

Peki denerim ancak her bios aynı değil inş olur

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
Tabii aynı değil, lâkin Security Boot hepsinde olması lazım.
Bu anlattıklarım Asus için geçerli.

O var da launch gsm diye birşey yoktu sanırım.

-efşan

Üye
    Konu Sahibi
Boot güvenliği kapalı olursa da olur sanki.