Columbus: N900'ün Dahili Gps'ini Bluetooth, USB ve Network üzerinden Paylaşma

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
mert_1047

mert_1047

Üye
    Konu Sahibi
Columbus: N900'ün Dahili Gps'ini Bluetooth, USB ve Network üzerinden Paylaşma
Merhaba,

Bugünkü konumda sizlere columbus'u anlatacağım.

Öncelikle columbustan kısaca bahsedeyim. Columbus: Cihazımızdaki dahili gpsi bluetoothla ağ üzerinden veya usb aracılığıyla başka cihazlara aktarmaya yarıyor. Ben uygulamayı baya başarılı buldum. Bluetooth üzerinden iPod'a aktarıp iGo,Tomtom,Sygic ve Navigon aracılığıyla denedim. Birtek tomtomda hafif problemler çıkıyor o da N900'den kaynaklı değil bağlantıyı iPodda kurduğum uygulamadan dolayı oluşuyor. Diğer navigasyon uygulamalarında pek fazla bir soruna yaşamadım. Columbus sayesinde cihazdaki gps'i bilgisayar (Google earth ve navigasyon uygulamalarının windows sürümüyle kullanılabilir) veya gps'i olmayan tablet bilgisayarınıza aktarıp gps gerektiren uygulamalarla kullanabilir Yada iPod veya Wi-Fi iPad'inizle kullanabilirsiniz. (Jailbreak ve tweak gerektirir.) Uygulamanın N9 için alternatifi paralı olan ExtGps'dir ama onunda iPodla uyumlu olup olmayacağına dair net bir fikir elde edemeyince (Uygulamaya dair sadece iki yorum bulunmakta biri çalıştığına dair öbürü çalışmadığına dair olmuş.) ve columbusun çok daha üstün özelliklere sahip olduğundan columbusu tercih ettim.

Kurulum:

X-terminali açıyoruz.

root
apt-get install columbus

Komutlarını veriyoruz ardından uygulamamız kullanıma hazır.

Eğer gps'i bluetooth yardımıyla dağıtacaksak bluetoothumuzu açıyoruz ve uygulamayı açıp columbus yazısına tıklamak suretiyle seçeneklerine ulaşıyoruz. Tools- Bluetooth'u açıp Enabled ve Run on Startup'a tıklamamız yeterlidir. Tools bluetooth seçeneklerindeki bu ayarı bir defaya mahsus yapıyoruz. Sonrasında sadece uygulamayı açmadan yada uygulama konumumuzu tespit ettikten sonra bluetoothu açıp kullanacağımız cihazdan bağlanmamız yetiyor.

Not: Gps'i paylaşacağınız cihaza N900'ü bağlamadan önce konum saptamasını beklemekte fayda var aksi takdirde bağlanamama sorunu yaşayabilirsiniz. Birde uygulama ilk açılan bilgiler sayfasında sanırım pusulanın çok dönmesinden vs... bişeyden olsa gerek crash oluyor ben en sağdaki 3.Görünümüyle kullanıyorum onu tavsiye ederim.

Uygulamadan bir görüntü:

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

bazaaran

Üye
supersnz tesekkurler

grimser

Üye
meamo'nun son yazılım güncellemesini yükledikten sonra cihaz artık gps e bağlanmaz oldu, bu anlattığını uyguladığında cihazda yüklü olan yazılım sürümü gps bağlanmayı yine etkiler mi?

mert_1047

mert_1047

Üye
    Konu Sahibi
meamo'nun son yazılım güncellemesini yükledikten sonra cihaz artık gps e bağlanmaz oldu, bu anlattığını uyguladığında cihazda yüklü olan yazılım sürümü gps bağlanmayı yine etkiler mi?

Bir fikrim yok ama sunu soyleyeyim N900'un uydu bulmasi biraz suruyor bu uygulamayi acip acik bir alanda deneyin uydu buluyorsa bi kac uydu bulduktan sonra baglanmasi gerekiyor.(Daha dogrusu dogru sinyali bulduktan sonra)

AvtomanyaK

Üye
yaxsi bu proqrami hardan indirek ?

saruman_me

saruman_me

Üye
:tşk:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt