Çocuklarda Yaz İshallerine Dikkat Edin !


enginzz

enginzz

Üye
    Konu Sahibi
Dr. İsmail Bektaş yaz aylarına çocukların ishal sorunlarını arttığını ve bu ishal sorununu nasıl önüne geçildiğini kısa ve öz anlatmaktadır. Özellikle bu konu anneleri ilgilendiriyor. Evet anneler çocuklarımıza yaz ayların da iyi bakalım ve ishal sorunu çözelim.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Bektaş
Çocuklarda Yaz İshallerine Dikkat Edin !
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Bektaş, yaz aylarında çocuklarda sıkça görülen ishal ile ilgili anne ve babaları uyardı.
Genellikle virüslere bağılı olarak gelişen ishallerin ani başladığını belirten Uzm.Dr. Bektaş “İshale ek olarak karın ağrısı, iştahsızlık, kusma ve hafif ateş görülebilir. Bu tür ishaller 3-6 gün içinde kendiliğinden düzelir. Antibiyotikler virüsleri öldürmediğinden ishal vakalarının çoğunda antibiyotik kullanmaya ihtiyaç yoktur. Genel olarak şiddetli ishali olan, kanlı ishal yapan ve yüksek ateşi olan çocukların ishalleri daha önemlidir. Bu gibi durumlarda en kısa sürede doktora götürülmelidir. Bu tür ishal vakalarında ise antibiyotik kullanımı gerekebilir” dedi.
Genel olarak ishalli çocuklara herhangi bir ishal kesici ilacın verilmesine gerek olmadığını söyleyen Uzm. Dr. Bektaş, “Bu ilaçların ishallerin kesilmesine katkısı olmadığı gibi, bazen vücutta başka sağlık sorunlarına da neden olabilir. İshali olan çocuklar dışkı yoluyla su ve elektrolit kaybederler. İshaldeki en büyük tehlike sıvı kaybıdır. Bu dönemde çocuğa içinde şeker ve tuz içeren sıvı takviyesi yapılması uygundur. Beslenmeye de mutlaka dikkat edilmesi gerekir” dedi.

 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt