Cırcır Böceğinden Termometre


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

jöly

Üye
    Konu Sahibi
Cırcır Böceğinden Termometre

Evet yanlış duymadınız. Cırcır böceklerinden hava sıcaklığını tahmin etmek mümkün. Olayın temeli erkek cırcır böceğinin hava sıcaklığının artışına vızıldamasındaki artışla karşılık vermesi temeline dayanıyor. Özellikle eğer bulabilirseniz Oecanthus fultoni türünden çok daha hassas termometre olmakta.İşte size termometrenin yapılış şekli:i

# Önce bir adet cırcır böceği buluyoruz. Vızır vızır ötenler erkek oluyor.
# 14 saniye’de kaç kere ses çıkardığını hesaplıyoruz.
# Bulduğumuz sayıya 38 ekliyoruz.
# Bu bize fahrenheit cinsinden sıcaklığı veriyor.

Aslında bu yeni keşfedilmiş olay değil. Amerikalı bir fizikçi olan Amos Dolbear tarafından 1897 yılında keşfedilmiş ve Dolbear yasası olarak biliniyor. Bkz: Dolbear’s Law
Kuzey Amerika’daki cırcır böceklerini vs. inceleyen ve seslerini kaydeden cırcır böceği uzmanı etimolog Dr. Thomas Walker’in web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Tabi unutmamak gerekiyor ki bu sadece 45 Fahrenheit’in üstündeki sıcaklıklarda geçerli bir kural. 45 F derecenin altında cırcırböcekleri tembelleşiyor. Eğer sıcaklık 90 F’nin üzerine çıkarsa bu sefer de cırcır böcekleri enerjilerini korumak için daha az ses çıkarıyorlar.​
 
Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
İlginç... Ama normal termometreyi tercih ederim :oke:
 
Pure Life

Pure Life

Üye
bende kim ugrasacak onun ötmesiyle:ehe
 
Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
ilginç
 

Anıl Umut

Emekli Yönetici
cır cır böceği yakalamaktansa 5 ytl veririm bi termometre alırım yaw :ehe hiç değilse termometre ötmüyor
ama ilginçç teşekkürler jöly
 
XMEN_43

XMEN_43

Üye
çok ilginç:)
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Termometre icat edilmezden önce bu konuyu açsaydın inan ki devrim olurdu diyecem o zaman da internetin keşfini bekleyecektin jöly :) Konu için teşekkürler..
 

Solamente

Üye
:) bencede normal termometre tercihimiz
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt