Circet Akıllı Bileklik Aldatmacası Dolandırıcılığı Şakası ve Atlayanlar


Tek Geçerim

Tek Geçerim

Üye
Özellikle Ortadoğu ve Afrika gibi gelişmemiş ülkelerin bol bulunduğu bölgelerde bomba etkisi yapan bu sahte haber ülkemizde de malesef oldukça tutmuş durumda.
Akşam ana haber bültenlerinde verenlerden tutun teknoloji sitelerinde öne çıkan içerik olarak sunulması hatta bilim sitelerinde bile “inanmış” bir şekilde sunumların yapıldığını gözledik.
Gerçeklerden Bahsedelim
Bu bileklik henüz yok ve muhtemelen önümüzdeki en az 10 yıl boyunca olmayacak. Video ise Adobe After Effects ile hazırlanmış o kadar da profesyonel olmayan bir sanatsal çalışma.
Aslında Circet sadece bir proje ve bu projenin gerçekleşmesi için şu anda bağış topluyor. Yani ortada ürün yok! Bunu gözünüzle görmek için resmi sayfalarına gidip açıklamaları okuyabilir ve bağış saçmalığını gözleyebilirsiniz.
Bağış bölümünde yazana göre 300.000 Euro yazılım için (evet yanlış duymadınız sadece yazılım için üç yüz bin Euro) ve 700.000 euro ise bileklik için bağış gerekiyormuş. Toplam 1.000.000 Euro yani yazı ile 1 milyon Euro. Türk Lirası’na çevirirsek yaklaşık 3 Milyon Lira yani sıfır atılmadan önceki parayla 3 Trilyon.
Kimler Atlamadı ki…
Neredeyse bütün TV kanalları bunu haber olarak verdi. Kendini gerçek bilim sitesi olarak kabul eden birçok eğitimsiz insanın oluşturduğu web siteleri halkı yanılgıya düşürdü. Facebook üzerinden birçok profesör, doçent, öğretmen, mühendis… gibi eğitimden geçmiş kimseler “gerçek mi?” diye düşünmeden paylaştı.
Gerçek olan tek şey varsa bunun bir projeden ibaret olduğudur ve her teori başarıya ulaşmaz. Özellikle iyi bir ışık gücüne sahip projeksiyonun ne kadar fazla enerji çektiğini birçok kimse bilir…
Projenin gerçekleşmesi mümkün fakat bu projeden önce yüksek ömürlü mikro pil sorunu halledilmelidir. Tabi bunu da 2040 lı yıllarda göreceğimiz bir özellik olarak öngörüyoruz. Bu yazı sizlere faydalı olduysa ne mutlu :) Sağlıcakla kalın. Paylaşmak güzeldir. Konu alıntı yapılarak her yerde paylaşılabilinir. :)
 
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: arslan3332 ve BangBEE


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt