Çin'den Süper Hızlı Denizaltı Projesi.

 • 31 Ağustos 2014
 • 699 Okunma
 • 15 Cevap

 1. Süper hızlı denizaltıları yolda olabilir!
  Bugünün hantal denizaltılarını unutun; hız canavarı "uçan" denizaltı geliyor!
  < Resmi açmak için tıklayın >

  Ortaya çıkmalarının kısa süre ardından, denizaltılar hız ve çeviklik anlamında başka teknolojiler tarafından geride bırakıldılar. Ancak, denizaltılar yıllar sonra büyük bir geri dönüş yapabilir gibi gözüküyorlar, en azından teorik olarak. Kuzeydoğu Çin'de yer alan Harbin Institute of Technologyaraştırmacıları, South China Morning Post'a söylediklerine göre 9820 km mesafesi olan "Şangay'dan San Francisco'ya 100 dakikada" gidebilecek bir denizaltı üzerinde çalışıyorlar.

  Böyle bir şeyin mümkün olması oldukça zor gözüküyor. Ancak, bugünün en hızlı denizaltılarının saatte 75 km hızını geçememesi düşünüldüğünde, böyle bir denizaltı yapılabileceğine inanmak o kadar da kolay değil. Denizaltılarının hızındaki en önemli nokta, sürtünme ve bu sürtünmeye karşı nasıl bir önlem alındığı.

  Süper hızlı Çin denizaltısının sunulan planları, Soğuk Savaş dönemine uzanan bir "süper boşluk" teknolojisine dayanıyor. Bu teknoloji, bir aracın çevresinde neredeyse sürtünmesiz bir hava "balonu" yaratarak aracın su içinde "uçmasına" imkan tanıyor, bu durum da mümkün gözükmeyen hızlara ulaşılmasına izin veriyor. Ruslar, bu teknolojiyi kullanarak 370 km hızına sahip torpidolar üretmişlerdi; ancak konu denizaltı olduğunda onlar da bunu başaramadı.

  Şimdi ise, Harbin'in Complex Flow and Heat Transfer Lab araştırmacıları, bu teknolojiyi kullanarak bir denizaltının nasıl üretilebileceğini araştırıyorlar. Baş araştırmacı Prof. Li Fengchen "Bu potansiyelden oldukça heyecanlıyız." cümlesini kuruyor ve South China Morning Post'a yaptığı konuşmaya şu cümleleri de ekliyor "... Bizim yöntemimiz, vektörel itme gibi, diğer bütün yaklaşımlardan oldukça farklı." Li'nin bahsettiği yöntem, motor itişini de içine alan geniş bir teknoloji grubu. Ancak, Li'nin ekibinin kullanmayı tercih ettiği yöntem, aracı sürtünmeyi azaltan özel bir sıvı ile kaplayarak "süper boşluk" teknolojisinin kullanılabileceği hızlara çıkmasını sağlamak.

  Tabii ki bu noktada bir aracın böyle bir hıza nasıl ulaşabileceği ve bu hıza ulaştığı durumda nasıl yönlendirileceği soruları ortaya çıkıyor. Li, sıvı zar teknolojisinin süper boşluk ile birleştirilerek, ilk fırlatmadaki zorlukların azaltılabileceğini ve seyahatin daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebileceği düşüncesinde. Sıvı zarın miktarının azaltılıp arttırılması, sürtünmeyi değiştirerek aracın yönünü belirleyebilir. Ancak araştırmanın pek çok detayı henüz gizli tutulmakta.

  Alıntıdır.
   


  Yazan: kinger1905
 2. ilginç :) aslında diğer denizaltılar da yaklaşık max 150km yapabilir ama gizliliği görünmemesi için yavaş gidiyor. Bunun bi gizliliği kalmaz bence
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 3. Bence gizlilik konusunu çözmüşlerdir adamlar. Bunlar çinli bunlardan korkulur.
   
 4. Su altında böyle bir hıza ulaşmak imkansız diyemiyorum. Çünkü bundan 500 yıl önce yaşayan insanlar içinde uçmak bir hayaldi, belki de hayal bile edemiyorlardı. :)
   
  iPhone ile gönderdi
  TeknoÖmer ve Otroligt bunu beğendi.
 5. Haklısın abi. Yanlız bu kadar acele edecek ne var onu anlamıyorum :ehe arkadaşın dediği gibi suda belli etmez mi bu kadar hızlı gidecek bir denizaltı?
   
  OttomaN TigeR bunu beğendi.
 6. E minareyi çalan kılıfını hazırlar kardeşim. Yani bugünün en hızlı uçağı nasıl radara yakalanmıyorsa, bu denizaltılar içinde sonarları atlatan bir sistem düşünmüşledir elbet. :)
   
  iPhone ile gönderdi
  Son düzenleme: 1 Eylül 2014
 7. bunlar max 1 asır sonra kullanılmayacak artık yenilenemeyen kaynaklar bitiyor artık
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  Son düzenleme: 1 Eylül 2014
 8. Yenilenemeyen*
   
 9. fosil ve nükleer yakıtlar
  ---
  ah t9 ne yapmış bak düzeltiyorum
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 10. Tekrar okuyunca sorunu yanlış anladığımı fark ettim. Bu konu da bir fikrim yok. :bilmm:
   
  iPhone ile gönderdi
 11. Sorun değil abi :) Bakalım artık elbet bir teknoloji geliştirirler buna yönelik :hmmm
   
  OttomaN TigeR bunu beğendi.
 12. la bunlar böcekten mi alıyor zekayı adamlara bak :)
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 13. Adamların 2012 nüfusu 1,351,612,968 milyarmış. 2014 sonuçları yok sanırım halen sayıyolardır ve saydıkça doğuruyorlardır. EEE durum böyle olunca o kadar nüfustan elbet 1 inin aklına böyle bir fikir geliyo geriye kalanlarda onu yapıyor. :):):
  Amcamın Çin i tarif edişi : Çıkmaz sokağa girdim anasını satim sanki taksim meydanı , o kadar kalabalık:):):) diye tanımlıyor
   
  Alo_Azrail bunu beğendi.
 14. duyduğuma göre amcası yokmuş kimsenin teyze dayı felan :)
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  kinger1905 bunu beğendi.
 15. İlginç çok ilginç.
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  kinger1905 bunu beğendi.
 16. Bu Proje Benim Niye Aklıma Gelmedi :duvar2:
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
09/12/2018 - 22:08