Çin malı telefonların sar değerleri ve zararları...

Sponsorlu Bağlantılar

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
    Konu Sahibi
Çin malı telefonların sar değerleri ve zararları...
Arkadaslar sitenin birinde gördüm ve paylaşmak istedim...
Bugüne kadar mobil cihazlarda binlerce mesaj yazdım yüzlerce konu açtım (İçinde Çin malı cihazlarla ilgili olanlar da var bir sürü, çakma diye tabir ettiğimiz merdiven altı üretimler. Diğer büyük firmaların Çin'de üretilen ürünlerini tenzih ediyorum) cihazları tanıtmak, insanların bilgisine sunmak amacı ile. Ama hiç bir Çin malı cihazı tavsiye etmedim. Sebeplerinden bir kaçı ise şunlar;

1. Çin malı bu ürünlerin malzeme kalitesi kötüdür
  2. Bu ürünlerin hepsi aşağı yukarı aynı özelliklere sahiptir
  3. Bu ürünler genellikle resmi bir imei'ye sahip değillerdir
  4. Genellikle kaçak yollarla ülkemize girmektedir
  5. Taklit olan ürünlerin hiç bir şekilde orjinalleri ile alakası yoktur
  6. Çoğunda geçerli bir işletim sistemi bulunmamaktadır.
  7. Java desteği bir çoğunda yoktur
vs vs vs.

Ama bunlardan belki de çok daha önemlisi ise bu cihazların SAR değeridir. Peki, SAR nedir?

SAR (Specific Absorbation Rate) özgül soğurma oranı, kilogram doku başına yutulan elektromanyetik gücü gösterir. Canlılarda SAR değerinin ölçülmesi için (akupuntur iğnelerine benzeyen) küçük, ince antenlerin doku içerisine sokularak elektrik alan değerinin ölçülmesi gerekir. Bunu hiçbir canlıda yapamazsınız. Bu nedenle, günümüzde SAR değeri ya elektriksel özellikleri insana EM olarak benzeyen robotlar kullanarak laboratuarlarda ya da bilgisayarda matematiksel modellerle elde edilmekte.

Yani kısaca cep telefonları bazında SAR bir cihazın yaydığı elektromanyetik güçtür. İşte bu yüzden cep telefonlarının SAR değerleri aslında çok önemlidir. Çünkü cep telefonları hepimizin artık günlük vazgeçilmez bir unsuru olmuş, yanımızdan ayırmadığımız bir uzvumuz olmuştur nerdeyse.
Yüksek SAR değerine sahip cihazların etkileri ise kısaca şunlar:

KISA VADELİ ZARARLARI (24 saat):

• Görüş alanında daralma.
• Kalp rahatsızlıkları.
• Kalp pilinin bozulma riski.
• Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski
• Yoğun stres ve yorgunluk hissi.
• Kalıcı işitme bozuklukları.
• Konsantrasyon ve dikkat bozulması.
• Embriyo gelişiminin zarar görmesi.
• Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma
• Kadınlarda düşük riskinin artması.
• İşitmede geçici aksaklıklar oluşması.
• Kan hücrelerinin bozulması.
• Bas ağrıları ve sersemleme
• Bağışıklık sisteminin bozulması.

UZUN VADELİ ZARARLARI (10 yıl):

• Yüksek tansiyon.
• Genetik yapının bozulması.
• Sperm sayısının azalması.
• Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri.
• Cilt kanseri.
• Kan beyin bariyerinin zedelenmesi.

Ve asıl önemli olan husus ise şu. Günümüzde satılan çakma diye tabir ettiğimiz bu garip, tv’li, dokunmatik ekranlı, ya da bangır bangır ses veren bu çin malı cihazların hiç birinin SAR değeri resmi olarak bilinmemektedir. Üreticileri bu değerleri açıklamamıştır. Üstelik çift simli olan cihazlarda ise SAR oranı tavan yapmaktadır diyebilirim.

İşte bu yüzden Çin malı bu cihazların hiç birini tavsiye etmiyorum. En azından SAR değerleri açıklanmadıkça. Hem kesenize hem sağlığınıza bile bile zarar vermeyin.

SAR Değerleri tabloları

alıntıdır...

• Beğen
Tepkiler: memet9218

kol@j

kol@j

Üye
hiç bir cep telefonu masum değildir...

üç telefon üst tarafları birbirine bakacak şekilde yıldız şeklinde yerleştirilip tam ortasına mısır koymuşlar...
üç telefon aynı anda arama yapıp çaldırılınca tam merkezde mikrodalga odaklamasıyla mısırlar patlatılmış...
bu telefonlarda tescilli markalı...

kulaklıkla kullanmak en iyisi...

Noks

Noks

Üye
evet bende sürekli kullaklık takıp konusuyorum :) çin malı kullanmak ne yaa... nokianın yeşil ekranlarını al daha iyi

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
    Konu Sahibi
en iyi cin telefonu kullanacagima 5110 kullanirim daha iyi

4rchEneMy

4rchEneMy

Üye
Sağlığını düşünen insan bilir ve almaz zten... Bilgiler için teşekkürler.

Temperature

Temperature

Üye
bu kadar zararı varmıymış

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
    Konu Sahibi
Sağlığını düşünen insan bilir ve almaz zten... Bilgiler için teşekkürler.
Rica ederim:oke:
bu kadar zararı varmıymış

tabiki var.Bu kadar ucuza mal olan telefonlardan ne beklersin ki.Yani arkadaslar ben teknik serviste calışmıştım yazın bu telefonlar çok ucuza geliyordu dükkana ve aşırı fiyat farkı koyuyordu adam yani telefonların bu kadr ucuz fiyata gelmesi normal bi durum deildir.Bana kalırsa 150 tl bunlara vereceğimize aynı fiyata ye Lg Samsung Nokia gibi bilinen markalardan alalm
Tabi ki her telefonun vardır bir zararı ama çin mallarının yerini kimse tutamaz:D

abandonware

abandonware

Üye
hiç bir cep telefonu masum değildir...

üç telefon üst tarafları birbirine bakacak şekilde yıldız şeklinde yerleştirilip tam ortasına mısır koymuşlar...
üç telefon aynı anda arama yapıp çaldırılınca tam merkezde mikrodalga odaklamasıyla mısırlar patlatılmış...
bu telefonlarda tescilli markalı...

kulaklıkla kullanmak en iyisi...

len ben 4 denesiyle denedim olmeyi

Üst Alt