'Ceset, Bin Ladin'e ait değil'

 • 2 Mayıs 2011
 • 1165 Okunma
 • 3 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. < Resmi açmak için tıklayın >

  Bütün dünya El Kaide lideri Usame bin Ladin'in ölümünü tartışırken, bir Pakistan televizyonu tarafından ortaya atılan 'ceset' fotoğrafı ortalığı karıştırdı. Fotoğraftaki ceset aslında başka birine aitti...

  Pakistan'da yayın yapan Express TV, Usame Bin Ladin'in öldürüldüğüne yönelik açıklamaların ardından, El Kaide liderine aitmiş gibi görünen bir ceset fotoğrafı yayınladı. Ancak bu fotoğraf büyük tartışma yarattı. Çünkü fotoğraftaki yüz, kafatasındaki yaralar hariç, Usame bin Ladin'in canlıyken çekilmiş eski tarihli bir fotoğrafına aşırı derecede benziyordu.

  İŞİN SIRRI PHOTOSHOP

  Fransız haber ajansı AFP, üstte görülen fotoğrafları analiz ederek, "El Kaide liderinin en sol tarafta bulunan ve bilinmeyen bir tarihte çekilmiş arşiv fotoğrafındaki çene ve sakal kısmının kopyalanarak Bin Ladin'e ait olmayan bir cesedin fotoğrafına yapıştırıldığını" aktardı.

  Yani AFP'nin iddiasına göre, 'Bin Ladin'e ait' diye basına dağıtılan en sağdaki ceset fotoğrafı, aslında kimliği bilinmeyen bir kişiye ait... Bu kişi de ortadaki fotoğrafta görülüyor. Bin Ladin'in arşiv fotoğrafında görülen yüzün sakalla birlikte alt kısmı kopyalanarak, kimliği belirsiz cesedin yüzüne yapıştırılmış. Böylece en sağdaki bu cesedin, Bin Ladin'e ait gibi gösterilmesi sağlanmış.  Sahte olduğunun ortaya çıkmasının ardından Pakistan televizyonları fotoğrafları geri çekti. Fotoğraf, bin Ladin'in vurulduğu haberinin duyulmasıyla birlikte birçok kanalda yayına verilmişti.

  2009'DAN KALMA BİR FOTOĞRAF

  Geo televizyonunun İslamabad bürosu şefi Rana Cevad, AFP'ye yaptığı açıklamada "Sahte bir fotoğraftı, 2009'dan beri internette dolanıyordu" dedi. Yaptıkları incelemede fotoğrafın sahte olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Cavad, bu yüzden fotoğrafın yayınını durdurduklarını söyledi.

  Cesede ait olduğu söylenen fotoğrafı ilk olarak Pakistan'ın Express TV kanalı yayınlamıştı. Bu fotoğraf, dünyanın önde gelen televizyon kanallarının ve gazetelerinin internet sitelerinde kendine yer buldu.

  Sosyal medya sitelerindeki tartışmalarda ağırlıklı olarak Express TV'nin Photoshop kullanarak, bin Ladin'in fotoğrafını değiştirdiği seçeneği üzerinde duruluyor.
   


  Yazan: DiaBLoS
 2. yav adamı 2007 de öldürdük diye açıklama yapmışlardı zaten yayınlanan bu kasetlerin hepsi önceden çekilmişti dediler şimdi niye öldürdük diye yeni bir haber çıkardılar bide okyanusa atmışlar yalana bak
   
 3. Bariz photoshop olduğu belli.Bence ölmemiştir.Okyanusa attık gibi saçma birşey de duymamıştım daha önceleri
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
22/01/2019 - 19:23