Duyuruyu Kapat

Cep telefonunuzda bu yazıyı görüyor musunuz? Nasıl iptal edersiniz?

 • 8 Ekim 2008
 • 20310 Okunma
 • 15 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Cep telefonları ile her arama sırasında ekranda beliren 'aktif aramalar' yazısı ile kullanıcıların kontörlerinin gizlice iç edildiği ortaya çıktı.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  Normalde arama sırasında ekranda beliren 'aktif aramalar' yazısının iptal edilmediği zaman her aramada karşıdaki kullanıcıdan bir kontör kırpılmış olduğu belirtildi. Ekranda beliren 'aktif aramalar' yazısını yok etmek isteyenler ise ##002# 'i arayarak bunu kaldırıyor ve kendisini arayanların soyulmasını önlüyor. Ekranda beliren 'aktif aramalar' yazısını ##002# 'i arayanlar iptal edebiliyor. Bu da kullanıcılara sorulmadan ve bilgileri dışında arama aktarması komutu verildiğini ortaya koyuyor.

  Bu uygulamayı deneyerek arama aktarma komutunu iptal eden kullanıcılar ise hayretler içinde kalıyor. Cep telefonları ile yapılan her aramada ekranda beliren 'aktif aramalar' yazısı iptal edilmediği müddetçe, kişiye ulaşamayan herkesten bir kontör düşülüyor.

  Eğer aranan kişinin telefonu da telesekreter ayarli ise dinlenen 1 saniyelik 'aradığınız kişiye ulaşılamıyor' mesajı için de kullanıcıların ayrıca bir normal arama karşılığı ücretlendirdiği vurgulandı.

  İşin en garip kısmının ise normalde cep telefonu hatlarında default (fabrika çıkışı) olarak ayarli bir telesekreter yokken, herkese bu telesekreterin otomatik olarak ayarlı gelmesi olduğu vurgulandı. Yani, kullanıcının hiç bir şeyden haberi yokken, aradığı ve ulaşamadığı her kullanımda hemen 1.5 kontorünün çalındığı vurgulandı.

  Kullanıcı, eğer iki dakika sonra yine ulaşamazsa 1,5 kontör daha gidiyor. İşin en acı tarafı ise kimsenin böyle bir uygulamadan haberinin olmaması ve telesekreteri bedava zannetmesi. Telefon şebeke istasyonu yetkilileri ise kendilerini arayan kullanıcılara; ##002#'yi arayarak tele sekreterin kaldırılabileceğini anlatmakla yetiniyor.

  Buna tepki gösteren kullanıcılar ise teknolojik oyunlarla soyulduklarını belirterek, "Teknolojiye ulaşamıyoruz. Kullandığımız telefonların bütün özelliklerini bilmiyoruz. Bizden habersiz neden bu tür uygulamalar yapılıyor." şeklinde tepki gösterdiler
   


  Yazan: POWER
  Dlyr, byilmazZ, AZADE27 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. Bu konu'da hiçbir bilgim yoktu paylaşımin için çok teşekkür ederim...saygılar
   
 3. ya bu arama aktarma değilmi ayarlardan iptal etmiştim ancak uyarı için tşk
   
 4. ilginc ama cok saol ya
   
 5. Aaktarma iptali için teşekkür ederim. Gerçekten öylesye iyi oldu
   
 6. gerçekten öyleyse sağol
   
 7. bilgilendirdigin için teşekkürler.
  (haksız kazanç acaba yarıyormu dolandırıcılara)
   
 8. bilmiyordum teşekkürler:oke:
   
 9. teşekkürler kardeşim
   
 10. Ben teşekkür etmiyorum hiçbir alakası yok çünkü ben vodafone kullanıyorum ve kullanan bir çok arkadaşım akrabam v.s. var. Telefon kapalı olduğunda veya çekmediğinde otomatik olarak telesekretere bağlanacak şekilde ana merkezden yönlendirme yapılıyor, dolayısıyla arama sırasında aktif aktarmalar olarak ekrana yansıyor . Bunun sonucunda da kimsenin canı yanmadı 1 kontürü filan düşmedi,düşmüyor.
  Aslına bakarsanız vodafone nin güzel bir hizmeti bu para almaksızın bu uygulamayı hayata sokması. Tabii ki telesekretere bağlanıp bağlanmamakta bizlerin elinde belirli bir saniye veriliyor o saniyeyi geçmeksizin hiçbir kontür veya herhangi bir ücret ödemesi yapılmıyor.
  Telesekretere bağlanıp hatta kalma süresi de 2 dakika ile sınırlandırılmıştır. Hayatını anlatmak için değil kısa bir mesaj bırakmak için.

  Ben bu uygulamadan şikayetçi değilim vodafone kullanan bilir.
  Diğer operatörlerin tutumlarını bilemem ama yukarıdaki anlatılanlar belki onlar için sözkonusu olabilir
   
  Suyaka bunu beğendi.
 11. yahu bu fransada var bi turlu iptal edemedim 3calistan sonra otmtk tleskrtere giriyor arayanin kontr dusuyr kimse cagri atamayr
   
 12. Çok teşekkür ediyorum Ercan Abi, böyle bir uygulamadan kimsenin haberi yoktu.
   
 13. resim gitmiş :(
   
 14. vay ahlaksiz,soyguncular.
  ##004# de ayni galiba.
   
 15. Hic bi bilgim yoktu tesekkürler ..
   
 16. hiçbir gerçekçiliği yok arkadaşlar :oke:
  Yıllardır söylenir bu, azönce tekrar denedim düşmüyor. Denemesi bedava :oke:
   
  Suyaka bunu beğendi.
Yüklüyor...
18/10/2017 - 19:44