Cehennemin kapısı!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
    Konu Sahibi
Cehennemin kapısı!
Türkmenistan’ın yüzde 70’ini kaplayan Karakum Çölü, aynı zamanda bilim kurgu filmlerinde görülebilecek bir manzarayla dünya çapında üne sahip.

İlk bakışta bir bilimkurgu filmi sahnesi gibi görünen bu çukurun hikayesi çok farklı...

Türkmenistan'daki bu çukur yerel halk tarafından 'Cehennem Kapısı' olarak biliniyor. 1971 yılında Sovyet bilim adamları tarafından doğalgaz bulmak için açılan Karakum Çölü'ndeki bu çukur o günden beri alev alev yanıyor.

Sovyet bilimadamları tahmin ettikleri gibi çölde gaz bulmayı başardılar fakat, çalışmalar sırasında yaşanan büyük bir kaza platformun çökmesine sebep oldu. Daha fazla burada kalamayacaklarına kanaat getiren bilim adamları, çukurdan çıkan gazın çevrede yaşayan halka zarar vermemesi için bir plan düşündüler. İçerdeki gazın bir kaç güne biteceğini düşünen çalışanlar 'Cehennem Kapısı'nı ateşe verdi, fakat iş hiç de bekledikleri gibi gelişmedi. 2-3 güne biter dedikleri doğalgaz rezervi 1971 yılından beri yanmakta ve bu ilginç görüntüleri ortaya çıkarmakta...

larten123

larten123

Üye
ilginç

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
    Konu Sahibi

Daha detaylı fotograflar

Kanuni_1520

Kanuni_1520

Üye
vay anasını be ilginç miş

Siycey

Siycey

Üye
içindeki ateş dogalmı dogalsa nasıl dogal :hmmm

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
    Konu Sahibi
içindeki ateş dogalmı dogalsa nasıl dogal :hmmm

Dogalgaz aramıslar ve bulmuslar sonra açtıkları çukurda çökmeler olmus sonra içerde az bir gaz miktarı oldugunu düsünerek çevreye yayılmasındansa yakıp hemen bitirelim demisler yakmıslar ama hala gaz bitmemis ve yanıyor.

izmitli1983

izmitli1983

Üye
oradan hat cekelim boşa gitmesin:))

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
Küresel ısınmaya neden olur bu

jackalmami

jackalmami

Üye
ilginç :hmmm

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
:hmmm

TheCower

TheCower

Üye
Aynen seyyar boru çekelim

lolaman

lolaman

Üye
Söndürsünler o gazlar küresel ısınma yapar sonra yok efendim araba gazları yok efendim pırt yapma yok efendim fabrikalar 41 yıldır yanıyo nerdeyse ne biçim delmiştir ozonu.

Joker.

Joker.

Üye
Seyyar boru fikri iyi aslında
Yuhh diyorum bu arada

bill_

bill_

Üye
Garip :P

nokia_belle

nokia_belle

Üye
Yanan doğal gaz,eriyen toprakla magma etkisi yapmış.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt