Cehennemden Çıkış Var Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mufche

Mufche

Üye
    Konu Sahibi
Cehennemden Çıkış Var Mı?
Sınıfta bi arkadaş eğer cehenneme gidersek çıkış yok dedi ve aklımı karıştırdı. Allah korusun cehenneme gitsek orda mı kalıyoruz ? Büyüklerden hep günahların kadar cezanı çekersin daha sonra anlında yazı olarak cennete geçersiniz diyordu. İnternettede birçok görüş var. Kafam karıştı bilgili kişiler yardımcı olabilir mi?

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
imansız ölenler sonzu kadar cehenmende kalacak

ultraslan_66

ultraslan_66

Üye
ALLAHa inanmayanlar sonsuza kadar cehennemde kalacak. ALLAHA inananlar da kesin cennete gidecek. bazıları günahlarının bedelini ödedikten sonra gidecek... ALLAH bütün müslümanlara cehenneme girmeden cennete gitmeyi nasip eder inşallah :)

• Beğen
Tepkiler: Tuba
haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
Allaha şirk koşanlar günahkarlar ve müslüman olmayan herkes cehenemi boylayacıktır
allah katında tek hak din islamdır son din islam gelmesi ile diyer dinler tedavulden kalktı
ve başka din peygamber gelmeyecek islamin ilk şartı kelimeyi şadet

Mufche

Mufche

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkurler cevaplarınız için :) Arkadaş ayet gösterin bana diyip duruyordu biz bunları söylediğimizde de bu olaylardan sonra hafiften onun hakkında içime şüphe düşedi degil :hmmm

codblackops2

codblackops2

Üye
sadece günahsız olanlar (peygamberler) ebedi cennete gidecek,onın dışında en imanlımız bile cehennem duygusunu tadacaktır,hiçbirimiz hatasız değiliz..

Diye biliyorum:hmmm

Tuba

Tuba

Üye
ALLAHa inanmayanlar sonsuza kadar cehennemde kalacak. ALLAHA inananlar da kesin cennete gidecek. bazıları günahlarının bedelini ödedikten sonra gidecek... ALLAH bütün müslümanlara cehenneme girmeden cennete gitmeyi nasip eder inşallah :)
Affedilmeyecek günahlarda cehennem kalıcı bir yerdir Allah kulunu affederse o başka...

Bir hadis :
Ebu Hureyre R.A:
Rasullullah s.a.v. :
-Sizin dünyada şu kullandığınız ateşiniz Cehennem ateşinden bir parçadır, buyurdu
-Ya Resullullah , ( bu ateş bile kafirlere azap etmeye ) kafidir denildi,Resullullah:
-Cehennem ateşi dünya ateşi üzerine altmış dokuz derece daha fazla kılındı.Bunların her birinin harareti bütün dünya ateşinin harareti gibidir; buyurdu.

İbni Ömer R.a Hadisi:
Şöyle demiştir:
Rasullullah s.a.v buyurdu ki;
Cennet ehli cennete, Cehennem ehli de cehennemde oldukları zaman ölüm getirilir ve ta cennetle cehennem arasında bulundurulur, sonra boğazlanır.Sonra da bir münadi:
- Ey cennet ehli artık ölüm yok.Ey cehennem ehli artık ölüm yok diye nidâ eder.Cennet ehlinin sevinçlerine bir sevinç daha ziyede kılınır.Cehennem ehlinin kederlerine bir keder daha ilave olunur.

Mufche

Mufche

Üye
    Konu Sahibi
Bugün din hocasına sorduk , o dedi herkese farklı yorumluyor , neden işinizi riske bırakırsınız dedi :) 1 sevapa 70 kattan 700 kata kadar sevabı artabilir dedi buna ragmen cenette gidemezseniz helal olsun dedi :)

• Beğen
Tuba

Tuba

Üye
Bugün din hocasına sorduk , o dedi herkese farklı yorumluyor , neden işinizi riske bırakırsınız dedi :) 1 sevapa 70 kattan 700 kata kadar sevabı artabilir dedi buna ragmen cenette gidemezseniz helal olsun dedi :)
Çok güzel demiş helal olsun :oke: En büyük günah Allah'a şirk koşmak ben inanıyorum Allah'a nasıl şirk koşarım demeyin her sözünüzü tartın biçin şirk koşmak iki kelimenin arasında birşeydir...

Her ne yaparsanız Allah için yapın....Örnekleyim hemen..

Allah'ın emirlerine uyulması bir durum var ortada (tesettür- faiz-içki-anneye babaya itaat-namaz-oruç gibi pek çok örnek verilebilir )

-Ben ...... işi yapamam.
-Neden yapamazsın kardeşim ?
-Çünkü ailem var bişey derler...çevrem var yaparsam alay ederler....zamana uygun değil bu olay yapamam dediğiniz an Allah'a şirk koşmuş olursunuz çünkü ne çevreniz ne zaman sizin Allah'ınız değil...

Mufche

Mufche

Üye
    Konu Sahibi

Çok güzel demiş helal olsun :oke: En büyük günah Allah'a şirk koşmak ben inanıyorum Allah'a nasıl şirk koşarım demeyin her sözünüzü tartın biçin şirk koşmak iki kelimenin arasında birşeydir...

Her ne yaparsanız Allah için yapın....Örnekleyim hemen..

Allah'ın emirlerine uyulması bir durum var ortada (tesettür- faiz-içki-anneye babaya itaat-namaz-oruç gibi pek çok örnek verilebilir )

-Ben ...... işi yapamam.
-Neden yapamazsın kardeşim ?
-Çünkü ailem var bişey derler...çevrem var yaparsam alay ederler....zamana uygun değil bu olay yapamam dediğiniz an Allah'a şirk koşmuş olursunuz çünkü ne çevreniz ne zaman sizin Allah'ınız değil...

Bize söyleneni yapmak durumundayız , Hele namaz için zamanım yok sözü beni bitiriyor toplasan günde 5 vakit 30dk tutar :hmmm

• Beğen
jackalmami

jackalmami

Üye
sadece günahsız olanlar (peygamberler) ebedi cennete gidecek,onın dışında en imanlımız bile cehennem duygusunu tadacaktır,hiçbirimiz hatasız değiliz..

Diye biliyorum:hmmm

Yanlış biliyormuşsun. Allah dostları direk cennete gideceklerdir. Allah hiç dostlarını cehenneme atar mı ? Attığı kişiler zaten dostu olamaz.. Şehitlerde keza öyle. Eğer biz de hakiki müslüman olabilirsek, cehennem yüzü görmeyeceğiz. Herkes ilk önce hatalarının bedelini ödeyecek diye bi şey yok. Nitekim tevbe kapılarından girebilmiş herkes, girdiği andan itibaren hatasız/günahsız sayılır. Ve bu hal üzere ahirete göçerse, doğal olarak kul hakları haricinde Allah katında hatasız sayılır..

semihguney

semihguney

Üye
Cehenneme atılacakken bile Allah'tan umudumuzu yitirmememiz gerekiyor , çünkü sınama öldükten sonra da bitmiyor ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt