CCleaner Sürücü ve Yazılım Güncelleyici Özelliklerini Kapatma ( CCleaner Arayüz Özelleştirme )

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
CCleaner Sürücü ve Yazılım Güncelleyici Özelliklerini Kapatma ( CCleaner Arayüz Özelleştirme )
Aslında bunun konusunu açmayacaktım ama bu yazılımı kullananlar var, özellikle yeni getirilen özellikler piriform forumunda şikayete sebep oluyor.
Driver Updater (Sürücü Güncelleyici) , Software Updater (Yazılım Güncelleyici) , Health Check (Sağlık Kontrolü), gibi özellikleri nasıl kapatabilirsiniz.

Bu özellikler genelde kullanıcının sistemini iyileştirsin diye ekleniyor ama çoğu kullanıcı sorun yaşıyor ve yazılımın eski sürümlerini kullanıyor.
Eğer kullandığınız internet tarayıcıları ve programlarınız yeni nesil değilse eski sürümü kullanmanız bir soruna sebep olmaz, ancak son çıkan windows sürümleri ve internet tarayıcıları eski sürüm CCleaner ile verimli çalışmayabilir yada yeni çıkan özelliklerden mahrum kalabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse; Firefox Quantum sürecine geçince tarayıcıda bazı değişikler yapıldı, dolayısıyla CCleaner 5.39 sürümünden önceki sürümlerde sorunlar oldu.

CCleanerin bu kadar sevilmesinin sebebi sade arayüzü ve sade özelliklerinin oluşuydu, ancak son birkaç yılda bu fonksiyonelliği bıraktılar. Ayrıca çok fazla reklam ve kullanıcı verisi talep eder oldu. Eğer isterseniz CCleaner Privacy - Gizlilik ayarlarında bunu ayarlayabilirsiniz, sonra windows güvenlik duvarında yazılımın internete erişimini engelleyebilirsiniz. Bu konuda sadece yazılımın arayüzünü sadeleştirmeyi anlatıcam;

Adım 1:

Önce sistemden CCleaneri Kaldırın ! Sonra aşağıdaki bağlantıdan Portable sürümü indirin ve istediğiniz bir dizine çıkartın.

Kod:
Portable İndirme; https://download.ccleaner.com/portable/ccsetup590.zip
Yazılımın Sitesi; https://www.ccleaner.com/ccleaner/builds

Yazılımı 1 defa çalıştırın ve aşağıdaki gibi kontrol edin.

Adım 2:

Masaüstünde bir Metin Belgesi açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın,
Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Piriform\CCleaner]
"(Cfg)DriverUpdater"="0"
"(Cfg)DriverUpdaterComments"="0"
"(Cfg)DriverUpdaterVersion"="0"
"(Cfg)GetIpmForTrial"="0"
"(Cfg)HealthCheck"="0"
"(Cfg)HealthCheckCommentsConfused"="0"
"(Cfg)HealthCheckCommentsDislike"="0"
"(Cfg)HealthCheckCommentsHate"="0"
"(Cfg)HealthCheckCommentsLike"="0"
"(Cfg)HealthCheckCommentsLove"="0"
"(Cfg)HealthCheckCommentsOkay"="0"
"(Cfg)HealthCheckIpm"="0"
"(Cfg)HealthCheckShowEvent"="0"
"(Cfg)HealthCheckVersion"="0"
"(Cfg)ProgramDeactivator"="0"
"(Cfg)QuickClean"="0"
"(Cfg)QuickCleanIpm"="0"
"(Cfg)SoftwareUpdater"="0"
"(Cfg)SoftwareUpdaterIpm"="0"

Farklı Kaydet yapın, bir isim verin ve .reg dosyası olarak kaydedin Ör; CC.reg
Oluşturduğunuz .reg dosyasına tıklayın ve kayıt defterine ekleyin. Hepsi bu kadar.

Veya

Kayıt defterinedeki HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Piriform\CCleaner
Yoluna gidip aşağıdaki değer verilerini tek tek, aşağıdaki gibi sağ tık yeni > dize değerleri girin ve değerini 0 yazın.

(Cfg)DriverUpdater
(Cfg)DriverUpdaterComments
(Cfg)DriverUpdaterVersion
(Cfg)GetIpmForTrial
(Cfg)HealthCheck
(Cfg)HealthCheckCommentsConfused
(Cfg)HealthCheckCommentsDislike
(Cfg)HealthCheckCommentsHate
(Cfg)HealthCheckCommentsLike
(Cfg)HealthCheckCommentsLove
(Cfg)HealthCheckCommentsOkay
(Cfg)HealthCheckIpm
(Cfg)HealthCheckShowEvent
(Cfg)HealthCheckVersion
(Cfg)ProgramDeactivator
(Cfg)QuickClean
(Cfg)QuickCleanIpm
(Cfg)SoftwareUpdater
(Cfg)SoftwareUpdaterIpm

Hepsi bu kadar, CCleaner eski standart şekilde karşınıza gelecektir. Aşağıdaki en güncel 2022 sürümünün ekran görüntüsüdür.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz (h)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve bveo1990

bveo1990

bveo1990

Üye
Teşekkürler

• Cool
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Yazıda önemli bir kısmı atlamışım, bu sebeple ekleme yapıldı :pc:

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Teşekkürler

• Cool
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
önemli değil :sirit:

Murat Alper

Murat Alper

Moderator
Cclenaer çöp yazılım aslında pek iyi değil

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Cclenaer çöp yazılım aslında pek iyi değil
Aslında son birkaç yıla kadar alanındaki en iyi yazılımlardan birisiydi ama bozdular. Yazımızda tekrar eski sade haline getirmeyi anlattım. İyi veya kötü demekten ziyade, artık eskisi kadar gerekli değil denilebilir. Benim için fonksiyonellik önemli ve alternatiflerinden daha iyi. Bu tip yazılımları kullananlar mutlaka bir sistem yedeği alsınlar, ileri düzey kullanımlarda sorun yaşarlarsa geri yüklemek için.

Ben kayda değer bir sorun yaşamadım ama başkası sorun yaşamaz diye garantisi yok. Şuan için ben memnunum Cücükten 🕊️

• Beğen
Tepkiler: Murat Alper

Üst Alt