''Carl Zeiss(Zeiss),Purview ve Diğerleri''

saylhamiosun

Üye
    Konu Sahibi
Merhabalar sevgili dostlarım,bugünkü konumuz itibariyle;Uzun zamandır çeşitli platformlarda parça parça,birbirinden bağımsız yorum ve makalelerle +/-'leriyle bahsi geçen,zaman zaman kıyaslanan mobil dünyanın olmazsa olmazlarından ''KAMERA TEKNOLOJİLERİNİ'' elimizden geldiğince tek başlık altında,gerek soru/cevap,gerekse de fikir telakkisi yaparak sizlerinde katılımıyla nihayete erdirmeyi deneyeceğiz.

Akıllı telefonların ve bu telefonlara konumlandırılan kamera teknolojilerinin biz son kullanıcıya göz kırpmaya başladığı dönemlerden ilk aklımıza gelen marka kuşkusuz ki,hepimizinde farkında olduğu üzere NOKİA ve Carl Zeiss(yanılmıyorsam 2007'den beri) birlikteliğidir.

Not: Carl Zeiss oluşumunun NOKİA birlikteliğinden önceki mobil dünyaya yönelik evveliyatını bilmediğimden,ilk aklıma gelen birliktelik ile giriş yapmak istedim.Muhakkak ki ilerleyen paragraflarda diğer arkadaşlarımız tarafından gerekirse aydınlatılacağız.

Göz açıp kapayıncaya kadar o dönemlerden içinde bulunduğumuz yıllara göz attığımızda;Aynı platformun diğer oyucuları da kamera ve bileşenleri adına oldukça güzel yenilikler sunarak,kendi paylarına düşeni gerçekleştirmeye çalıştılar ve çalışıyorlar.

Biz son kullanıcıların ağzına pelesenk olan ''megapiksel'' teriminin devamında,fotoğrafçılığın ve bu teknolojinin belki de belkemiğini oluşturan ek bileşenleri de hafızalarımızda yer etmeye başladılar.''Optik'' gibi ''Diyafram'' gibi ''OİS'' gibi,''Lens'' gibi....

Profesyonel fotoğrafçılıkla ilgilenen arkadaşlarımızın altından girip üstünden çıktıkları bu birbirleriyle bayağa ilişkili terimlerden,biz mobil dünyanın son kullanıcılarının en çok muhattab olduğu,kıyaslamaya giriştiği ve zaman zaman da böbürlendiği terim ise ''Megapiksel''.

Konumuzun girişinde kamera teknolojilerini ve bileşenlerini,bunların birbirlerine üstünlüklerini,ortak yanlarını mobil dünya çerçevesinde konuşacağımızı belirtmiştim.

Bize sunulanlar dahilinde ve gözümüzün alabildiğince geldiğimiz noktaya bakıldığında ölçeklemeler şu şekilde; 5 megapiksel,8 megapiksel,13 megapiksel,16 megapiksel,20 megapiksel ve 41 megapiksel..

Peki;
Megapiksel nedir,yapabilecekleri ve amacı nedir?
Optik nedir,yapabilecekleri ve amacı nedir?
Diyafram nedir,yapabilecekleri ve amacı nedir?
OİS nedir,yapabilecekleri ve amacı nedir?
Lens nedir,yapabilecekleri ve amacı nedir?

Tüm bu sorular ve dahasının yanısıra;Konu başlığı itibariyle ve hemen girişte ipucunu vermiş olduğum üzere,geldik en önemli noktaya ve beraberinde aklımıza geelen sorulara...

Mobil platformlar itibariyle birbirinden özellikli ürünler ve onlara eşlik eden görüntü yenilikleri biz son kullanıcılara meteor yağmuru şeklinde sunuluyor.Gelişmelerin AR-GE kısmına bizzat şahitlik edemesek bile,bilir kişilerin rapor ve açıklamaları,doğru kaynakların sunduğu çeşitli makaleler ile aydınlanmaya çalışıyoruz.

Fakat yanılmıyorsam birçoğumuz bu gelişmeleri takip ederken ve deneyimlerken,senelerdir bir noktaya geldiğimizde şöyle bir yutkunum 2 dakika durup düşünüyoruz.

''Carl ZEİSS ve PURVİEW'' ikilisi....

İşte dostlar,nihayetinde cevabını merak ettiğim ve birçoğumuzun da ettiğine inandığım o sorular;

Soru 1: Carl Zeiss ve Purview nedir,böylesi donanımsal ve yazılımsal bir bileşimin kalitesi,sürdürülebilirliği,gücü ve sektördeki kalıcılığı nereden geliyor?

Soru 2: Carl Zeiss ve Purview teknolojilerini mobil çerçevede bakıldığında NOKİA birlikteliği ile tanıdık.Yıllardır süre gelen bu birlikteliğin neden başka iştirakçileri (Apple,Samsung,HTC,LG v.s.) yok,tercih meselesi mi,yoksa NOKİA ile yıllardır süre gelen farklı bir protokolleri mi var?

Soru 3: Apple,Samsung,HTC,LG gibi firmalar gerek donanımsal,gerekse de yazılımsal anlamda (çeşitli ortaklıklarla da) çalışmalar yaptıkları halde neden ''Carl ZEİSS ve PURVİEW'' seviyesine ulaşamıyorlar ve neden daima ''Carl ZEİSS,PURVİEW ve diğerleri'' şeklinde bir kıyasamaya mağruz kalıyorlar.

Kısacası diğerlerinin ''acaba nerede hata yapıyoruz,eksik olan ne,nasıl üstesinden gelebiliriz,onlar neyi doğru yapıyorlar acaba?'' şeklindeki soruyu kendi kendilerine sormalarının ve bu soruların doğru cevapları üzerinden hareket etmeleri gerekmiyor mu?

Birkaç örnek göstermek gerekirse eğer(ki -/+ örnekler daha da çoğaltılabilir);
1. Geçmişten bugüne geldiğimizde Nokia 808 Purview'in hala parmakla gösteriliyor olması.
2. Son dönem cihazlarından Nokia Lumia 930'un aşağıdaki linkte de görebileceğiniz üzere,fotoğraf performansları adına lanse edilen başarısı.

3. Yine Nokia Lumia 930'un,son dönem cihazlarından Samsung Galaxy S6 ile karşılaştırıldığında gösterdiği ''OİS'' başarısı.


Açıkçası diğerlerinin ''acaba nerede hata yapıyoruz,eksik olan ne,nasıl üstesinden gelebiliriz,onlar neyi doğru yapıyorlar acaba?'' şeklindeki soruyu kendi kendilerine sormalarının ve bu soruların doğru cevapları üzerinden hareket etmeleri gerekmiyor mu?

Not: 2. soru itibariyle akıllara şu gelebilir;''kullandıklarımız birer akıllı telefon,hiçbirimiz profesyonel fotoğrafçılar değiliz ki''...
Elbette haklısınız,fakat bir bütünlük sözkonusuysa bizlere sunulanlarda sanıyorum detaylar ve ince nüanslar da bir o kadar önemlidir,değerlidir öyle değil mi?

Bitirirken hemen belirtmeliyim ki;Yanlış anlaşılmamak adına söylemeliyim ki ''Nokia'',''Carl Zeiss'' ve ''Purview'' terimlerinin konu başlığında ve içeriğinde sık sık geçtiğinin farkındayım.

Sizlerden rica ediyorum ''fanatiklik'' yada ''algıda çekicilik'' olarak adledilmesin.Uzun bir makale olduğunun ve istisnalar hariç birçoğunuzun sıkılacağından,elinin tersiyle iteceğinden ve cep telefonlarıyla kahve konaklarında,barlarda,parklarda yer bildirimi yapmayı tercih edeceğinden de eminim.''AZ OLSUN ÖZ OLSUN,MUAFFAK OLDUĞUMUZ KALAN SAĞLAR BİZİMDİR''

Keyifli bir sohbet ve tadı damağımızda kalacak verimli bir tartışma olması dileğiyle,hepinize şimdiden anlayış ve katılımınızdan dolayı çok teşekkürler.
 
Son düzenleme:
GianniInfantino

GianniInfantino

Üye
Öncelikle Seiz değil ZEISS olacak onu düzelterek başlayalım :)

1. ZEISS nedir?
Zeiss eski adıyla Carl Zeiss dünyadaki çok önemli bir optik lens ve mercek üreticisidir. Bu firmanın lenslerini eskiden Nokia ile beraber başka firmalar da kullanırdı fakat maliyeti arttırdığından kullanmamaya başladılar. Mobil sektörde ZEISS merceklere en yakın performans sunan mercekler SONYnin ürettiği lensler.

2. Pureview nedir?
Nokia'nın mühendislerinin bulduğu piksel işlemede, ışıklandırmada vb başka şeylerdeki üstün kamera teknolojisidir. Piksel işlemedeki ilk örneği Nokia 808 dir. Tek piksel çevresindeki 7 pikselden veri alarak en iyi görüntüyü oluşturmaya çalışır. Işık almadaki devrimi ise lumia 920deki pureview kamerada yapmıştır. Karanlık ortamlarda mükemmel flaşsız çekim için uğraşmış; son olarak da 1020 ve 1520de bu iki teknolojiyi beraber kullanmıştır.(devamındaki 930da da)

Mobilde ancak bu kadarını yazabildim. Devamını arkadaşlar yazmazsa yazarım :)

Edit geldi : Devam edeyim mobilden.

3. OIS nedir?
Açılımı optical image stabilization olan Titreşim ve sarsıntıyı azaltmaya yarayan harika teknoloji.Günümüzde bir çok üst düzey telefonda kullanılmaya başlandı dijital veya mekanik olarak. Mekanik olanı için kamerada ekstra bir donanım gerekmektedir. Bildiğim kadarıyla telefonlardaki mekanik olanın ilk örneği Lumia 920 ama yanlışım olabilir.

4. Diyafram aralığı nedir?
Kameraların kenarında f ile ifade edilen; kameradan ışığın içeriye geçmesini sağlayan aralıktır. Örnek vermem gerekirse Lumia 920de(2012) f 2.0dır ve piyasadaki en geniş diyafram aralığına sahip telefonlardandır. Daha yeni piyasaya çıkan Samsung Galaxy S6(2015) da ise 1.9 ve Samsung bunun reklamını çılgınlar gibi yapmaktadır. Diğer telefonlardan örnek verecek olursam: İphone 5-5S, lumia 1520-930 f2.4.

5.Megapixel nedir?
1piksel dijital ortamda görüntünün oluştuğu en küçük birimdir. 1 milyon piksel, bir mega pikseldir(MP). Kameralarda MP arttıkça ne olur? Kameramızın yakaladığı görüntüyü daha çok piksele aktarmış ve daha detaylı görüntü yakalamış oluruz. Mp tamamen detaylarla ilgilidir, kameranın kalitesini ölçmeniz yeterli bir ölçü değildir. Uzaktaki bir yazıyı bir iPhone ve Lumia 1520 ile çekip; iPhone da yazıyı okuyamazken Lumia 1520 ile okuyabilmemiz MP farkından kaynaklanır. .
 
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: suyunsesi, kaygisiz43 ve Siycey
OnurYurdakul

OnurYurdakul

Üye
Şimdi Microsoft canon ile anlaştı bakalım neler yapacak :)
 
GianniInfantino

GianniInfantino

Üye
Diğer firmaların kamera teknolojilerini hafta içi bir gün yazıp güzel bir karşılaştırma yaparız. Benim gibi kamera odaklı telefon alan arkadaşlara yardımcı oluruz. Herkese iyi geceler :)
 

saylhamiosun

Üye
    Konu Sahibi
Konu başlığı ve içeriğindeki imla hatası düzeltildi dostlar,kusuruma bakmayınız.
 
kaygisiz43

kaygisiz43

Üye
Konuyla benim gram bilgim yok sadece terimlerin anlamlarını biliyordum.Ama merak ettiğim bir konu umarım üstadları bu konuya gelip birbirinden güzel açıklamalarla bizleri bilgilendirirler.. :) güzel konu gerçektende açan kişiyede teşekkürlerimi iletiyorum
 
  • Beğen
Tepkiler: saylhamiosun ve suyunsesi
ON9

ON9

Üye
İşin doğrusu zeiss konusunda diyecek söz bulamıyorum. Donanım bağlamında tebrikler Nokia'nın 2007'den beri. Kamera üstünde Carl Zeiss yazısını görmek beni çok mutlu ediyor. Ama gel gelelim, Amberden bu yana her güncelleme ile geri giden bir fotoğraf kalitesini de gündeme getirmek istiyorum burada. Sonuç olarak cihazımdaki donanımın yazılımlar ile p.ç edildiğini görmek beni kıllandırıyor. Eskiden hiç değilse kamera avantajımız var idi. Şu anda ise o bile sıradanlaştı benim gözümde. Fotoğraf çekilecek olan bir grup insanın içinde Nokia'sı olanın çekip de Bluetooth ile millete yolladığı günlerimi özledim şimdi.


Not: Her ne kadar baya baya salladıysam da hala birkaç konuda iddialıyım Lamia'mla <3
1. Gece Çekimleri
2. Makro (Yakın) Çekim.
3. Kameranın Manuel Ayar'larından Faydalanma Konusunda.
 
  • Beğen
Tepkiler: kaygisiz43
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt