Burdur halkı isyanda: Bari uzun dönem gelsin

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
bydexer

bydexer

Üye
    Konu Sahibi
Burdur halkı isyanda: Bari uzun dönem gelsin


[h=2]Bedelli askerlikte kışlaya gitme zorunluluğunun kalkması üzerine Burdur esnafı isyan etti.[/h]
Ekonomisi büyük ölçüde dövizli ve bedelli askerliğe bağlı olan Burdur, yeni bedelli uygulamasında temel eğitimin kaldırılmasına tepki gösteriyor. En son Ekim ayında dövizli asker ağırlayan esnaf tam bir panik yaşıyor...


[h=4]BURDUR'UN BEDELLİSİ MEŞHUR[/h]“Burdur’un nesi meşhur?” sorusunu Burdur’da kime sorsam önce bir düşünüyor sonra heyecanla “bedellisi” cevabını veriyor. Antalya, Isparta ve Denizli’nin arasında sıkışmış bir il Burdur. Nüfusu 74 bin. Üç büyük caddesi var, Atatürk, Gazi ve Kışla. Düzenli, temiz bir şehir, herkes birbirini tanıyor, selam veriyor. Ekonomisi büyük ölçüde dövizli ve bedelli askerliğe bağlı olan Burdur, uygulamasında temel eğitimin kaldırılmasıyla, büyük bir ekonomik kaybın eşiğine geldi. Dövizle askerlik yapanların yurt dışından 21 günlük temel eğitim için yılda 4 dönem geldiği Burdur’da, yeni dövizli ve bedelli uygulamasında bu temel eğitimin kaldırılması kente kâbus gibi çökmüş.


[h=4]21 GÜNDE 1000 DOLAR HARCIYORLARDI[/h]Bir bedelli 21 günlük bir dönemde, Burdur’da ortalama 1000 dolar harcıyordu.‘80 darbesinden sonra Kenan Evren 1984 yılında bedelli ve dövizli askerlik uygulamasını Burdur’da başlatmış. O dönem 2 ay olan paralı askerlikte temel eğitim önce 28 güne, ardından da 21 güne düşürülmüş. zamanla tenzili rütbe almış. Şehirdeki Tugay Komutanlığı da yerini bir alt kademe olan Alay Komutanlığı’na bırakmış. Bugün 58. Piyade Er Eğitim Alayı olarak hizmet veriyor.


[h=4]UZUN DÖNEM ASKERİ TALEP EDECEĞİZ[/h]Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akaya: “Ben iyimserim, potansiyelini keşfedecek ve bedelli dışında bir ekonomi yaratacaktır. Tabii ki etkileneceğiz ama büyütmemek lazım. Üniversiteye odaklanırsak, yeni fakülteler açılır, daha fazla öğrenci gelirse bedelliyi aramayız. Hafta başı Ankara’da Milli Savunma Bakanı ile görüşüp, için uzun dönem askerlerin alınmasını talep edeceğiz. Uzun dönem burada kalırsa o zaman bir hareket olur. Ayrıca şehrimize polis ve subay okulu açılırsa yine canlılık gelir. Turizme odaklanmalıyız. Devlet yatırım için teşvik vermeli. Esnaf bugün panik içinde, ama yakında o panik geçer. bardağın dolu kısmına bakmalı, öldük bittik demenin gereği yok. Gölü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Gölün suları çekiliyor. Burdur’un geleceği için buna da odaklanmak gerekiyor.”


[h=4]BEDELLİ ASKERİMİZİ GERİ İSTİYORUZ[/h]Derya Fotoğrafçılık vitrinine, tüm esnaf adına “Bedelli askerimizi geri istiyoruz” pankartı asılmış. Bedelli askerlerin kışlası 58. Alay’ın fotoğraf ihalesini 550 bin liraya alan Sadık Duman kara kara düşünüyor, “Burdur’da 13 fotoğraf stüdyosu var. 3-4 tane kalır” diyor. Fotoğrafçı İzzet Tonkaz ise, “4 dönemde Alay’ın kapısından giren her askerin vesikalığını çekiyoruz, toplam 20 bin kare demek bu. ‘Savaş efekti’ dediğimiz fotoğraflar çok revaçta. Vatandaş belki 21 gün askerlik yapıyordu ama kendini ‘Rambo’ gibi görmek istiyor. Özel çekim yaptığımız her asker karesi 10 liradan ortalama 5-6 kare fotoğraf alır. Asker dönemi günlük ciro 2-3 bin lira olurdu. Bundan sonra en fazla düğün çekeriz” diyor.


[h=4]BURDUR İFLAS EDER[/h]Taksici Mehmet Acar, “Asker geldiği zaman günlük en az 300 lira kazandığımız olurdu, şimdi mazot parasını zor çıkarıyoruz. Bu gidişle iflas eder” diyor. Burdur’un en eski işletmelerinden Özsarı Kebapçısı’nın müdürü Uğur Yavuzkan, “Esnaf için yıkım olacak. Birçok esnaf kepenk kapatacaktır” diye konuşuyor. Müze Çay Bahçesi’nin işletmecisi Mehmet Aslan ise, “Bizim sonumuz olacak. Kirayı zor karşılarız, 16 kişi çalışıyor günde 500 lira toplasak bayram ediyoruz. İşçi parasını zor öder oldu, ya işçi çıkaracağım ya da dükkanı devredeceğim. Milletvekilleri çözüm için çabalamalı” diye çözüm istiyor.


[h=4]BURDUR'DA TEZKERE ALANLAR[/h]Yurt dışında yaşayan ve vatani görevlerini Burdur’da bedelli olarak tamamlayanların arasında Mustafa Koç, Cem Uzan, Reha Muhtar, Demir Sabancı, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak, milli futbolcu Emre Belözoğlu, Nihat Kahveci, milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu, boksör Eyüp Can, Mehmet Ali Erbil, Rafet El Roman ve Kubat gibi isimler var.

KAYNAK:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt