Burası Türkiye Mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Akıncı

Akıncı

Üye
    Konu Sahibi
Burası Türkiye Mi ?
Karaman oğlu Mehmet Beyi arıyorum.
Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
Bir ferman yayınlamıştı,

- Bu günden sonra divanda, dergahta, bergahta, mecliste, meydanda Türkçe’den başka dil konuşulmaya, diye.
Hatırlayanınız var mı?

Dolanın yurdun dört bir yanını, çarşıyı, pazarı, köyü, şehri.
Fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şaşırdım, merak ettim;
dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere, gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın demo, sunucunun spiker,
gösteri adamının showman,
radyo sunucusunun discjokey,
hanım ağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?

Dükkanın store, bakkalın market, torbanın poşet, mağazanın süper-hiper-gros market, ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?

İlan tahtasının billboard, sayı tabelasının scoreboard, bilgi akışının brifing, bildirgenin deklarasyon,
merakın-uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?

Bırakın yabancıyı, yerlinin bile seyrek uğradığı beldelerin girişinde welcome, çıkışında good-bye okuyanınız var mı?

Korumanın-muhafızın bodyguard, sanat ve meslek pirlerinin duayen, itibarın-saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?

Sekinin-alanın platform, merkezin center, büyüğün mega, küçüğün mikro, sonun final, özlemin-hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?

İş hanımızı plaza, bedestenimizi galleria, sergi yerlerimizi centerroom-showroom, büyük şehirlerimizi mega kent diye gezeniniz var mı?

Yol üstü lokantamızın fast-food, yemek çeşitlerimizin mönü olduğu yerlerde hesabını adisyon diye ödeyeniniz var mı?

İki katlı evinizi dubleks, üç katlı komşu evini tripleks, köşklerimizi villa, eşiğimizi antre, bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?

Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik, vurguncunun spekülatör, eşkıyanın mafya, desteğe, bilemediniz koltuk çıkmağa sponsorluk diyeniniz var mı?

Mesireyi, kır gezintisini piknik, bilgisayarı kompüter, hava yastığını airbag, pekalayı-oluru okey diye söyleyeniniz var mı?

Çarpıcı-önemli haberler flash haber, yaşa-varol sevinçleri oley, yıldızları star diye seyredeniniz var mı?

Dağın tepesindeki köyde, cafe-show levhasının altında, acının da acısı neskaaave içeniniz var mı?

Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken, dilimizin çalındığını, talan edildiğini, özün el diline özendiğine içi yananınız var mı?

Masallarımızı, tekerlemelerimizi, şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik. Türkçe’miz elden gidiyor. Dizini döveniniz var mı?

Karaman oğlu Mehmet Beyi arıyorum. Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı? Bir ferman yayınlamıştı. Hayal meyal hatırlayıp da sahip çıkanınız var mı?

• Beğen
Tepkiler: Emrgncy

Preloader

Preloader

Üye
:tşk: güzel paylaşım...

Dj.Refoo

Dj.Refoo

Üye
eline sağlık güzel paylaşım.. Ders alınması gereken bi konu.

Emrgncy

Emrgncy

Üye
Paylaşım için :tşk:

IchigoKurosaki

IchigoKurosaki

Üye
Ataturkun harf devriminden sonra oldu bunlar

• Beğen
Tepkiler: ozakin70
pro.engineer

pro.engineer

Üye
paylaşım güzel :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...