Bülent Alpkaya Kısaca Hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Bülent Alpkaya Kısaca Hayatı
Bülent Alpkaya Hakkında Bilgi

Bülent Alpkaya Hayatı

Bülent Alpkaya,Türk asker, Türkiye Cumhuriyeti'nin 19. Deniz Kuvvetleri Komutanı'dır.

1940 Yılında Trabzon’da doğan Oramiral ALPKAYA, Deniz Lisesi eğitimini müteakip, 1960 yılında Deniz Harp Okulu’ndan Asteğmen olarak mezun olmuş, 1962 yılında 4 yıllık Deniz Harp Okulu tahsilini tamamlayarak Donanma’ya katılmıştır.

Alpkaya, 1972 yılında Deniz Harp Akademisi'nden mezun oldu. Alpkaya, daha sonra Kurmay Subay olarak TCG Gemlik Seyir Harekat Subaylığı, TCG Gemlik 2. Komutanlığı, Deniz Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, TCG Akhisar Komutanlığı, Londra Deniz Ataşeliği, TCG İstanbul Komutanlığı, Harp Filosu Kurmay Başkanlığı, Donanma Komutanlığı Harekat Başkanlığı, Deniz Harp Okulu Öğretim Başkanlığı, Güney Deniz Saha Komutanlığı Harekat Başkanlığı, Deniz Harp Akademisi Öğretim Başkanlığı, 2. Muhrip Filotilla Komodorluğu görevlerini yürüttü.

1986 yılında Tuğamiralliğe terfi eden Alpkaya, bu rütbede İtalya/Napoli'de Navsouth Karargahı'nda Plan Daire Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Plan ve Prensipler Başkanlığı, Akdeniz Bölge Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1990'da Tümamiralliğe yükselen Alpkaya, İstanbul Boğaz Komutanlığı, Mayın Filosu Komutanlığı, Harp Filosu Komutanlığı görevlerini yürüttü ve 1994 yılında Koramiralliğe terfi etti.

Alpkaya, Koramiral rütbesiyle Deniz Eğitim Komutanlığı, Genelkurmay Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Başkanlığı ve Güney Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1999 yılında Oramiral oldu. 2 çocuk sahibi olan Alpkaya, Donanma Komutanlığı görevini yürüttü.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...