Bu vakitte üniversiteye nasıl hazırlanır?

Sponsorlu Bağlantılar

MrTech

MrTech

Üye
    Konu Sahibi
Bu vakitte üniversiteye nasıl hazırlanır?
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba arkadaşlar. Sorunum başlıkta belirttiğim gibi. Bu zamanda nasıl hazırlanabilirim? Malum bu sene sınavlar olacak falan. Ve üniversiteyi açıkçası çok istiyorum. Bir yanım üşengeçliğe sebepsizce vursa da vicdanen ve düşünce olarak duramıyorum, çalışmak istiyorum. Nereden ve nasıl başlayacağımı da bilmiyorum açıkçası. Endüstri olduğunuzdan dolayı lisenin ilk yılından sonra ne sayısal bir ders görüyorsun ne de çalışıyorsun. Kalıyor öyle ve gidiyor aklından zamanla. Bu sene stajım var haftada üç gün. Diğer dört gün ise okuldan sonra çalışmayı planlıyordum ama üniversite şu an ön planda benim için. Hangi kitaplar bana temelden güzel bir şekilde açıklar veya izlemem gereken yol nedir, ne yapmalıyım? Bana nasıl bir yol izlemem konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlarım, abilerim var ise rica ediyorum yol gösterirseniz sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR

Mert

Mert

Üye
dürüst olmak gerekirse 4 yıl boyunca bu sınava göre hazırlanan öğrencilerin yanında şansın yok değil ama yok gibi bir şey en iyi okullar için. tam olarak konuya hakim değilim ama 2 yıllık bi üniversiteye girip dgs sınavı ile en iyi üniversitelerde geçerli bir bölüme girebiliyorsun. sene kaybın olsa da sonraki hayatın için buna değecek bi hamle olur. işim olmadığı için hiç araştırmadım bu dgs işini ama sen araştır bi plan dahilinde hareket et yakın gelecek için.

Türk-X

Türk-X

Üye
dürüst olmak gerekirse 4 yıl boyunca bu sınava göre hazırlanan öğrencilerin yanında şansın yok değil ama yok gibi bir şey en iyi okullar için. tam olarak konuya hakim değilim ama 2 yıllık bi üniversiteye girip dgs sınavı ile en iyi üniversitelerde geçerli bir bölüme girebiliyorsun. sene kaybın olsa da sonraki hayatın için buna değecek bi hamle olur. işim olmadığı için hiç araştırmadım bu dgs işini ama sen araştır bi plan dahilinde hareket et yakın gelecek için.

DGS biraz sıkıntılı olabildiğince bu sınavdan girmeye çalışsın, DGS sınavı ösym'nin yaptıgı en basit sınav diyorlar buna karşılık üniversiteler kontenjanı dgs geçişi için çok az tutuyor hatta 2 yıl ön lisans tan sonra dgs ile geçen ögrenciyi 1.sınıftan başlatmaya çalışan üniversiteler var.Devlet üniversiteleri bu dgs yi pek desteklemiyor benim anladığım.

Alo_Azrail

Alo_Azrail

Üye
Geçen sene de aynı soru benim aklımdaydı bugün başlıyorum yarın başlıyorum derken son ay başladım :zong: zaman öyle bi geçti ki :) ama en azından istediğim bölüme girmeyi başardım ha sorarsan memnun musun hayır değilim keşke az daha çalışsaydım da daha güzel bölümlere gitseydim.ama olan oldu artık hayırlısı buymuş benim için.

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
DGS biraz sıkıntılı olabildiğince bu sınavdan girmeye çalışsın, DGS sınavı ösym'nin yaptıgı en basit sınav diyorlar buna karşılık üniversiteler kontenjanı dgs geçişi için çok az tutuyor hatta 2 yıl ön lisans tan sonra dgs ile geçen ögrenciyi 1.sınıftan başlatmaya çalışan üniversiteler var.Devlet üniversiteleri bu dgs yi pek desteklemiyor benim anladığım.
Öyle 1.sınıfta başlaması için gördüğü derslerin sınavına girmemiş demektir, arkadaşım 2 yıllıkta okuduktan sonra 4 yıllık bilg. öğretmenliği kazandı ve 2 yıllıkta gördüğü derslerin sınavına girdi ve tabi 3.sınıftan devam etti.
DGS zor bir sınav, zor gelmese de kontenjan sorunu oluşur. En iyisi YGS ye çalışmak.

MrTech

MrTech

Üye
    Konu Sahibi
Geçen gün araştırmıştım. İki yıllığa yatay geçiş yapıp DGS ile dört yıllığa tamamlama tarzında oluyormuş. Özel üniversiteler (ör. Beykent Üniversitesi) DGS yoluyla alıyor fakat çoğu özel üniversite senelik en aşağı 15 bin tl istiyor. Tamam bunu da geçtim hazırlık da zorunlu bu da tamam ama şu an nasıl bir yol izleyebilirim? Nereden ve nasıl başlamalıyım?

zombaka

zombaka

Üye
Benim her sınav da yaptığımı yap yaradana sığın ölümüne salla

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Benim her sınav da yaptığımı yap yaradana sığın ölümüne salla
Tabi yüce yaradana sığınacağız ama öyle bilinçsiz değil bilerek ölümüne sallayalım ama yine de bilerek sallayalım
Kaptan bende sağlık meslek 3.sınıfa başlayacağım bu sene kara kara düşünüyorum ne yaparım diye yurtta kalacağım bir de . Sizce hangi üniversiteyi okuyamalıyım . Kusura bakma MrTech konunu işgal ediyorum

Metin137

Metin137

Üye
Kesinlijle hemen başla ve ilk adımlardan başla ağırlığı matematiğe ver sadece matemetiği bile yapsan iyi bir yere yerleşebilirsin geçen sene bunu geç anladım istediğim bölümü az farkla kaybettim ama yinede sevdiğim bi bölüme yerleştim belki çok iyi değil ama sevdiysen hiçbir sorun yok sanada tavsiyem sevdiğin yere yerleş ve geç olmadan başla

MrTech

MrTech

Üye
    Konu Sahibi
Tabi yüce yaradana sığınacağız ama öyle bilinçsiz değil bilerek ölümüne sallayalım ama yine de bilerek sallayalım
Kaptan bende sağlık meslek 3.sınıfa başlayacağım bu sene kara kara düşünüyorum ne yaparım diye yurtta kalacağım bir de . Sizce hangi üniversiteyi okuyamalıyım . Kusura bakma MrTech konunu işgal ediyorum
Estağfurullah kardeşim ne demek :)
Kesinlijle hemen başla ve ilk adımlardan başla ağırlığı matematiğe ver sadece matemetiği bile yapsan iyi bir yere yerleşebilirsin geçen sene bunu geç anladım istediğim bölümü az farkla kaybettim ama yinede sevdiğim bi bölüme yerleştim belki çok iyi değil ama sevdiysen hiçbir sorun yok sanada tavsiyem sevdiğin yere yerleş ve geç olmadan başla
40 seansta matematik kitabı varmış sence yapabilir miyim onunla?

Metin137

Metin137

Üye
Bilmem yeni duydum ama olabişdiğince her türlü yerden yararlan