Bu kasabada ölmek yasak


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
looney

looney

Üye
    Konu SahibiNorveç kasabası Longyarbyön’de 1500 insanın dışında en büyük popülasyonu kutup ayıları oluşturuyor. Üniversiteye başlayan her öğrenci, ilk gün, bir kutup ayısının nasıl vurulup öldürüleceğini öğreniyor.
Norveç, Longyarbyön’de ölseniz de gömülemezsiniz. Soğuktan cesetlerin asla bozulmadığı kasabada mezarlık 70 senedir kapalı!

Norveç’in küçük bir kasabası olan Longyarbyön’de ölmek yasak. Ağır şekilde hastalanma talihsizliğine uğradıysanız, bir uçağa bindiriliyorsunuz ve ömrünüzün son günlerini Norveç’in başka bir yerinde geçiriyorsunuz. Uçağa yetişemez ve hastalığa ya da kazaya bu topraklarda kurban giderseniz o zaman cesediniz başka bir yere gönderiliyor. Çünkü bu topraklarda gömülen hiç bir ceset bozulmuyor, deformasyona uğramıyor.
Radikal'in haberine göre; Kasabanın küçük mezarlığı 70 yıl önce cenaze kabul etmeyi durdurmuş. Cesetlerin, soğuk nedeniyle hiçbir şekilde bozulmadığını keşfeden bilim insanları 70 yıl önce ölüp buraya gömülmüş bir ceset üzerinde yaptıkları incelemede, 1917’de çıkan bir salgınla kasaba halkının önemli bir kısmının ölümüne yol açan grip virüsünün bağlantısını tespit etti. Kuzeyde 78. paralel üzerinde bulunan Longyarbyön, Norveç’in kuzey sahiliyle Kuzey Kutbu arasındaki Svalbard takımadalarından birinin üzerinde. Bir dağın eteğindeki rüzgâra korunaklı vadiye inşa edilmiş küçük ahşap evlerden oluşan kasabada yaklaşık 1500 kişi yaşıyor.

Hukuka saygılı bir ayı mı?
Ölmenin yasak olduğu bu kasabada 1500 insanın dışında en büyük popülasyonu kutup ayıları oluşturuyor.
Üniversite birinci sınıfa başlayan her öğrenci, ilk öğretim gününde, bir kutup ayısının nasıl vurulup öldürüleceğini öğreniyor. Ölüm yasağı ve kutup ayısı korkusu, kasaba halkının birbirlerine “Eğer kutup ayısı ağzını şapırdatır gibi sesler çıkarıyorsa öldürmeye hazırlanıyor demektir. O zaman ayıya, Longyarbyön’de ölmenin yasak olduğunu hatırlatmayı dene, bakarsın hukuka saygısı vardır!” türünden espriler yapmasına sebep oluyor. Longyarbyön’de kutup ayılarını meşru savunma dışında öldürmekse kesinlikle yasak. Savunma ölümlerini bile Svalbard Valisi’ne bildirmek gerekiyor.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt