Bu gece gözünüzü Ay'dan ayırmayın!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hellboy®

Hellboy®

Üye
    Konu Sahibi
Bu gece gözünüzü Ay'dan ayırmayın!
Bu gece gerçekleşecek parçalı ay tutulması çıplak gözle izlenebilecek.

Bu gece Ay, bakır renginde görünecek ve "parçalı" tutulacak. Türkiye'den de çıplak gözle izlenebilecek tutulma, 21.24'te başlayacak ve gece 00.10'da gerçekleşecek.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi'nin tutulma nedeniyle düzenleyeceği etkinlikte Başkentliler, teleskoplarla gökyüzünü izleyebilecek. Ay tutulması, Dünya'nın Ay ile Güneş arasında bir noktada bulunması sonucu, Ay'ın Dünya'nın gölge konisinin içerisinde kalması ile gerçekleşiyor.

Ancak Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle her tutulmada Ay, Dünya'nın tam gölge konisine girmeyebiliyor. Bu durumda gerçekleşen tutulma "Parçalı Ay Tutulması" olarak adlandırılıyor. Parçalı ay tutulması, çıplak gözle ve her çaptan teleskopla izlenebilecek ve fotoğrafı çekilebilecek.

Düzenlenen etkinlik programına ve rasathaneyle ilgili tüm ulaşım ve iletişim bilgilerine adresinden ulaşılabiliyor.

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Bildirim için teşekkürler hellboy! Bu gece gözüm ayda olacak ;)

mservank

mservank

Üye
Unutmazsam izlemeye çalışırım.Teşekkürler hatırlatma için.:)

grafikseli 84

grafikseli 84

Üye
ankara ama değil mi?

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Valla Hatırlatman İyi Oldu Arkadaşım..
Bugün Çatıcıyım.. ;)

qurbuz

qurbuz

Üye
bilgilendirme için saol

Soneday

Soneday

Üye
Tam zamanında görmüşüm,sağol.

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Şu anda izliyorum :)

mservank

mservank

Üye
Biraz baktım kapanmak üzere.

mservank

mservank

Üye
Burada hala var :ehe

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Gelmedi hala geri... Hem 17 ağustos depreminin yıldönümü hem ay tutulması... Sakata gelmeyelim?..:allalla:

dreamboys69

dreamboys69

Üye
bunu aşkımla kumsalda oturup ayaklarımız denize doğru uzatıp gelen dalgalar ile ayaklarımız ıslanırken izlemek isterdim...

mervecan

mervecan

Üye
ben isledim yazını şimdi okudumm dışardaydımm o saatler macera dolu bi gece ve ay tutulması olayı ciddi esrarengiz bu arada Allahh Çok Büyükk berat kandiliniz mübarek olsun arkadaşlar..

dreamboys69

dreamboys69

Üye
valla ben kuzenim ve kardeşim benim kamp çantasını alıp(çadır hariç:ehe) parkın çimenlerine yayıldık,çay yaptık,çerezdi,kurabiyeydi babalanası gıdalar eşliğinde ay tutulması ile n99 telefonumla tv izledik...:ehe

grafikseli 84

grafikseli 84

Üye
izledim valla çok güseldi

dreamgirls

dreamgirls

Üye
bunu aşkımla kumsalda oturup ayaklarımız denize doğru uzatıp gelen dalgalar ile ayaklarımız ıslanırken izlemek isterdim...
:blush:offf keşke aşkım yaa, keşke öyle bi imkanımız olabilseydi:lol:lol

valla ben kuzenim ve kardeşim benim kamp çantasını alıp(çadır hariç:ehe) parkın çimenlerine yayıldık,çay yaptık,çerezdi,kurabiyeydi babalanası gıdalar eşliğinde ay tutulması ile n99 telefonumla tv izledik...:ehe
ben tek başıma izledim ama:cry::cry:

tolga1236

Üye
niye ne var gece

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Vardı... Bakın konuların tarihi vardır üstlerinde... Oradan hangi tarihte yazıldığını öğrenebilirsiniz... Konuda da "bu gece" dendiyse o geceden bahsediliyordur :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt