Bu ağaca dokunan yanacak

Sponsorlu Bağlantılar

jotem173

jotem173

Üye
    Konu Sahibi
Bu ağaca dokunan yanacak
Hatay’ın Payas ilçesinde, tarihi Sarı Selim Camisi bahçesindeki bin 350 yıllık zeytin ağacını korumak için konulan uyarı levhasında, ağaca çıkana, dokunana, dallarına zarar verene 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, 5000 gün para cezası uygulanacağı yazıyor.

Yavuz Sultan Selim'in Kaptan-ı Deryası ve Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa, Mercidabık Savaşı ile Osmanlı topraklarına katılan Payas'a külliye yapılması için 1574'te Mimar Sinan ve Hassa mimarlar teşkilatına talimat verdi. Adana-İskenderun yolunda, külliyenin inşa edileceği 15 dönüm zeytin bahçesindeki ağaçlar, biri dışında kesildi.

Bugün Sarı Selim Camisi bahçesindeki bin 350 yıllık ağaç, 1976'da Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından "anıt ağaç" olarak tescillendi. Taç genişliği 8, gövde çevresi 3,1, gövde çapı 1, taban çevresi 5,4 ve taban çapı 1,72 metre olan ağaç, yılda yaklaşık 300 kilogram zeytin veriyor.

• Beğen
Tepkiler: JohnCena999

Marco Laren

Marco Laren

Üye
gercekten kiymetli bir agactir

SSüperrKkızz

SSüperrKkızz

Üye
Ben elinle dokununca elin yanıyor sandım :(

• Beğen
Tepkiler: Marco Laren
Marco Laren

Marco Laren

Üye
Oyle birsey olabilirmi ki , bi dusun bakalim

Marco Laren

Marco Laren

Üye
:)

JohnCena999

Üye
O kadar emek var şey yap ban ye buda haksızlık konuları da duruyor emege yazık yedikleri tabakları tekmelemisler

Marco Laren

Marco Laren

Üye
Dogru diyorsun gercekten ,baya haklisin

• Beğen
Tepkiler: JohnCena999
haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
o camide namaz kılmıştım çok güzel eser daha önce hiç resterasyon yapılmadıgından tarihi izlri tahrip edilmemiş
he bide genleri oynanıp bodurlaştırılmamış israil meşeli zeytin agaçları değilde
yıllardır memleketimizde yetişmiş halis mulis yerli ırk zeytin agaçları ölümsüzdür.
o zamanlar o ağacın dalında taze bir işkını kopartıp saksıda yetiştirme şerefine erişmiştim şimdi bahcemde
on oniki senelik ağacı duruyor ecdanımız sarı selimin diktigi ağacın dalından bir paracası bahceme kölgesi düşüyor
herkese nasıp olmaz