Brick Olmuş Telefonunuzu Kolayca Kurtarın. (Unbrickable Download Mode)

Sponsorlu Bağlantılar

grafikedy

grafikedy

Üye
    Konu Sahibi
Brick Olmuş Telefonunuzu Kolayca Kurtarın. (Unbrickable Download Mode)
Bu method brick olmuş cihazınızı JTAG programlamaya ihtiyaç olmadan kesin olarak kurtararak yeniden firmware yükleyebilmenizi sağlayacak.

Öncelikle, wave cihazınızı kurtarmak (unbrick) gerçekten çok kolay (aşağıdaki kısa videoda sgs serisi bir telefonun kurtarılması görünüyor. Kullanacağımız program bundan biraz farklı)

[video=youtube;fw-D_cKeAb8]http://www.youtube.com/watch?v=fw-D_cKeAb8&feature=player_embedded[/video]

unbricking Captivate methodu için daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz (İngilizce):

(Wave kurtarma araçları bu bölümdedir.)

Bu methodu kendim test etmedim ama kesinlikle çalışıyor.

Konuya Giriş

Unbrick derken dalga geçmedim. OM pinlerinde yapılan modifaksyon ile cihazınızı USB, UART yada MMC üzerinden boot edebilirsiniz. Böylelikle Wave cihazınız birdaha kesinlikle Brick olmayacak. Bu modla cihazın bootloader’inin önüne akıllı bir yöntemle geçerek kendi bootloaderimizi yükleyeceğiz. İşlemci üzerinden Tekrar yazılamayan IROM bellekle bağlantı kurarak cihaz boot edilecek. Bu Chip üzerindeki sistem içinde çip üzerinde sistem şeklinde tarif edilebilir. Şimdi size Samsung Wave cihazınızı nasıl KIT-S5PC110 geliştirme board’una dönüştüreceğinizi anlatacağım. The KIT-S5PC110 development board’u cihazınızı geliştirmek için kullanılan board’dır. Yapacağımız geliştirme board’ı ile orijinal Samsung geliştirme board’ı arasında bazı farklılıklar vardır. The S5PC110 dahili çıkarılabilir SDCard’a sahip olmasına rağmen dokunmatik ekran değildir.

Neden bunu yapıyoruz? Bataryamızı sökerek yeniden taktığımızda, telefon kapalı iken PC’ye bağladığımızda S5PC110 board pc’de çalışan program tarafından download modda açılacak. Bu yolla istediğimiz yazılım veya firmware’i işlemciye girmemizi sağlayacak. Bu cihaza komut göndermeyi yada “aç sinyali”ni bekleyen bir IROM’dur

Bu bellek flaşlama gibi kabul gördüğünden herhangi bir önyükleme dizisi gerçekleştirmek için cihaz üzerine yerleştirilir. Apple iOS (iPhone4 aynı işlemciye sahiptir.) Windows Phone 7 (mango bu işlemciyi destekliyor).

Bu JTAG yerine kullanılacak method ile bazı firmware’leri yükleyebileceğiz. Peki bu yöntem JTAG yöntemine göre daha iyi midir? Anlatayayım.

1. Gereksinim olarak sadece basit bir kabloya ihtiyaç vardır
2. Sipariş vs. beklemeye gerek yok.
3. Bilgisayara bağlamak için herhangi bir kutu yada arabirime paralar saçmaya gerek yok
4. Kalıcıdır.
5. Brick önleyici bir tedbir olarak da kullanılabilir.
6. Geçici olarak yeni bootloader’ları test etmeye imkan sağlar
7. Sistem üzerinde geliştirme yapabilmenizi sağlar
8. Flashlama esnasında yedek alma gibi korkularınızı ortadan kaldırır.

Bu mod yapılırken;
Tam şarjlı bataryanızı sökerek yeniden takın ve telefonunuzu USB üzerinden bilgisayarınıza bağlayarak cihazınızı komut bekler hale getirin. Aksi taktide cihazınız aynı Droid Charge gibi olacaktır. Lütfen özel anlatımlar bölümüne bakınız.

Modifikasyon;

Aşağıdaki şeylere ihtiyacımız var.
1. Lehim yapma konusunda profesyonel bir kişiye ihtiyaç vardır. Bazı detaylar için sayfasına göz atabilirsiniz (İngilizce)
2. Çok ince uçlu lehim makinası
3. Lehim pastası
4. Lehim
5. Cımbız
6. Yüzeydeki küçük yerlere lehim yapabileceğimiz kalınlıkta izoleli kablo parçaları

Modifikasyona başlamak;

1. Cihazınıza takılı olan SIM Card ve SD Kartınızın cihazdan çıkarıldığına emin olun.
1A. Cihazınızı sökerek Main board’ınızı ayırın (Aşağıdaki videoda bunun nasıl yapıldığı S8500 için anlatılmıştır. S8530’da çok yakın benzerlikle aynıdır.)

Cihazın demontajı videosu:
[video=youtube;28qeZUQZreI]http://www.youtube.com/watch?v=28qeZUQZreI&feature=player_embedded[/video]

Anakart Resmi:

Daha yakın bir resim:

xOM dirençleri haritası;

2. xOM5 direncini sökün. (sökme işleminde devre yollarına zarar vermeden çıkartın) xOM5’in CPU tarafında kalan ucunu xOM0 yada xOM3’ün CPU tarafınfa kalan noktasına bir kablo ile lehimleyin.

3. Telefonu tekrar toplayın.

Özel Anlatımlar

• Bu pil şarj adımları sırasıyla değiştirebilir, hatta telefonu (ilk telefonu açmak için gerekli olabilir) kapatıldığında devre dışı kalabilir. Bazı testler gerekiyor.
· Cihazınızı normal telefon modunda açmak için 5 sn. boyunca telefon açma butonuna basılı tutun.
· 3 butonlu download mod konfigürasyonu hala çalışır durumdadır ve kullanabilirsiniz. Fakat bunun için PC’nizdeki S5PC110 driverlarını kaldırarak normal driverları kurmalısınız.

Sonuç

Tebrikler. Cihazınız artık KIT-S5PC110 gibi geliştirme kiti oldu. Artık cihazınızda farklı software’ler geliştirebilirsiniz. Aşağıdaki linkten UART çıkışları ile ilgili bilgiler alabilirsiniz (İngilizce)

Okunan Materyaller
Creating your own Samsung Bootloaders:

KIT-S5PC110 manual:
how to use DNW:
Flash using openOCD and DNW:

another DNW example:

ODroid dev center:

Sürücüler ve Gerekli Programlar

Windows Drivers

Windows Download Tool DNW:

Windows Command Line Download Tool:

Linux DNW Utility:

Firmware
One-Click Resurrector (made for SGS series):

Bootloader Hello World by Rebellos

Adam Outler’e Teşekkürler.

Already done MODs:
Captivate (the first one):
Droid Charge:

TARAFIMDAN TÜRKÇEYE ÇEVRİLMİŞTİR...

sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir...

• Beğen
Tepkiler: veysel16

Skaptan

Skaptan

Emekli Yönetici
bu güzel bi haber kardeşim bunu konu olarak senin açmanı istiyorum :) takibinde olursan sevinirim

grafikedy

grafikedy

Üye
    Konu Sahibi
Elimden geldiği kadar takip ederim kardeşim. Yalnız araştırmalarımın sonucunda bazı cihazlarda anakart üzerinde belirli noktalara lehimle atlamalar gerekebildiği görünüyor. Kötü bir haber ama wave için örnek;

Gibi bir jtag çalışması gerekiyor galiba. ama sonuç kesin... cihaz kesinlikle kurtuluyor.

Skaptan

Skaptan

Emekli Yönetici
direnç degerlerini değiştiriyorlar sanıırım yoksa eprom yanar direk lehim işi değil dirençle yapılıyordur

grafikedy

grafikedy

Üye
    Konu Sahibi
değil hocam. Direkt olarak flash'a erişim için işlemci üzerinde bir modifikasyon yapılıyor. Herhangi bir değişiklik yok. Birkaç atlama sadece. Konu ile ilgili nasıl yapıldığına dair ayrıntılı anlatım yapıyorum. Gerekli programlarla beraber kısa bir süre sonra yayınlayacağım. Umarım işe yarar.

Skaptan

Skaptan

Emekli Yönetici
değil hocam. Direkt olarak flash'a erişim için işlemci üzerinde bir modifikasyon yapılıyor. Herhangi bir değişiklik yok. Birkaç atlama sadece. Konu ile ilgili nasıl yapıldığına dair ayrıntılı anlatım yapıyorum. Gerekli programlarla beraber kısa bir süre sonra yayınlayacağım. Umarım işe yarar.

süper sin sen bu cok işe yarayacak teşekkürler kardeşim

ceycey111

ceycey111

Üye
Teşekkürler süper anlatım :)

grafikedy

grafikedy

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkürler süper anlatım :)
Eyvallah kardeşim. Bir çok şey buldum development hakkında. Biraz daha karıştırıp deneme, yazılım yapma ve test etme işlemlerinden sonra yayınlayacağım İnşallah. Mesela kendi bootloader'imi yapmaya çalışıyorum. Sonuç verirse ilk paylaşacağım o olacak :)

Waveman

Waveman

Üye
Gerçekten çok güzel paylaşım ellerine sağlık :tşk:

ceycey111

ceycey111

Üye
Eyvallah kardeşim. Bir çok şey buldum development hakkında. Biraz daha karıştırıp deneme, yazılım yapma ve test etme işlemlerinden sonra yayınlayacağım İnşallah. Mesela kendi bootloader'imi yapmaya çalışıyorum. Sonuç verirse ilk paylaşacağım o olacak :)

inş kardeşim bekliyoruz :)

berkcombil

Üye
Kardeşim kolay demişsiniz ama bir dünya şey anlatmışsın(Çoğunu okudum)Ayrıca cihazın içini açacaksın,işlem yapacaksın.Çok uzun ve zahmetli bir iş.Tabi cihazın çöp olmasındansa çoğu insan bu yöntemi denemeye kalkışacaktır.Galaxy S için bile programsal olarak unbrick işlemi çıkalı daha yeni oldu sayılır ki Galaxy S 1,5 yıllık cihaz.Umarım en kısa zamanda fazla uğraştırmayacak bir unbrick işlemide wave serisi için çıkar.

Skaptan

Skaptan

Emekli Yönetici
dostum bu işlem gayet kolay biraz cihazı sökmesi zahmetli okadar :)

çöpe gidecegine bunu yapmak daha mantıklı :)

milestone

milestone

Üye
Çok faydalı bir paylaşım,

• Beğen
Tepkiler: Skaptan
ByYlmzZz

ByYlmzZz

Üye
mükemmel bir haber...

Üst Alt