Bir babaya veya anneye evlilik konusu nasıl açılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Bir babaya veya anneye evlilik konusu nasıl açılır ?
S.aleyküm arkadaşlar. Ne yapacağım i bilmiyorum bu konuda. Eğer forum de baba olan veya bu badireleri atlatmış olan varsa onların görüşlerini almak Istiyorum.

Yaşım 20 ( ağustos ta 21 den gün alacağım kismetse ) imam hatip mezunuyum ve açıktan ilahiyat okuyorum. 2.sınıfta yim. Bir yandan imamlık sınavlarına giriyor bir yandan da memurluk sınavları oldukça onlara da giriyorum. Çoğu sınavı gectim ama hep mülakatlar da elendim. Sözün özeti şu anda tam bir işim yok. Boş kalmamak için hatay'dan kalktım kayseriye geldim. Bir fabrika'da 2 ay çalıştım . Fabrika nin makinalarını yenilemek zorunda olduğu için 1 ay boyunca fabrika kapandı. O yüzden kismetse cumartesi memlekete döneceğim. Babamin aklında beni ıstanbul a medrese tarzında bir yere göndermek var. Maksat din eğitimini deha düzgün bir şekilde tamamlamak. Ama gideceğim yer de ki ders eğitimi 5 yıl sürecek.

Ama benim bir bekleyenım var. Bunu ailem bilmiyor. Oda benimle aynı yaşıt. Biliyorsunuz bu yaştaki kızlara sürekli görücüler gelir ve normalde bu yaştaki kızlar kırsal kesimler'de ki yerlerde evli olurlar. Bizde aynı dertten muzdaribiz ben eğer ıstanbul a gidersem 5 yıl imkanı yok kız evde kalamaz. O yüzden Babam a en azından söz veya nişan konusunu açmak Istiyorum. Eğer nişan olursa hiç olmazsa kızın başı bağlanmış olduğu için ne o ne ben pek korkmayız görücü'de gelmez. Ama durumum belli benim ne işim var ne de askerliği yapmışım. Babam la da pek konuşamam bu konuları ancak Annem le. Ama nasıl konuşacağım i ne diyecegimi veya nasıl bir yol izleyeceğim i hiç bilmiyorum.

Hakkınızı helal edin yazı biraz uzun Ve karışık oldu. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Hayırlı forumlar.

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
emin bey bence hiç uzatmadan ailenize konuyu açmalısınız kırsal kesim ve görücü hakkındaki yorumlarınıza harfiyen katılıyorum 5 yıl çok uzun bir süre evlilik olmasa bile en azından bir söz yüzüğü takın yada nişan. bunu en azından ailenize söyleyin yani nişan ve ya söz evlilik için biraz erken bir karar olabilir. sizi anlıyorum bir tarafta sevgilinizi kaybetme derdi diğer tarafta sizden iyi bir gelecek bekleyen aileniz için yapmanız gerekenler. benim görüşüm belirttiğim gibi söz veya nişan yapmanız. herşey gönlünüzce olsun...

messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
emin bey bence hiç uzatmadan ailenize konuyu açmalısınız kırsal kesim ve görücü hakkındaki yorumlarınıza harfiyen katılıyorum 5 yıl çok uzun bir süre evlilik olmasa bile en azından bir söz yüzüğü takın yada nişan. bunu en azından ailenize söyleyin yani nişan ve ya söz evlilik için biraz erken bir karar olabilir. sizi anlıyorum bir tarafta sevgilinizi kaybetme derdi diğer tarafta sizden iyi bir gelecek bekleyen aileniz için yapmanız gerekenler. benim görüşüm belirttiğim gibi söz veya nişan yapmanız. herşey gönlünüzce olsun...

aynen. Bende bu git gel ler arasındaym. Bir yandan Babam gil Ve bir yandan sevdiğim insan.... Hayat öyle çıkmazlar sunuyor ki... Öneriniz için Allah razı olsun.

nokia_belle

nokia_belle

Üye
Acele etmeyin derim,nişanlı olsanızda yine her halukarda uzakta olucaksınız yine aklınız onda kalıcak aynı düşüncelerle kafanız bulanacak.
Aslında ayaklarınızın üzerinde tam anlamıyla duruyor olsaydınız,sevdiğiniz kişiyide alıp tabi ilk önce düşündüğünüz,yapması kolay olmayan evliliği gerçekleştirip beraber düşündüğünüz şehire gidip orada birlikte hayatınızı kurun derdim ama işte maddi yönden bir süre sonra karşınıza sorunlar çıkaracağından,zamanla baş ağrısınada dönceğinden pekte onaylanma yönünden iyi olmaz bu.

Çelik gibi sabrınız olması lazım bu süreçte,sevdiğiniz kişininde sabretmesi lazım misal askere gittiğinizde ne olacak? ondada yine yanında olma durumu falan olmayacak

by-pegasus

Üye
hiç korkma hemen söyle benim senin gibi oğlum olacak hemen evlendiririm

messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Acele etmeyin derim,nişanlı olsanızda yine her halukarda uzakta olucaksınız yine aklınız onda kalıcak aynı düşüncelerle kafanız bulanacak.
Aslında ayaklarınızın üzerinde tam anlamıyla duruyor olsaydınız,sevdiğiniz kişiyide alıp tabi ilk önce düşündüğünüz,yapması kolay olmayan evliliği gerçekleştirip beraber düşündüğünüz şehire gidip orada birlikte hayatınızı kurun derdim ama işte maddi yönden bir süre sonra karşınıza sorunlar çıkaracağından,zamanla baş ağrısınada dönceğinden pekte onaylanma yönünden iyi olmaz bu.

Çelik gibi sabrınız olması lazım bu süreçte,sevdiğiniz kişininde sabretmesi lazım misal askere gittiğinizde ne olacak? ondada yine yanında olma durumu falan olmayacak

ama bir nişanlı olarak uzakta kalmak var birde nişan siz olarak. Eğer arada nişan olursa hiç olmazsa aklın görücüler de kalmaz. Tek sorun şimdilik bu görücü meselesi. Anlatabildim mi ? Başka şehire gidip yaşamak mesele değil. Asıl mesele ailem in hala benim için planlarının olması evliliği şu anda düşünmüyorlAR olmaları.

- - - Eklendi - - -

hiç korkma hemen söyle benim senin gibi oğlum olacak hemen evlendiririm

keşke herşey bu kadar basit olsa.

Nisaan14

Üye
birşey söyleyimmi?

eğer,söz,nişan yapacaksan çok zooor. bu işler ilim öğrenmeye mani oluyor.
nedenmi? ara sorunlarınız oluyor,dertleriniz oluyor.eğitiminize yansıyor yansıyorda yansıyor. kötü birşey değil sevmişsiniz birbirinizi, evet kırsal yerlerde zor,kız o kadar bekleyemez.allaha havale etmek gerek..

ve en önemliside, ben kedimce öyle yapıyorum yapacağım, İş, Aş, AŞK sırasını beklemek ..

messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
birşey söyleyimmi?

eğer,söz,nişan yapacaksan çok zooor. bu işler ilim öğrenmeye mani oluyor.
nedenmi? ara sorunlarınız oluyor,dertleriniz oluyor.eğitiminize yansıyor yansıyorda yansıyor. kötü birşey değil sevmişsiniz birbirinizi, evet kırsal yerlerde zor,kız o kadar bekleyemez.allaha havale etmek gerek..

ve en önemliside, ben kedimce öyle yapıyorum yapacağım, İş, Aş, AŞK sırasını beklemek ..

ama ışte gönül ferman dinlemiyor. Biz AŞK a en başta başladık. Çoğu kişi aynı şeyi söylüyor. Ama ben nişan ın vs ilim öğrenmeye engel oldugun a inanmıyorum. Aksine bir Durum söz konusu olmalı böyle birsey de...

nokia_belle

nokia_belle

Üye
ama bir nişanlı olarak uzakta kalmak var birde nişan siz olarak. Eğer arada nişan olursa hiç olmazsa aklın görücüler de kalmaz. Tek sorun şimdilik bu görücü meselesi. Anlatabildim mi ? Başka şehire gidip yaşamak mesele değil. Asıl mesele ailem in hala benim için planlarının olması evliliği şu anda düşünmüyorlAR olmaları.
Kız'a önceden görücü geldimi yada seni acele ettirmek için mi belki o süreçte şöyle olur böyle olur tarzında konuşmalar açtı,
Seni gerçekten seviyorsa,öleceğini bilse bekler aynısını onun için sende yapacağından biraz kendini onun yerine koyup,düşün derim

HAM ZA

HAM ZA

Üye

- - - Eklendi - - -

abi sen bu videoyu bi izle öyle karar ver diyorum :oke:

Üst Alt