Bilim insanları Loch Ness canavarı arayışının sonuçlarını açıkladı


Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Yeni Zelanda merkezli Otago Üniversitesi'nden Prof. Neil Gemmel öncülüğündeki bir grup, Loch Ness gölü canavarına dair araştırmalarının sonuçlarını açıkladı.

New Zeland-Herald gazetesinde yer alan habere göre bilim insanları, analiz için gölün farklı bölgeleri ve farklı derinliklerinde 250 su örneği topladı. Neil Gemell daha önce, gölde yaşayan tüm canlıların kaçınılmaz olarak suda deri parçacıkları, tüy ve idrar gibi DNA fragmanları bıraktıklarını açıklamıştı.

Alınan örnekler bilinen tüm biyolojik türlerin veri tabanıyla karşılaştırıldı.

Prof. Neil Gemell, bir yıl süren araştırmaların sonucuyla ilgili yaptığı açıklamada “DNA sekansının veritabanımızla karşılaştırılması sonucunda hayvanın varlığına dair herhangi bir kanıt bulamadık. Elimizdeki verilere dayanarak bir plesiosaurusun varlığı fikrinin doğrulanabileceğini sanmıyorum” dedi.
Loch Ness canavarının varlığına dair ilk görüş, VI. yüzyılda bir İskoç rahibinin el yazmalarında rastlandı. Nessie adı verilen masif gövdeli ve uzun boyunlu yaratık, dünyada en çok tartışılan fenomenlerden biri oldu. Canavarı gördüklerini iddia eden çok sayıda tanığa rağmen, varlığı belgelenemedi.
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt