Bilim dünyasında heyecan yaratan buluş: Dört bacaklı balina!


Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi


Bilim insanları, dört metre uzunluğunda olan balinanın, perdeli ve toynaklı ayaklarıyla
hem yüzüp hem de karada yürüyebildiğine inanıyor. Balinaya 'Pasifik'e ulaşmayı başaran gezgin balina' anlamına gelen 'Pregosetus pasifikus’ adı verildi.

Peru'da 43 milyon yıl öncesine ait dört
bacaklı, ayakları perdeli ve toynaklı balina
fosili bulundu. Paleontolojistler, deniz memelisinin bedeninin dört metre uzunluğunda olduğuna ve bacaklarıyla hem yüzüp hem de karada yürüyebildiğine inanıyor. Vücut ağırlığını taşıyan dört bacakları ve kuvvetli kuyruğuyla bu yarı-su balinası, su samuruna ve kunduza benzetiliyor. Araştırmacılar bulunan fosilin balinaların gelişimi ve nasıl yayıldıklarına ışık
tutabileceğine inanıyor. Araştırmaya katılan Belçika Doğa Bilimleri Kraliyet Enstitüsü'ndegörevli bilim insanı Dr.
Oliver Lambert, "Bu, Hindistan ve Pakistan
dışında dört ayaklı balinalar için bulunan en
bütünlüklü örnek" dedi. Balina fosili, Peru'nun Pasifik kıyısına 1 km
mesafede Media Luna plajındaki deniz
sedimanında bulundu. Bilim insanları fosilin Peru'da bulunmasının ilginç olduğunu düşünüyor, zira ilk balinaların yaklaşık 50 yıl önce Güney Asya'da evrimleştiğine inanılıyor.

'Gezgin balina'

Balinalar, vücutları suya daha dayanıklı hale
gelince Kuzey Afrika ve birçok fosilin
bulunduğu Kuzey Amerika'ya göç etti. Bilim insanlarının bu son keşfi, ilk balinaların Güney Amerika'ya göç ettiklerine
işaret ediyor. Londra Doğal Tarih Müzesi'nde eski balina araştırmacısı Travis Park, "Balinalar, evrimin ikonik örnekleri. Küçük toynaklı memeliden, bugün gördüğümüz mavi balinalara evrildiler. Okyanusları nasıl fethettiklerini görmek çok ilginç" dedi. Fosil için kazı çalışmalarını Peru, Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika'dan paleontolojistlerden oluşan uluslararası bir ekip yürüttü. Bilim insanları bulunan fosile 'Pasifik'e ulaşmayı başaran gezgin balina' anlamına gelen 'Pregosetus pasifikus' adını verdi.
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt